یکی از چیزهایی که نقش مهمی در سئوی شما ایفا می‌کند، بک‌لینک‌ها هستند. در این مطلب می‌خواهیم به شما بگوییم بک لینک چیست و چه اهمیتی دارد. با ما باشید تا با این مفهوم و مزایای بک‌لینک برای سئو آشنا شوید.

 


بک‌لینک چیست؟

پیش می‌آید که آدرس وبسایت شما به صورت یک لینک در صفحه‌ای از وبسایت دیگر قرار گیرد و با کلیک بر روی لینک، افراد به سایت شما هدایت شوند. آن آدرس همان بک‌لینک است که یکی از معیارهای ارزیابی برای رتبه سایت‌ها به شمار می رود. به عبارتی دیگر، بک‌لینک به لینکی می‌گویند که باعث ارجاع مخاطب از یک صفحه به صفحه دیگر می‌شود. با افزایش بک لینک، مجبوبیت سایت شما نیز افزایش می یابد و روز به روز بر تعداد بازدیدکنندگان شما افزوده می‌شود.

بک ‌لینک‌های مفید چیست ؟

بک‌لینک‌های مفید دارای ویژگی‌های زیر هستند:

  • توسط نویسنده یا مدیر یک سایت ایجاد می‌شوند.
  • متن یا عبارتی را به سایت شما مرتبط می‌کنند.
  • از سایت‌های اسپم نیستند.
  • تعداد لینک‌های خروجی آن سایت بالا نیست.
  • در سایت‌های معتبر هستند.
  • محتوای سایت لینک‌دهنده، با سایت شما ارتباط موضوعی دارد.

 

اصطلاحاتی در مورد بک‌لینک

برای استفاده از بک‌لینک‌ها بد نیست چندی از اصطلاحات در این زمینه را بدانید:

متن لینک (Anchor text)

این عبارت اشاره به متن یا عبارت لینک‌شده دارد و نقش مهمی را در مفید بودن یک بک‌لینک بازی می‌کند. متن یا عبارت لینک شده باید با موضوع صفحه‌ای که به آن لینک شده است، مرتبط باشد.

لینک‌های داخلی (Internal Links)

لینک‌هایی که در یک صفحه از وبسایت شما وجود دارند و کاربر را به صفحه ای در همان سایت هدایت می‌کنند. این نوع لینک‌ها اهمیت زیادی دارند و باید به درستی و به شکلی صحیح به کار برده شوند.

لینک جویس (Link Juice)

این عبارت برای اشاره به بک‌لینکی به کار می‌رود که در آن یک سایت به یکی از صفحات سایت شما، لینک می‌دهد. لینک جویس تاثیر بسزایی در بهبود رنک صفحات و اعتبار دامنه شما دارد.  

لینک‌های نو فالو (Nofollow Links)

هنگامی که بخواهید یک بک لینک تاثیری در رنک یا رتبه صفحه لینک شده نداشته باشد، باید از تگ Nofollow استفاده کنید. این لینک‌ها صرفا جهت ارجاع هستند و معمولا زمانی استفاده می‌شوند که وبسایتی که قصد لینک کردن آن را دارید از اعتبار کافی برخوردار نباشد.

Do-follow Links

این لینک ها فاقد تگ Nofollow هستند و به عنوان لینک جویس در نظر گرفته می‌شوند.

Linking Root Domain

تعداد بک‌لینک‌های شما از یک وبسایت مشخص را نشان می‌دهد. به یاد داشته باشید که این تعداد هر چه قدر هم بالا باشد باز هم از از نظر لینک جویس یک بک‌لینک به شمار می‌آید و تعداد بالای آن لزوما تاثیری در بهبود سئو ایفا نمی‌کند.

لینک‌های با کیفیت پایین (Low-Quality Links)

این عبارت به لینک‌هایی اطلاق می‌شود که از سایت‌های اسپم و سایت‌های با تعداد بالای لینک خروجی، به صفحات سایت شما داده شده‌اند. این نوع بک‌لینک‌ها دارای تاثیرات منفی بر روی سئو هستند.

مزایای بک لینک در بهبود سئو

اگر بک‌لینک را به درستی استفاده کنید و حواس‌تان به اصول آن باشد می توانید از مزایای آن برای بهبود سئو بهره‌مند شوید. با استفاده از بک‌لینک‌ها می‌توانید:

اعتبار خود را بالا ببرید

لینک گرفتن از سایت‌های پربازدید و معتبر تاثیر زیادی بر روی افزایش بازدید و اعتبار سایت شما دارد. وجود لینک شما در سایت‌های معتبر مهر تاییدی برای بازدیدکنندگان محسوب می‌شود و آنها را ترغیب می‌کند به سایت‌تان مراجعه کنند.

ترافیک ارجاعی ایجاد کنید

شما نمی‌توانید همه ترافیک سایت را از گوگل و دیگر موتورهای جستجو به دست آورید و به ترافیک ارجاعی هم نیاز دارید. این ترافیک، با کلیک افراد بر روی لینک شما در سایت‌های دیگر حاصل می‌شود و هر چه آن را بالاتر ببرید، کمک بیشتری به سئو می‌کنید. ترافیک ارجاعی یک ترافیک هدفمند است و اگر برنامه‌ریزی درستی داشته باشید می‌توانید از طریق آن به اهداف مورد نظرتان برسید.

