آژانس دیجیتال مارکتینگ دیجاکس

سند هویت بصری چیست؟ +بررسی مفاهیم و اجزا

سند هویت بصری یکی از چیزهایی است که برای موفقیت در کسب و کار به شما پیشنهاد می‌شود و در کنار بیزینس پلن، مارکتینگ پلن و سایر مسائل دیگر از اهمیت قابل توجهی برخوردار است.  در ادامه به شما تعریف سند هویت بصری را ارائه می‌دهیم، نگاهی به بخش‌های مختلف آن داریم و به شما می‌گوییم چرا طراحی سند هویت بصری اهمیت زیادی دارد.

سند هویت بصری چیست؟

برای آنکه تعریف سند هویت بصری را به شما ارائه دهیم، باید در ابتدا هویت بصری را برای‌تان تعریف کنیم. هویت بصری تمام عناصر بصری یا دیداری کسب و کار شما را در بر می‌گیرد که تصویر اولیه کسب و کارتان هستند و می‌تواند شامل لوگو، تایپوگرافی ،بسته بندی، رنگ، پرچم، سایت و … باشد. هویت بصری در واقع هویت برند شما را نشان می‌دهد و تاثیر زیادی در برقراری ارتباط مشتریان با کسب و کار شما دارد.

سند هویت بصری عناصر ویژوال یا بصری شما و هر آنچه از برندتان به چشم می‌آید را تشریح می‌کند و  به توضیح زمان و نحوه استفاده از آن‌ها می‌پردازد. این سند نقش بسیار مهمی در بازاریابی برند شما دارد و کارشناسان بازاریابی در هر دو حوزه سنتی و دیجیتال مارکتینگ از آن بهره می‌برند.

بخش های سند هویت بصری

سند هویت بصری بخش‌های مختلفی دارد و بر اساس ویژگی‌های کسب و کارتان، آیتم‌های متنوعی را در بر می‌گیرد. این آیتم‌ها معمولا توسط تیم طراحی این سند، انتخاب و تعریف می‌شوند. از جمله متداول‌ترین بخش‌ها می‌توان به این موارد اشاره کرد:

لوگو

لوگو مفهومی آشنا برای همه‌ی ماست که نماد مهمی از کسب‌و‌کار ما به شمار می‌رود. لوگو هویت برند شما را نشان می‌دهد، باعث جذب مشتری می‌شود و در تبلیغات نقش مهمی را ایفا می‌کند. طراحی لوگو یکی از چیزهایی است که باید آن را به دست متخصصان حرفه‌ای بسپارید. شما بدون یک لوگوی مناسب و گویا نمی‌توانید در تبلیغات برند خود موفق شوید. شما می‌توانید طراحی لوگو خود را به تیم حرفه‌ای مجموعه آژانس دیجیتال مارکتینگ دیجاکس بسپارید. برای مشاوره رایگان با تیم تخصصی دیجاکس کلیک کنید!

رنگ سازمانی

منظور از رنگ سازمانی، هر رنگی است که به محصول یا خدمت شما مرتبط می‌شود و به نوعی هویت مجموعه شما را بیان می‌کند. رنگ‌های کسب‌وکار شما می‌توانند در لوگو، بسته‌بندی، وبسایت، تبلیغات و حتی دکوراسیون یک مجموعه دیده شود. انتخاب رنگ‌ها باید هوشمندانه باشد و توسط تیم طراحی صورت گیرد. رنگ به عنوان یک ابزار ارتباط بصری شناخته می‌شود و در ایجاد رابطه صمیمانه و حس دوستی و وفاداری در مشتریان و کاربران، تاثیر بسزایی دارد. رنگ‌های سازمانی اگر به درستی انتخاب شوند، به اندازه لوگو و حتی بیش از آن در یادآوری یک برند نقش دارند.

تایپوگرافی

در تایپوگرافی سند هویت بصری، فونتی را انتخاب می‌کنید که دوست دارید برندتان با آن معرفی شود. برای انتخاب دست‌تان باز است اما باید دقت زیادی به خرج دهید.

وبسایت و شبکه‌های اجتماعی

در عصر دیجیتال امروز، وبسایت بخش مهمی از کسب‌وکار شماست؛ جایی که کاربران در هر جایی برای کسب اطلاعات در مورد کسب و کارتان به آن دسترسی دارند و می‌توانند با خدمات و محصولات شما آشنا شوند. این آیتم به ویژه وقتی که می‌خواهید از مزایای دیجیتال مارکتینگ بهره‌مند شوید، اهمیت زیادی دارد.

