آژانس دیجیتال مارکتینگ دیجاکس

راهنمای جامع برای کسب درآمد غیرفعال

یکی از چیزهایی که می تواند وضعیت مالی شما را دگرگون کند، درآمد غیر فعال است که بسیاری از ثروتمندان از آن استفاده می‌کنند. در این مطلب به شما می‌گوییم درآمد غیرفعال چیست و روش‌های کسب درآمد غیرفعال کدام‌ها هستند. با ما همراه باشید و این نوع درآمد را بیشتر بشناسید.

درآمد غیر فعال چیست؟

برای آنکه درآمد غیرفعال را بشناسید باید بدانید که درآمدها دارای دو نوع فعال و غیرفعال هستند. درآمدهای فعال همان حقوقی هستند که در برابر انجام کاری دریافت می‌کنید و برای به دست آوردن آن باید مستقیما وارد عمل شوید اما برای کسب درآمد غیرفعال مشارکت مستقیم در کار ندارید. این نوع درآمد با ایجاد خدمات یا خلق ارزش به دست می‌آید و بدون محدودیت زمانی و مکانی می‌توانید آن را داشته باشید. یکی از شناخته‌شده‌ترین این درآمدها سود حاصل از مشارکت و سرمایه‌گذاری در یک کسب و کار است. شما با یک بار خلق ارزش می‌توانید بارها و بارها درآمد به دست آورید و این مزیتی است که به راحتی نمی‌توانید از آن بگذرید.

ایده های درامد غیر فعال

ویژگی‌های درآمد غیر فعال

 • محدودیت زمانی و مکانی در این نوع درآمد معنا ندارد.
 • با داشتن درآمد غیرفعال به دلیل کم شدن درگیری‌های ذهنی، فرصت بیشتری برای فکر کردن و خلاقیت و نوآوری در زندگی و کسب‌وکار دارید.
 • بدون کنار گذاشتن شغل اصلی یا کسب و کار و درآمد فعال می‌توانید این نوع درآمد را هم داشته باشید.
 • مدیران کسب و کارها هم می توانند این نوع درآمد را داشته باشند و برای بهبود وضعیت کسب‌و‌کار خود از آن استفاده کنند.

نکات مهم درباره درآمد غیر فعال

 • برای داشتن درآمد غیرفعال باید به بهبود خود ،مهارت‌ها و فعالیت‌های تان توجه کنید و صبر داشته باشید.
 • برای کسب این نوع درآمد به برنامه‌ریزی، آن هم از نوع بلند مدت احتیاج دارید و باید آینده‌نگر باشید.
 • برای درآمد غیرفعال باید هزینه و زمان بگذارید اما با کمی صبر در آینده به بازدهی قابل توجهی می‌رسید.
 • کسب این درآمد هم مستلزم فعالیت است اما محدودیت زمانی و مکانی برای آن وجود ندارد.

چگونه می‌توانیم درآمد غیرفعال داشته باشیم؟

این بستگی به ایده، توانایی‌ها و سرمایه شما دارد که می‌خواهید چه راهی را برای کسب درآمد غیر فعال انتخاب کنید. پیش از هر چیز بهتر است این موارد را بسنجید:

 • میزان سرمایه اولیه  شامل پول یا مهارت و استعداد
 • میزان و نوع امکانات
 • نیاز یا عدم نیاز به همراه و شریک
 • ارزشی که می خواهید به وجود آورید
 • می‌خواهید در چه مدتی به نتیجه برسید
 • چه‌قدر می‌توانید زمان بگذارید؟

روش‌های کسب درآمد غیر فعال

برای درآمد غیر فعال چند روش اصلی وجود دارد که عبارتند از:

 • خرید ملک و اجاره آن: کاری بسیار مرسوم که از دیرباز انجام می‌شده و نیازمند سرمایه بالایی است.
 • خرید و فروش سهام: یکی از منابع شناخته‌شده درآمد غیرفعال که ریسک بالاتری نسبت به سایر روش‌ها دارد و نیازمند دانش است.
 • سرمایه گذاری در یک کسب و کار: برای کسب این نوع درآمد باید فرد قابل اعتمادی را با کسب و کار سودده پیدا کنید و البته معمولا باید مبلغ زیادی را هم سرمایه‌گذاری کنید که ریسک را بالا می‌برد.
 • کسب و کار دیجیتالی و آنلاین: این نوع کار با سرمایه کم قابل دسترسی است و اگر مهارتی خاص هم داشته باشید بسیار راحت‌تر می‌توانید کسب درآمد کنید.

