آژانس دیجیتال مارکتینگ دیجاکس

تولید محتوا چیست ؟

مزایا و معایب شغل تولید کننده محتوا چیست؟ برای پاسخ به این سوال، ابتدا بهتر است ببینیم “محتوا چیست” و “دقیقا به چه چیزی محتوا می‌گویند”، سپس به بررسی انواع محتوا و کارکرد آن‌ها می‌پردازیم؛ شغل تولید محتوا را بررسی و ارزیابی می‌کنیم ؛ محتواسازی و محتوانویسی را توضیح می‌دهیم و به تاثیر و اهمیت آن در دنیای امروز نیز اشاره‌ای خواهیم داشت. با ما همراه باشید.

محتوا چیست؟

محتوا مجموعه داده‌ها و اطلاعاتی است که قصد انتقال آن را داریم. محتوا در اشکال مختلف مانند نوشتار، تصویر، صدا و صوت و همچنین ویدیو منتقل می‌شود. بیلبورد تبلیغاتی که امروز در مسیر خود با آن مواجه شدید، پادکستی که هفته‌ی گذشته به توصیه‌ی دوستتان تهیه کردید، اخبار امروز که روی صفحات خبری با جمله‌بندی‌ها و در قالب‌های متفاوت قرار دارند و تبلیغات تلویزیونی همگی از انواع انتقال محتوا هستند که به صورت‌های متنوع ارائه می‌شوند! بله همانطور که می‌بینید ، دنیای امروز ما سراسر آکنده از محتوا و اطلاعات است.

انواع روش تولید محتوا

تولید محتوا چیست؟

برای تولید محتوا، ابتدا باید بدانیم چه پیامی را می‌خواهیم منتقل کنیم؟ آیا پیام ما حاوی اطلاعات است؟ یک ایده‌ی جدید است؟ یا صرفا تبلیغاتی است؟  گام دوم چرایی انتقال این پیام است، به چه دلیل می‌خواهیم این اطلاعات را منتقل کنیم و در انتظار چه بازخوردی از سوی مخاطب هستیم؟ چه احساس یا نیازی را می‌خواهیم برانگیخته کنیم یا مخاطب را به چه کاری وادار می‌سازیم؟ پس از بررسی این دو سوال، سوال سوم خودبه‌خود مطرح می‌شود: مخاطب ما کیست؟ مخاطب اخبار ورزشی احتمالا سلایقی متفاوت با مادر بارداری که به پادکست‌های پزشکی گوش می‌دهد دارد. بنابراین شناخت مخاطب خاص (پرسونای مخاطب) و دریافت دغده‌های اصلی او، از اصلی‌ترین قدم‌های پیش از تولید محتوا محسوب می‌شود. قدم بعدی بستر ارتباطی است. این پیام از چه طریق قرار است منتقل شود؟ رسانه‌های جمعی مثل کتاب، روزنامه ، تلویزیون و…؟ یا شبکه‌های اجتماعی، اینستاگرام، فیسبوک، تلگرام و…؟

و در نهایت شکل و ساختار محتوا را از بین چهار نوع مختلف آن انتخاب می‌کنیم. گاهی نوشتن چند خط و اشتراک‌گذاری آن می‌تواند ما را به خواسته‌ی خود برساند و زمانی نیاز به صرف انرژی ، خلاقیت و هزینه‌ی بیشتری است.

پیشتر، تولید محتوا منحصر به چاپ کتاب و روزنامه و… (محتوای آموزشی و محتوای تبلیغاتی و…) بود اما امروزه در فضای مجازی، بستر تولید محتوا با تنوع بیشتر و در کانال‌ها و فرم‌های متفاوت فراهم شده است. این محتوا را محتوای الکترونیکی می‌گویند.

همه‌چیز درباره‌ی شغل تولید محتوا

تولیدکنندگان محتوا افرادی هستند که با توجه به پنج مورد گفته شده، محتوای مورد نیاز شما را تولید می‌کنند. تصور کنید شما مالک یک شرکت تولید فرش هستید که مایلید برای معرفی و تبلیغات شرکت خود، صفحه‌ی اینستاگرامی راه‌اندازی کنید. تیم تولیدکننده‌ی محتوا به منظور محتواسازی، پس از بررسی اطلاعاتی که مایل به انتقال آن‌ها هستید ، و در نظر گرفتن هدف شما (تبلیغات و معرفی) ، مخاطب شما را ارزیابی می‌کند. چه کسانی نیاز به فرش دارند؟ مشتریان شما از کدام قشر جامعه هستند؟ کجا سکونت دارند؟ چرا باید به شما اعتماد کنند و …. . در مرحله‌ی آخر با توجه به بستر مورد نظر شما (اینستاگرام) محتواسازی و محتوانویسی انجام می‌شود. مثلا می‌دانید که برای ویدیوهای بالای یک دقیقه امکان ایجاد یک پست بدون صفحهات متعدد یا استفاده از IGTV اینستاگرام نیست. محتوای شما با در نظر گرفتن تمامی این موارد تولید خواهد شد.