ارتباطات جدید و هدفمند به وجود بیاورید

بک لینک به شما این امکان را می‌دهد تا با دیگر سایت‌ها ارتباط برقرار کنید و یا صفحات داخلی سایت، شبکه‌های اجتماعی و … را به هم مرتبط سازید. با برقراری این ارتباط اعتبار بیشتری به صفحات خود می‌دهید و به نتایج خوبی دست می‌یابید. به عنوان مثال اگر یک کاربر با کلیک بر روی لینک موجود در صفحه‌تان به محتوای مناسبی برسد به شما به عنوان یک منبع اعتماد می‌کند  و این منافع زیادی برای‌تان به دنبال دارد.

برند خود را در معرض دید قرار دهید

خودتان را جای یک کاربر بگذارید که در یک منبع معتبر در حال خواندن یک محتواست و در بخشی از این محتوا نیاز به اطلاعات بیشتری دارد. حالا با لینکی مواجه می‌شود که وی را به سایت شما هدایت می‌کند. شاید  کاربر در همان لحظه محتوای شما را نخواند اما با توجه به اینکه لینک شما را در سایت محبوب و معتبری دیده نمی‌تواند به راحتی از آن بگذرد. حتی اگر محتوا را نبیند و نخواند، نام برند شما در گوشه‌ای از ذهنش می‌ماند که در آینده به آن مراجعه می‌کند.

جایگاه بهتری در موتورهای جستجو داشته باشید

با بالا رفتن ورودی و افزایش بازدید سایت  متوجه تغییراتی در سئوی سایت می‌شوید. اگر عبارت یا کلمه لینک شده با محتوای صفحه همخوانی داشته باشد، شاهد بهبود رتبه سایت در موتورهای جستجو خواهید بود. از سوی دیگر بک‌لینک ها باعث افزایش سرعت ایندکس‌شدن صفحات در مورتورهای جستجو می‌شود  و در صفحات نتایج جستجو دیده خواهید شد.

راه ‌های گرفتن بک لینک

حال که در مورد بک‌لینک و مزایای آن توضیحاتی دادیم، راه‌های گرفتن بک‌لینک را هم به شما می‌گوییم تا بتوانید از مزایای آن بهره مند شوید.

محتوای باکیفیت داشته باشید. محتوی خوب و مفید تعداد دفعات زیادی به اشتراک گذاشته می‌شود و نویسنده‌ها و مدیران سایت ها نیز به لینک‌کردن مطالب شما در سایت‌شان تمایل نشان می‌دهند. در اینجا باید توجه ویژه‌ای به استراتژی محتوا داشته باشید و از انواع محتواهای متنی، ویدیویی، عکس، کمیک موشن ها، موشن گرافی و … بهره بگیرید. در میان محتواهای خود، برترین ها را بگنجانید. ۲۰ دانشمند برتر دنیا، بزرگترین هتل های دنیا و … از آن گونه موضوعاتی هستند که بسیار مورد توجه قرار می‌گیرند و طرفداران زیادی دارند. اینفوگرافیک‌ها از محتواهایی هستند که کاربران بیش از مطالب دیگر آنها را به اشتراک می‌گذارند. مصاحبه با افراد در زمینه کاری تان، نیز کاربران زیادی را به سایت شما می کشاند و احتمال به اشتراک گذاشته شدن مطلب بسیار زیاد است.

از امکان اشتراک‌گذاری در شبکه های اجتماعی استفاده کنید. در پایان هر مطلب در محتوای سایت امکان به اشتراک گذاشتن را به کاربر بدهید و دکمه‌هایی ایجاد کنید که او بتواند مطلب شما را در اینستاگرام، واتساپ و … با دیگران به اشتراک بگذارد. با این کار لینک مطلب خود را به جامعه بزرگی از مخاطبان ارائه می‌کنید.

لینک صفحات را در شبکه‌های اجتماعی قرار دهید. وقتی انتشار یک مطلب در سایت را در شبکه‌های اجتماعی مانند  اینستاگرام به اطلاع مخاطبان خود می رسانید، لینک مطلب را هم قرار دهید تا از این طریق ورودی بگیرید. با استفاده از ترفندهای افزایش فالوور در اینستاگرام می‌توانید مخاطبان خود را افزایش دهید و تعداد ورودی‌ها را بالا ببرید.

لینک‌های داخلی را فراموش نکنید. با دادن لینک صفحات مختلف سایت در مطالب خودتان، کاربر را در سایت خود حفظ کنید و بگذارید مطالب متنوع شما را بخواند. این یکی از بهترین راه‌ها برای بک لینک است.

از کامنت‌ها استفاده کنید. به هنگام کامنت گذاشتن می‌توانید لینک مطالب خود را درج کنید اما به یاد داشته باشید که لینک باید به محتوایی که برای آن کامنت می گذارید مرتبط باشد.

سخن آخر

توضیحاتی را در مورد بک‌لینک‌ها و تاثیر آنها در سئو به شما دادیم. باید بدانید که استفاده از بک‌لینک‌ها باید هوشمندانه و با برنامه‌ریزی باشد تا بتوانید نتایج مثبتی از آنها بگیرید؛ پس بی‌گدار به آب نزنید و از راهنمایی‌های یک مشاور در این زمینه بهره مند شوید.

مقالاتمقالات صفحه اصلی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *