آژانس دیجیتال مارکتینگ دیجاکس

نکاتی که درباره‌ی موشن گرافیک باید بدانید! + معرفی نرم‌افزار

موشن گرافیک چیست؟ اگر موشن‌ گرافیک را در سرچ گوگل جستجو کرده باشید، مقالات بسیاری برای شما نمایش داده می‌شوند که بعضا مفید و کاربردی هم هستند اما اغلب متفاوت با دیگری و حتی در توضیح برخی مفاهیم، متضادند.

تلاش ما اینست که در این مقاله به دیدی کلی و نسبتا کامل در مورد موشن گرافیک رسیده و به چند سوال مهم نیز پاسخ بدهیم. با ما همراه باشید!

موشن‌ گرافیک چیست؟

بگذارید از اینجا شروع کنیم: این فرد را می‌شناسید؟ این هنرمند، مخترع، آهنگساز و انیماتور، جان ویتنی نام داشت و بیش از یک قرن پیش در ایالت کالیفرنیا زاده شد. سایر برادران اون نیز هنرمند و فیلمساز بودند. او عاقبت حدود بیست سال پیش با کارنامه‌ای قدرتمند و پربار در زمینه‌ی انیمیشن و فیلمسازی از دنیا رفت. با وجود تخصص‌ها و توانایی‌هایی که پیشتر گفته شد، “انیمیشن” موضوعیست که باعث شهرت جهانی آقای ویتنی شده است. در مقاله‌ی انیمیشن بیشتر در مورد او توضیح خواهیم داد.

اصطلاح موشن‌ گرافیک اولین بار توسط جان ویتنی به وجود آمد. موشن‌ گرافیک ترکیبی از دو واژه‌ی موشن به معنی حرکت و گرافیک به معنی طرح و تصویر است:

(Motion graphic = Motion + Graphic)

از آنجایی که تصویر بی‌جان و بی‌حرکت نمی‌تواند حق مطلب را ادا کند موشن‌گرافیک به کمک طراحان می‌آید.

از ویژگی‌های موشن‌ گرافیک می‌شود به لزوم سادگی و مینیمال بودن اشاره کرد. هرچه میزان اطلاعات منتقل شده با طراحی‌های ساده‌تر و مینیمال‌تر و در مدت زمان کمتری انجام بگیرد اعتبار آن اثر بیبشتر خواهد بود.

موشن گرافیک و دیجیتال مارکتینگ

موشن‌ گرافیست کیست؟

فردی که موشن‌ گرافیک انجام می‌دهد را موشن‌گرافیست می‌گویند، موشن‌گرافیست به طرح‌های رسم‌شده‌ی خود حرکت می‌دهد و بدین وسیله منظور خود را بهتر منتقل می‌سازد. موشن‌ گرافیک ترکیبی از آرت (گرافیک) و تکنیک (موشن) است و به همین دلیل موشن‌ گرافیست لازم است به دانش ترکیب صوت و حرکت آگاه باشد. به علاوه اساس موشن‌ گرافیک را می‌توان انتقال پیام به روش سمبلیک و نمادین دانست بنابراین آگاهی نسبی در زمینه‌ی نمادها و سمبول‌ها از احتیاجات این شاخه است.

چرا موشن‌ گرافیک پرطرفدار شده است؟

این روزها موشن‌ گرافیک بسیار پرطرفدار است و تا حدودی جای تیزرهای تبلیغاتی رئال را گرفته است. علت این محبوبیت چیست؟ موشن‌ گرافیک می‌تواند اطلاعات زیادی را در مدت زمان محدود از طریق تصویر منتقل کند. مشغله و دغدغه‌های امروزه‌ی ما اغلب حوصله و زمانی برای مطالعه یا جستجو باقی نمی‌گذارد. با این حال سبک زندگی ما ، لزوم داشتن اطلاعات هرچند سطحی در هر زمینه‌ای را ایجاد کرده است. این ویدیوهای کوتاه می‌توانند آنچه می‌خواهیم بدانیم را در زمانی کوتاه در اختیار ما قرار بدهند.