سه مورد نخست، بسیار متداول هستند و از گذشته تا به امروز رواج داشته اند اما در مورد کسب و کار دیجیتالی و آنلاین نمونه‌هایی را نام می بریم و توضیحات بیشتری درباره آنها می‌دهیم:

درآمد غیر فعال در شبکه های اجتماعی

وبلاگ‌نویسی و تولید محتوا

اگر در کار خود مهارت زیادی دارید و می‌توانید بخش‌هایی از آن را توسط ویدیو، تصویر، متن و … به دیگران انتقال دهید، همین حالا قدم اول خود را برای کسب درآمد غیرفعال بردارید.  فرض کنید که آشپز خوبی هستید و فوت و فن‌های طبخ غذا و شیرینی را بلدید، شما می‌توانید در کنار کار در یک قنادی یا رستوران، وبلاگی نیز برای خود داشته باشید و در آن به نوشتن درباره غذاها، طرز تهیه و ترفندهای آشپزی بپردازید. با جذب مخاطبان شما قادر خواهید بود اسپانسر جذب کنید و با افزایش بازدید از سایت یا وبلاگ از طریق تبلیغات و گذاشتن لینک وبلاگ ها و سایت های دیگر درآمد داشته باشید. پس تولید محتوا را جدی بگیرید.

فروش عکس و ویدیو

سایت‌هایی هستند که بابت ارسال عکس و ویدیو به شما پول پرداخت می‌کنند. درآمدی که از این راه به دست می‌آورید کاملا بستگی به میزان جذب مخاطب محتوای‌تان دارد. به جز این برخی سایت‌ها امکان فروش عکس‌ها و ویدیوها را به شما می‌دهند. پس اگر در این زمینه‌ها مهارت دارید بر روی ایده‌های جدید زمان بگذارید و عکس‌ها و ویدیوهای متفاوت خلق کنید و درآمد خوبی به دست آورید.

پکیج‌های آموزشی

اگر بخواهیم هنوز هم شما را یک آشپز یا شیرینی پز همه فن حریف فرض کنیم، می‌توانید با یک بار تولید محتوای آموزشی تا مدت‌ها درآمد داشته باشید. با تهیه ویدیوها، تصاویر و متون آموزشی و جمع‌آوری و مرتب کردن آن‌ها به صورت یک مجموعه می‌توانید یک بسته آموزشی طراحی کنید و آن را به فروش برسانید. در صورت داشتن هر مهارت دیگری مانند جواهرسازی، چرم دوزی، گلدوزی و حتی توانایی‌هایی مانند خوب حرف زدن، خوب نوشتن و … می‌توانید از این راه برای کسب درآمد غیرفعال استفاده کنید.

آموزش آنلاین

آموزش مهارت‌هایتان به دیگران می‌تواند منبع درآمد خوبی برای شما باشد اما در آموزش حضوری باید به محیط آموزشگاه محدود شوید و حتما در ساعتی مقرر در مکانی مشخص حضور داشته باشید. در آموزش آنلاین اما شما در هر جایی می‌توانید دانش خود را به دیگران انتقال دهید و زمان خود را مدیریت کنید. شما با ذخیره‌سازی محتوای آموزش آنلاین خود قادر خواهید بود آن را هم تبدیل به یک پکیج آموزشی کنید و درآمدی هم از این طریق داشته باشید.

اینستاگرام

در دنیایی که مدیریت شبکه‌های اجتماعی روز به روز در حال گسترش هستند و مخاطبان زیادی دارند؛ باید از این فرصت استفاده کنید و به جای وقت‌گذرانی در آنها، هر دقیقه از حضور در شبکه‌های اجتماعی را به پول تبدیل کنید. کسب درآمد از اینستاگرام راهی است که این روزه بسیاری از افراد در آن قدم گذاشته و توانسته‌اند موفق شوند. صفحه خود را بسازید و با صبر و حوصله و خلاقیت، محتوایی جذاب تولید کنید. با استفاده از ترفندهای افزایش فالوور در اینستاگرام، مخاطبان خود را افزایش دهید و اسپانسر جذب کنید.

