آژانس دیجیتال مارکتینگ دیجاکس

تمام نکاتی که درباره‌ی کمپین اینستاگرامی باید بدانید!

یکی از روش‌های تبلیغاتی در فضای مجازی که امروزه طرفداران زیادی دارد، طراحی کمپین های اینستاگرامی است. در این مطلب می‌خواهیم در مورد کمپین‌ های اینستاگرامی با شما صحبت کنیم و کمی هم در مورد نحوه ایجاد کمپین در اینستاگرام توضیح دهیم. همراه ما باشید. به صورت کلی طراحی کمپین مربوط به مدیریت شبکه‌های اجتماعی می شود که در ادامه آن را بیشتر بررسی خواهیم کرد.

کمپین اینستاگرامی چیست؟

کمپین اینستاگرامی به انواع محتوا شامل عکس، ویدیو، استوری و … گفته می‌شود که کاربران آن را در راستای تبلیغ یک برند، کالا یا خدمات یا رویداد خاصی تولید می‌کنند. این یک روش موثر برای تبلیغات به شمار می‌رود و تاثیرات مثبت زیادی در شناخت یک برند، محصول یا خدمت، افزایش ترافیک سایت، بازاریابی و … دارد.

اینستاگرام فضایی است که روزانه بیش از ۳۰۰ میلیون کاربر فعال دارد. این مخاطبان دائما در حال افزایش هستند و بر اساس آمارها هر کدام حداقل یک ساعت در روز را در این شبکه اجتماعی می‌گذرانند. این فضا به شما این امکان را می‌دهد که بیشتر و بهتر دیده شوید.

کمپین حرفه ای اینستاگرام

نحوه ایجاد کمپین در اینستاگرام

نحوه ایجاد کمپین در اینستاگرام در نگاه اول ممکن است ساده به نظر برسد اما برای آنکه کمپین‌تان موفق شود باید دقت زیادی به خرج دهید و به نکات مهمی که در ادامه به شما می‌گوییم توجه کنید:

هدف‌تان را مشخص کنید!

شما باید بدانید که هدف‌تان از طراحی کمپین چیست و می خواهید از طریق آن به چه چیزی برسید؟ فروش مستقیم، افزایش ترافیک سایت، معرفی برند، برگزاری مسابقه، دعوت به شرکت در رویداد، ترغیب به حضور در فروشگاه، افزایش فروش، نظرسنجی، افزایش فالوورها، معرفی محصول جدید و … از جمله این اهداف هستند که باید خوب در موردشان فکر کنید. می‌توانید تحت شرایط خاص چند هدف را در نظر بگیرید و بسته به آن‌ها استراتژی خود را طراحی کنید. بدون استراتژی هدفمند فقط پول و وقت تان را دور ریخته‌اید.

مخاطب‌تان را بشناسید!

حالا با توجه به هدف‌تان مخاطبان شما هم مشخص می‌شوند و می فهمید که جامعه هدف‌تان چه کسانی هستند؟ خانم‌ها، آقایان، نوجوانان و … . راه‌اندازی یک کمپین موفق به شناخت عمیق شما از مخاطبان بستگی دارد. شما باید بدانید که چگونه اعتماد آن‌ها را جلب کنید و آن‌ها را به سمت هدف خودتان سوق دهید.

بودجه‌تان چه قدر است؟

راه‌اندازی کمپین هزینه دارد و شما باید ببینید تا چه حد می‌توانید بر روی آن هزینه کنید. بودجه شما تاثیر زیادی بر روند راه‌اندازی کمپین تبلیغاتی دارد و کانال‌های تبلیغاتی شما را مشخص می‌کند. این بودجه است که تا حد زیادی بر روی تاکتیک شما موثر است.

در مورد تاکتیک و نوع کمپین خود تصمیم بگیرید.

با مشخص شدن هدف، بودجه  و مخاطب باید تاکتیک و ابزار خود را انتخاب کنید. بهتر است در ابتدا با توجه به موارد بالا مشخص کنید که می‌خواهید چه نوع کمپینی راه‌اندازی کنید:

کمپین آگاهی از برند (Brand Awareness) که تمرکز آن روی معرفی بیشتر شرکت، محصولات یا خدمات به مخاطبان است.

کمپین ارزشی و مسئولیت اجتماعی که موازین اخلاقی و اجتماعی را هم مد نظر قرار می‌دهد و علاوه بر معرفی یک محصول یا برند، به معرفی ارزش‌هایی می پردازد که برند شما از آن‌ها حمایت می‌کند.

کمپین‌های فروش و تبلیغات که بسیار رابج است و به عنوان یکی از شیوه‌های پرکاربرد برندها شناخته می‌شود. در این کمپین به معرفی محصول و فروش آن می‌پردازید.

کمپین‌های رقابتی که همان مسابقه‌های اینستاگرامی را در بر می‌گیرند و با توجه به مخاطب و هدف، قوانینی برای خود دارند.

کمپین عرضه محصولات که در واقع نوعی رونمایی از محصول یا خدمت جدید یک برند است.