نرم‌افزارهای موشن‌ گرافیک

موشن‌ گرافیک با نرم‌افزارهای متنوعی قابل انجام است که لیست بلندبالایی از آن‌ها را در صفحات مختلف می‌توانید پیدا کنید، فوتوشاپ (Adobe Photoshop)، پریمیر (Adobe Primier)، افتر افکت (Adobe AfterEffect) و … از جمله این نرم‌افزارها هستند.

نرم افزارهای موشن گرافیک

انواع موشن‌ گرافیک

تقسیم‌بندی موشن‌ گرافیک مشخص و تعیین‌شده نیست و هر فردی بسته به نوع ادراک شخصی می‌تواند تقسیم‌بندی متفاوتی ارائه بدهد. ما اینجا سعی کردبم تا جای ممکن یک دسته‌بندی مختصر و جامع ارائه بدهیم.

موشن‌ گرافیک تیتراژ

اگر دقت کرده باشید تیتراژ برخی فیلم‌ها و سریال‌ها به این شکل ساخته می‌شود.

موشن‌ گرافیک بازاریابی تلفیقی

نوع دیگری از موشن‌ گرافیک که امروزه مورد توجه است تلفیق موشن‌ گرافی و فیلم‌برداری رئال برای تبلیغ یک محصول یا معرفی نوعی از خدمات است.

موشن‌ گرافیک تیتر و عنوان و لوگو

برای به یاد ماندن لوگو یا یک نام و عنوان، به شکلی خلاقانه با نام آن کلیپ موشن‌ گرافیک می‌سازند.

ویدئوی توضیحی

برای توضیح یا آموزش یک مطلب به کار می‌رود و اغلب نیاز به نریشن و صداگذاری دارد.

برخی نمونه کارهای ما در موشن گرافیک

motion-graphics-software

تفاوت موشن‌ گرافیک و انیمیشن چیست؟

چه فرقی بین موشن‌ گرافیک و انیمیشن وجود دارد؟ این سوال یمی از سوالاتیست که پاسخ مناسب و صحیح آن را به راحتی نمی‌شود در سایت‌های فارسی زبان پیدا نمود. همانطور که در مقاله‌ی مربوط به انیمیشن گفته شد ، موشن‌ گرافیک یکی از زیرشاخه‌های انیمیشن است، در واقع هر موشن‌ گرافیکی یک انیمیشن محسوب می‌شود اما هر انیمیشنی لزوما موشن‌ گرافیک نیست.

زمینه‌ی فعالیت موشن‌ گرافیک به‌طور عمده تبلیغات است و کلیپ‌های کوتاه آموزش استفاده از یک محصول یا خدمات خاص. (البته از انواع دیگر این هنر در ایران، موشن‌ گرافیک مذهبی است) به علاوه موشن‌ گرافی معمولا حول اتفاقات مربوط به یک شخصیت یا کاراکتر نمی‌گردد، با عواطف و احساسات انسانی کاری ندارد و حالت داستانی پیدا نمی‌کند. این‌ها منحصرا متعلق به حوزه‌ی انیمیشن هستند. واژه‌ی انیمیت خود به معنی زنده کردن و جان‌بخشی است و نه صرف حرکت دادن.

تفاوت موشن‌ گرافی و موشن‌ گرافیک

به نظر شما چه تفاوتی بین موشن‌ گرافیک و موشن‌ گرافی وجود دارد؟ کدام حرفه‌ای ترست و کدام قدیمی‌تر؟ در واقع موشن‌ گرافی اصلا وجود ندارد و یک اشتباه رایج در زبان فارسی از خوانش کلمه‌ی “Motion Graphic” است.

موشن گرافیک دیزاین

سخن آخر!

تیم گرافیک حرفه‌ای آژانس دیجیتال مارکتینگ دیجاکس یا سابقه‌ای درخشان در خلق موشن گرافیک و با نمونه کارهای فراوان در خدمت شماست تا فصل جدیدی را در تبلیغات خود آغاز کنید. برای اطلاعات بیشتر به بخش تماس با ما یا فرم دریافت مشاوره مراجعه نمایید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوالی دارید ؟
با واتس اپ در ارتباط باشید