نحوه حضورتان در شبکه‌های اجتماعی و نوع تبلیغات در آن‌ها هم می‌توانند جایی در سند هویت بصری داشته باشند. این امر در دیجیتال مارکتینگ نقشی کلیدی ایفا می‌کند و فروش و بازاریابی شما را به شدت تحت تاثیر قرار می‌دهد. در این زمینه‌ها باید از مشاوره یک متخصص بهره بگیرید و در اینجاست که اهمیت حضور یک مشاور دیجیتال مارکتینگ در کنارتان حس می‌شود. همچنین مدیریت شبکه‌های اجتماعی، امری واجب تلقی می‌گردد.

تصاویر و عکاسی

تصاویری که برای تبلیغات انتخاب می‌کنید و یا برای معرفی محصول یا خدمات‌تان در وبسایت یا بروشورها، استفاده می‌کنید تاثیر زیادی در ذهنیت مخاطب و شناخت وی از شما و کسب‌وکارتان دارد. اصول عکاسی و انتخاب تصاویر چیزی است که در سند هویت بصری به آن اشاره می‌شود. این استاندارد می‌تواند شامل تنظیمات نور و رنگ تصاویر یا ویرایش‌هایی باشد که باید بر روی آن‌ها صورت گیرد.

المان های سند هویت بصری

ویدیو و انیمیشن

ویدیوها و انیمیشن‌های مربوط معرفی محصولات، تبلیغات و تیزرها و … هم مانند تصاویر باید دارای استانداردهای خاصی باشند تا به صورت گویا تهیه شوند و پیغام مورد نظر کسب‌وکارتان را برسانند. اصول تهیه ویدیوها و انیمیشن‌ها نیز در سند هویت بصری نوشته می‌شود.برای مشاهده محتوا ویدیویی و محتوای گرافیک دیجاکس کلیک کنید!

طراحی آیکون

آیکون چیزی است که در طراحی اپلیکیشن و نرم افزارها اهمیت دارد. آیکون باید ساده، گویا و ماندگار باشد و تصویر خوبی در ذهن مخاطب ایجاد کند. آیکون مناسب هر کسب‌وکار دارای ویژگی‌هایی است که باید توسط طراحان و با توجه به هویت برند و کسب و کار شما مشخص شوند.

سلسله مراتب

باید بدانید که سلسله مراتب و نوع چیدمان اجزا در کسب و کار شما نیز جزو هویت بصری شماست. همه چیز باید دقیق و درست در سر جای خود باشند و از نظم خاصی پیروی کنند.

اهمیت سند هویت بصری در بازاریابی اینترنتی

مفاهیم  مرتبط با سند هویت بصری

برای داشتن یک سند هویت بصری باید به برخی مفاهیم اشراف داشته باشید که می‌توانند بخشی از این سند یا در ارتباط با آن باشند و یا نقشی مهم را در تدوین سند ایفا کنند. در ادامه به این موارد می‌پردازیم:

پروتوتایپ | Prototype و سند هویت بصری

یکی از چیزهایی که در سند هویت بصری باید به آن توجه کنید، پروتوتایپ‌ها هستند که می‌توان آن‌ها را نمونه اولیه، پیش‌نمونه و الگوی اولیه هم نامید. پروتوتایپ، یک نمونه اولیه از محصول یا فرآیندی در کسب‌وکار شماست؛ نمونه ای که تولید و طراحی می‌شود تا مورد آزمایش قرار گیرد و نقاط قوت و ضعف آن مشخص شود. این نمونه می‌تواند نسخه کاملی از یک سیستم یا محصول نباشد اما باید ایده‌ای بصری را ارائه دهد و بتواند تجربه نهایی مشتری یا کاربر را بیازماید.