تولید محتوا از شغل‌های پرطرفدار و جدید است و به نظر می‌‎رسد بازار کار آن به دلیل توسعه‌ی روزافزون دنیای مجازی و اهمیت هم‌گام بودن با مسیر تکنولوژی، رو به رشد باشد. درآمد و حقوق تولید محتوا بسیار متغیر است و بستگی به سطح توانایی و تخصص فرد دارد. با توجه به اینکه این شغل به صورت دورکاری نیز قابل انجام است، از این جهت مورد توجه و استقبال هر دو طرف (تولیدکننده‌ی محتوا و شخص یا شرکت متقاضی) قرار گرفته است.

تولید محتوا از نوع متنی

معرفی مشاغل مرتبط با تولید محتوا

شغل بازاریابی محتوا و تولیدکننده محتوا این روزها طرفداران بسیاری دارد. زیرا ما در دنیایی زندگی می‌کنیم که با داده و محتوا احاطه شده است. برای اینکه در بازار پر رقابت امروز حرفی برای گفتن داشته باشید و یا بتوانید مزیت رقابتی خود را به مشتریان‌تان ثابت کنید، لازم است از این ابزار استفاده لازم را نمایید. در ادامه همراه ما باشید تا از انواع مشاغل مرتبط با تولیدمحصول، اطلاعات کافی را بدست آورید.

انواع مشاغل بازاریابی محتوا

انواع مشاغل بازاریابی محتوا شامل موارد زیر می‌شود:

 • متخصص بازاریابی محتوا
 • مدیر بازاریابی محتوا
 • مدیر بازاریابی محتوا
 • کارشناس بازاریابی ایمیل
 • متخصص سئو
 • مدیر ارتقا محتوا
 • کارشناس رسانه‌های اجتماعی
 • متخصص بازاریابی محتوا

 

متخصصان بازاریابی محتوا سازندگان تیم محتوا هستند. وقتی در وب روی مقاله‌ای کلیک کرده و آن را می‌خوانید، در واقع تمامی نوشته‌ها نگاشته شده توسط متخصص بازاریابی هستند.

مهارت اصلی متخصصان محتوا در بیشتر موارد محدود به نوشتن مقالات است، اما ممکن است گاهی، در ایجاد تصاویر با یک طراح گرافیک همکاری کنند یا ممکن است در تولید محتوای ویدیویی که امتیاز آنها را افزایش می دهد، نقش داشته باشند.

مدیر بازاریابی تولید محتوا

یک مدیر بازاریابی محتوا مسئول کلیه ابتکارات و کمپین‌های بازاریابی محتوا در سراسر تیم است. آنها متخصصان بازاریابی محتوا را هدایت می‌کنند و بر تولید و انتشار کلیه سیاست‌های بازاریابی نظارت می‌کنند. وظیفه مدیر بازاریابی محتوا کمک به ترافیک، هدایت، مشارکت و فروش در سریع‌ترین زمان و کارآیی است.

بخش عمده‌ای از این کار توسعه استراتژی بازاریابی محتوا و محکم برای تیم و اجرای آن در سیستم عامل‌های مختلف اجتماعی است. یک مدیر عالی بازاریابی محتوا هنگام هدایت تیم، دید روشنی در ذهن دارد و دائماً به بهترین راه برای بهینه سازی محتوا و افزایش بازدید فکر می‌کند.

مدیر بازاریابی محتوا، تقویم تحریریه را سازمان می‌دهد و همچنین گردش کار اعضای تیم را مدیریت می‌کند. آنها با تیم محتوا و همچنین متخصص SEO و متخصص بازاریابی از طریق ایمیل همکاری خواهند کرد تا در صورت لزوم مطالب را اصلاح کنند و وبلاگ یا وب سایت شرکت را بهینه نمایند.

توجه: شرح وظایف ممکن است بسته به نیاز شرکت متفاوت باشد. برخی از تیم‌ها ممکن است به دنبال مدیری باشند که سابقه زیادی در تولید ویدئو داشته باشد در حالی که دیگران ممکن است به شخصی که در بازاریابی از طریق ایمیل مهارت بالایی دارد نیاز داشته باشند. همیشه مطمئن باشید مهارت‌های شما با شرایط لازم مطابقت دارد.

مدیر بازاریابی محتوا رهبر کل تیم محتوا است. این فرد هدایت کلیه کانال‌های رسانه متعلق به ایمیل، رسانه‌های اجتماعی، محتوای وب و نامه‌های مستقیم را بر عهده دارد و معمولاً زمینه بازاریابی گسترده‌ای را فراهم می‌کند. مدیر بازاریابی محتوا استراتژی کلی بازاریابی محتوا و همچنین طراحی، اجرا و شهرت برند را مدیریت می‌کند.