کمپین محتوای تولید شده توسط کاربر (UGC) که معمولا در آن‌ها از افراد خواسته می‌شود تا تصاویری با یک محصول و هشتگ خاص به اشتراک بگذارند. با استفاده از این نوع کمپین می توانید در بسیاری از صفحات دیده شوید. معمولا در این نوع کمپین از طریق قرعه‌کشی جوایزی هم داده می‌شود.

فرض کنید که هدف شما برگزاری مسابقه برای خانم‌ها است. برای این کار معمولا باید به سراغ اینفلوئنسرهای اینستاگرامی بروید که با این قشر بیشتر سر و کار دارند و نوع فعالیت در صفحه شان به هدف شما می‌خورد و از پس پرداخت هزینه آنها بر می‌آیید. حالا باید تصمیم بگیرید که مسابقه‌تان باید چگونه برگزار شود، چه شرایطی داشته باشد و چه مهلتی برای شرکت در آن به مخاطبان داده شود.

اگر هدف شما افزایش فروش باشد ممکن است ارائه کوپن‌های تخفیفی را به عنوان تاکتیک انتخاب کنید و یا تصمیم بگیرید که با مشارکت یک شرکت یا برند دیگر به هدف خود برسید. استفاده از کمپین تبلیغاتی اینستاگرام هم یکی از تاکتیک‌هاست و با استفاده از آن، اینستاگرام، محتوای مد نظر شما را در قالب استوری، ویدیو و عکس در صفحه Home به کاربران نمایش می‌دهد. بر اساس آمارهای موجود، بیش از60 درصد افراد، محصولات جدید را در تبلیغات اینستاگرام می‌شناسند و حدود 75 درصد این افراد آن محصول را می‌خرند.

زمانبندی کمپین اینستاگرام

جدول زمانی داشته باشید.

هدف‌تان بلند مدت است یا کوتاه‌مدت؟ می خواهید در چه مدت به هدف‌تان برسید؟ آیا قصد ماندگاری بالا در اینستاگرام را دارید و یا فقط می خواهید در مدتی مشخص به هدفی کوتاه مدت برسید؟ اینها سوالاتی هستند که باید پاسخی برای آنها داشته باشید تا بتوانید جدول زمانی کمپین خود را ترسیم کنید. باید زمان آغاز کمپین را بدانید و دید خوبی نسبت به زمان پااین آن داشته باشید. در اینجا بهتر است کمپین های دائمی برای تعامل با مشتریان و افزایش ترافیک سایت و فالوورها داشته باشید و در طول زمان، کمپین‌های کوتاه مدتی را نیز همزمان با کمپین دائمی اجرا کنید. در این قسمت اهمیت تدوین استراتژی نیز مشخص خواهد شد.

حالا نوبت ساختن پیام شماست.

با توجه به موارد بالا، باید پیامی مناسب برای مخاطب خود بسازید و توجه او را جلب کنید. با این پیام باید بیشترین تاثیر را روی او بگذارید. این پیام در واقع حرکت اول شما برای تعامل با مخاطبان است و شما باید به گونه‌ای بر روی او تاثیر بگذارید که به تعامل با شما اشتیاق نشان دهد.

پیام‌های ویدیویی در این زمینه موثرترند چرا که هم تصویر را به مخاطب نشان می‌دهند و هم صدا را به گوش مخاطب می‌رسانند و لحن پیام شما در آن کاملا مشخص است. این پیام ها می توانند در استوری و یا در قالب پست نمایش داده شوند و برای تاثیر بیشتر باید حاوی هشتگ باشند.

برای کمپین تبلیغاتی خود، تبلیغ کنید.

مهم است که بدانید حضور شما نباید محدود به اینستاگرام شود. در همه شبکه‌هایی که به آن‌ها دسترسی دارید ،کمپین خود را تبلیغ کنید و مخاطبان خود را افزایش دهید. با افزایش مخاطبان شانس موفقیت کمپین شما بیشتر می‌شود.

نتایج و آمارها را بررسی کنید.

پس از پایان یافتن زمان کمپین باید نتایج را مورد بررسی قرار دهید تا ببینید تا چه حد به هدف تان دست یافته‌اید و کجای راه را اشتباه یا درست رفته اید. این به شما کمک می کند تا در کمپین‌های بعدی موفق‌تر عمل کنید و نتایج بهتری را به دست آورید. سخن آخر کمپین‌های اینستاگرامی می توانند کمک زیادی به شما در معرفی برند، محصول یاخدمت کنند به شرطی که نکات مهم را در مورد آن‌ها مورد توجه قرار دهید و قدم به قدم پیش بروید. از مشاوران دیجیتال مارکتینگ در این زمینه کمک بگیرید و موفقیت خود را تضمین کنید.

کمپین خوب اینستاگرامی

سخن آخر!

ما در این مطلب سعی کردیم به بررسی نحوه طراحی و پیاده‎‌سازی کمپین اینستاگرام بپردازیم. توجه داشته باشید که برای طراحی کمپین لازم است حتماً از متخصصان کمک بگیرید؛ زیرا در غیر این صورت هزینه و انرژی شما به هدر خواهد رفت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوالی دارید ؟
با واتس اپ در ارتباط باشید