پروتوتایپ‌های زیادی می‌تواند برای یک کسب و کار طراحی و تعریف شود اما از متداول‌ترین آن‌ها می‌توان به پروتوتایپ‌های اپلیکیشن‌ها و سایت‌ها اشاره کرد؛ نسخه‌های آزمایشی وبسایت‌ها یا برنامه‌ها از انواع پروتوتایپ‌ها هستند که بارها با آن‌ها برخورد داشته‌ایم. طراحی صحیح این دست نمونه‌ها در وب به کسب و کار شما فرصت استفاده از مزایای دیجیتال مارکتینگ را می‌دهد و باید از مشاورانی مطمئن برای طراحی آنها بهره بگیرید. طراحی وبسایت شما یکی از مهم‌ترین جلوه‌های بصری کسب و کارتان به حساب می‌آیند و باید با تحلیل‌ها و بررسی‌های درست و دقیق طراحی شوند. نمونه‌های اولیه لوگو، رنگ‌های پشنهادی، بسته بندی و … نیز از پروتوتایپ‌ها به شمار می‌روند.

اهمیت سند هویت بصری

هویت سازمانی و سند هویت بصری

هر کسب‌وکار برای ادامه حیات احتیاج به یک هویت سازمانی دارد؛ هویت مجموعه‌ای از صفاتی را در بر می‌گیرد که در هر مجموعه با مجموعه دیگر متفاوت است. هویت سازمانی را می‌توان شخصیت یا هویت بصری یا دیداری یک مجموعه دانست که با استفاده از ساختار و ارتباطات یک سازمان، ویژگی‌های محصولات و خدمات آن و حتی رنگ، نام، شکل بسته بندی وشعارهای تبلیغاتی و … تعریف می‌شود. از آنجا که هویت سازمانی یک ابزار استراتژیک در رسیدن به هدف‌ها و ایده‌آل‌ها محسوب می‌شود، اهمیت زیادی برای یک کسب‌وکار دارد و باید به آن توجه ویژه ای نشان دهید. طراحان هویت سازمانی با بررسی همه جانبه کسب‌وکارها و استفاده از دانش خود، ایده‌های انتزاعی شما در این زمینه را به سندی محسوس تبدیل می‌کنند و نقشی مهم در تحقق اهداف شما دارند. یکی از کارهایی که باید در ایجاد سند هویت بصری صورت گیرد، بررسی هویت سازمانی است و در صورت نبود باید طراحی شود.

برندینگ و سند هویت بصری

به احساس و ادراکی که از کسب و کار، محصول یا خدمات‌تان در ذهن مصرف‌کنندگان خود ایجاد می‌کنید، برند گفته می‌شود و به روش‌هایی که به ایجاد این احساس و ادراک می‌انجامد، برندینگ یا برندسازی می‌گویند. در واقع برندینگ فرآیندی تخصصی برای خلق برند و دادن وعده‌هایی در مورد آن است که باید با تهعد همراه باشد. فرقی نمی‌کند که کسب و کاری کوچک و خانگی دارید یا تجارتی بزرگ را اداره می‌کنید، به هر حال برندینگ مهم‌ترین جنبه کسب و کار شماست و برای آگاه‌سازی و افزایش وفاداری مشتری به آن نیاز دارید.

در برندینگ تلاش می‌کنید تا ذهنیت و چشم اندازی نسبت به یک محصول، خدمت یا کل کسب و کار در مشتریان به وجود آورید و باید کاری کنید تا آنها برند شما را به سایر برندها ترجیح دهند. فرقی نمی‌کند که از چه راهی برای فروش و بازاریابی اقدام کرده‌اید؛ چه در بازاریابی سنتی و چه در دیجیتال مارکتینگ باید برندینگ را مورد توجه قرار دهید و برای آن وقت و هزینه صرف کنید. با استفاده از سند هویت بصری می‌توانید طراحی عناصر بصری برند را به بهترین شکل انجام دهید و یک هویت برای برند خود بسازید.

برندبوک و سند هویت بصری

برندبوک یا کتابچه برند، یک سند رسمی ‌است که اطلاعاتی در مورد هویت برند و استانداردهای آن را در بر می‌گیرد و  توضیح می‌دهد. یک برندبوک بخش‌های مختلفی را در بر می‌گیرد که از میان آن‌ها می‌توان به تحلیل کلی استراتژی کسب‌وکار، تحلیل رقبا و مخاطبان، هویت مفهومی برند، هویت کلامی و بصری برندشامل لوگو، فونت و …، عناصر بصری اداری و سازمانی شامل اوراق اداری، مهرها، یادداشت‌ها و …، قواعد هویت بصری در فضای دیجیتال و … اشاره کرد. این کتابچه به نوعی بخشی از هویت بصری کسب و کار شما را نشان می‌دهد و راهنمای خوبی برای شما در بازاریابی و تبلیغات خواهد بود.