برندها برای اینفلوئنسر مارکتینگ و راه اندازی کمپین‌های اینستاگرامی به صفحات پربازدید و همکاری با آن‌ها تمایل نشان می‌دهند. با تبلیغات برندها و صفحات دیگر درآمد چشمگیری نصیب‌تان می‌شود و از این شبکه اجتماعی نهایت بهره را می‌برید. اینستاگرام برای کسب‌و‌کارها هم می‌تواند منبع درآمد باشد. فرض کنید که یک کارگاه تولید زیورآلات دارید و صفحه شما پربازدید است؛ حالا می‌توانید مواد اولیه مورد استفاده در کارگاه‌تان را تبلیغ کنید و از این راه درآمد به دست آورید.

درآمد غیر فعال از اینستاگرام

ارائه یک نرم‌افزار کاربردی

این روزها بازار اپلیکیشن‌ها بسیار داغ است و همه دوست دارند در موبایل خود تمام امکانات موردنیازشان را داشته باشند. اگر از آن دسته افراد هستید که توانایی در برنامه‌نویسی دارید و یا می‌توانید شریکی همه فن حریف در این زمینه داشته باشید، حتما روی این کار فکر کنید. کافیست ایده‌ای جذاب و کاربردی داشته باشید و آن را جامه عمل بپوشانید. نرم‌افزار شما نباید لزوما خیلی پیچیده باشد بلکه کافیست نیازی روزمره را برطرف کند و به درد افراد زیادی از جامعه بخورد. با ارائه خدمات تخصصی بخش‌هایی از نرم افزار خود را از حالت رایگان دربیاورید و در ازای دریافت هزینه خدمات دهید. اگر درست گام بردارید خواهید دید که می توانید درآمدی بالا داشته باشید.

ساخت وبسایت

ایده‌پردازی کنید و وبسایتی مرتبط با مهارت و توانایی های تان بسازید. کافیست از مشاوره متخصصان بهره ببرید و مطالعه خود را افزایش دهید تا اهمیت سئو و اصول آن را دریابید و با به کارگیری روش ها به صفحه اول نتایج گوگل برسید. از طریق سایت می‌توانید از راه های مختلفی کسب درآمد کنید. می‌توانید یک دراپ شاپینگ (Dropshopping) راه‌اندازی کنید و به یکی از پرسودترین منابع درآمدی غیرفعال دست یابید. در دراپ شاپینگ، فروش محصولات تولیدکنندگان را بر عهده می‌گیرید و با آنها وارد همکاری می‌شوید. اگر هوشمندانه عمل کنید، جذب مخاطب درستی داشته باشید و محصولات را درست انتخاب کنید، سود خوبی نصیب‌تان خواهد شد. می‌توانید یک سایت آموزشی داشته باشید و در آن اساتید را دور هم جمع کنید و بستری برای آموزش به آن‌ها بدهید و یا به شرکت‌ها فرصت دهید خدمات و محصولات خود را در سایت شما معرفی کنند و … . راه‌های زیادی با طراحی وبسایت برای درآمد زایی وجود داری فقط کافیست حواس‌تان را خوب جمع کنید.

فراموش نکنید که برای راه اندازی وبسایت باید به متخصصان این زمینه مراجعه کنید.

برای درخواست مشاوره رایگان با متخصصان طراحی سایت آژانس دیجیتال مارکتینگ دیجاکس کلیک کنید!

درآمد غیر فعال از راه سنتی

سخن آخر!

آیا تا به حال موفق به کسب درآمد غیر فعال شده اید؟ به نظر شما این نوع درآمد چه ویژگی‌ها و مزایایی دارد و معایب آن چیست؟ چه راه‌های دیگری برای کسب درآمد غیر فعال به ذهن‌تان می‌رسد. آیا می‌توانید برای کسب و کار خود درآمد غیرفعال داشته باشید؟ برای اطلاعات بیشتر و مشاوره رایگان با متخصصان ما به بخش تماس با ما مراجعه نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوالی دارید ؟
با واتس اپ در ارتباط باشید