عناصر سند هویت بصری

اهمیت داشتن سند هویت بصری برای برندها

سند هویت بصری پوسته کسب و کار شماست و نخستین چیزی است که مشتری یا کاربر، با آن سر و کار دارد. برای داشتن چهره ای خوب در نظر مخاطبان و جذب و حفظ مشتریان جدید در اولین قدم به هویت بصری نیاز دارید تا کسب و کار خود را حرفه ای نشان دهید. تصورش را بکنید که کارت ویزیت شما با نوع کسب و کارتان هماهنگ نباشد و یا بین کارت ویزیت و وبسایت‌تان هیچ سنخیتی وجود نداشته باشد؛ هر دوی این موارد موجب دلزدگی مشتریان‌تان خواهند شد.

با تدوین صحیح سند هویت بصری و به روزرسانی آن:

 • مخاطب و مشتری، کسب و کار شما را به رسمیت می‌شناسد و آن را به خاطر می‌سپارد.
 • مسیر طراحی شما مشخص می‌شود و هزینه و زمان طراحی کاهش می‌یابد.
 • کسب و کار شما با دیگر کسب و کارهای مشابه، متمایز می‌شود تصویری ماندگار از خود می‌سازد.
 • آگاهی مشتری و مخاطب از کسب و کار شما بهبود پیدا می‌کند.
 • یک پوشش حرفه‌ای به روی کسب و کار شما کشید می‌شود که هر نگاهی را به خود جذب می‌کند.
 • هماهنگی در هویت شرکت شما حفظ می‌شود و از رساندن پیام اشتباه به مخاطبان‌تان جلوگیری به عمل می‌آید.
 • چشم اندازی از کسب و کار و محصول‌تان به مشتری می‌دهید و اعتماد او نسبت به برند شما افزایش پیدا می‌کند.
 • تدوین استراتژی‌های بازاریابی و دیجیتال مارکتینگ دقیق تر صورت می‌گیرد و امکان اشتباه در انتخاب استراتژی‌ها به شدت پایین می‌آید.
 • در فضای کم هزینه و پرمخاطب دیجیتال مارکتینگ به خوبی می‌توانید وارد عمل شوید و فروش و بازاریابی خود را متحول کنید.
 • استانداردی برای شخصیت برند خود می‌سازید و باورهایی که کسب و کارتان را شکل داده به شکلی درست بیان می‌کنید.
 • و…

شناسایی برند با سند هویت بصری

سند هویت بصری چه زمانی تدوین می‌شود؟

به هنگام راه‌اندازی کسب و کار و کمی پیش از شروع فعالیت باید به فکر تهیه این سند باشید. شما برای نشان دادن ماهیت برند، محصول و خدمات‌تان به این سند احتیاج دارید و به وسبله آن می‌توانید ارزش‌هایی را که برای مشتریان در نظر گرفته‌اید، نشان دهید.

در طول کسب‌وکار باید به بروزرسانی این سند بپردازید؛ وقتی حس کردید دچار سکون در فضای رقابت شده‌اید، حتما به سراغ سند هویت بصری بروید و هویتی جدید ایجاد کنید. با هویت جدید، برندتان دوباره جان می‌گیرد و در فضای رقابتی جایگاه خود را به دست می‌آورد.

وقت دست به کار شدن است!

سند هویت بصری یکی از مهم‌ترین اسنادی است که برای پیمودن مسیر موفقیت در کسب و کارتان به آن احتیاج دارید. شاید در ابتدا صرف هزینه و زمان برای این سند به نظرتان منطقی نیاید و یا آن را به زمان دیگری موکول کنید اما باید بدانید که بدون داشتن این سند امکان اتلاف هزینه و وقت را به ویژه در تبلیغات و بازاریابی افزایش می‌دهید و روند رسیدن به موفقیت را کند می‌کنید. پس همین حالا برای موفقیت کسب و کارتان دست به کار شوید …

اگر صاحب یک کسب و کار هستید تجربیات‌تان را در این زمینه با ما به اشتراک بگذارید. آیا هویت بصری مشخصی دارید؟ سندی برای آن تنظیم کرده‌اید؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوالی دارید ؟
با واتس اپ در ارتباط باشید