این نقش وظیفه این را دارد که اطمینان حاصل کند که همه اعضای تیم محتوا در یک مسیر حرکت می‌کنند و محتوای با کیفیت بالا برای توزیع آنلاین تولید خواهند کرد. آنها گاهی در آموزش اعضای تیم شرکت کرده و اغلب با مدیرانی همکاری می‌کنند که مستقیماً به آنها گزارش می‌دهند.

مدیر بازاریابی محتوا نقش زیادی در توسعه چشم انداز تیم محتوا دارد. آنها به طور مداوم داده‌های مربوط به مخاطبان خود را مرور می‌کنند تا مطمئن شوند محتوایی که متخصصان ایجاد می‌کنند موثر و مفید است.

محتوا

متخصص بازاریابی ایمیل

متخصص بازاریابی ایمیل، کمپین‌های ایمیلی را که به مشتریان و همچنین شرکای تجاری دیگر در مورد راه اندازی محصولات، اخبار شرکت، محصولاتی که در دست کار هستند و به روزرسانی‌های عمومی اطلاع داده، انجام و هدایت می‌کند.

اگر قبلاً چیزی را بصورت آنلاین خریداری کرده‌اید یا در یک خبرنامه مشترک شده‌اید، کار یک متخصص بازاریابی از طریق ایمیل را تجربه کرده‌اید. به زبان ساده، این شخص بهترین راه ممکن را برای رسیدن شرکت به مخاطبان خود از طریق کمپین‌های ایمیل مختلف کشف خواهد کرد. آنها مشتری را در جریان تحولات جدید شرکت قرار داده و محصولات و خدمات را از طریق ایمیل تبلیغ می‌کنند.

متخصصان بازاریابی ایمیل پایگاه داده‌های ایمیل بزرگی را که از هر هفته یا ماه داده می‌گیرند جمع کرده و پیگیری خواهند کرد.

متخصص سئو و تولید محتوا

یکی از جذاب‌ترین سمت‌های شغلی که می‌تواند مربوط به تولیدکننده‌گان محتوا باشد، متخصص سئو است. این افراد دانش خوبی در رابطه با الگوریتم‌های موتورهای جستجو دارند.

این افراد می‌توانند وبسایت را در یک یا چند کلمه کلیدی بهینه نمایند.

متخصص ارتقا تولید محتوا

متخصص ارتقا محتوا مسئول اجرای استراتژی‌های بازاریابی مانند بازاریابی محتوا، روابط دیجیتالی و سئو است. این فرد برای ارتباط با سایر تیم‌های محتوا و هدایت ترافیک غیر شرکتی به وب سایت از طریق ایجاد پیوندها در وب، از محتوای ایجاد شده قبلی استفاده خواهد کرد.

این فرد همچنین ممکن است در نوشتن محتوای سبک و بهینه سازی وب سایت نقش داشته باشد، اما اکثریت آن‌ها نقش ایده دارند. متخصص ارتقا محتوا با روابط موجود باعث رشد کمپین SEO شده وهمکاری‌های بالقوه محتوایی را پیشنهاد می‌‍‌‌دهد.

متخصص تولید محتوا برای رسانه‌های اجتماعی

یک متخصص رسانه‌های اجتماعی در اجرای استراتژی‌های بازاریابی در سیستم عامل‌های مختلف اجتماعی کمک می‌کند. گاهی اوقات از این افراد به عنوان کسی که همه فن حریف است، یاد می‌شود؛ زیرا مهارت‌های فراوانی دارند.

این فرد درک کاملی از فضای اجتماعی موجود خواهد داشت و می‌تواند کمپین‌های بازاریابی را توسعه داده و انجام دهد. این می‌تواند شامل ایجاد محتوای وبلاگ، کمک به ایجاد محتوای گرافیکی و ویدئویی و از همه مهمتر درک مخاطبان یک برند باشد.

نظارت بر شبکه‌های اجتماعی بخش بزرگی از موقعیت متخصص رسانه‌های اجتماعی است، بنابراین اگر مشتریان نارضایتی خود را ابراز کنند، به طور طبیعی این شخص می‌تواند با آرامش بیشتری به مشکل رسیدگی نماید. خوشحال نگه داشتن مخاطب در این نقش کلیدی است و متخصص رسانه‌های اجتماعی به طور مداوم بر محتوای اشتراک گذاری شده برند در شبکه‌های اجتماعی نظارت و تبلیغ می‌کند.

تولید محتوا به روش اصولی

یک متخصص بازاریابی تولید محتوا چه مهارت‌هایی باید داشته باشد؟

برای تبدیل شدن به یک متخصص بازاریابی محتوا، مهارت‌های زیر مورد نیاز است:

مدرک دانشگاهی – اختیاری اگر قصد دارید به عنوان یک فریلنسر کار کنید، ضروری نیست؛ اما اگر می‌خواهید در یک شرکت کار کنید یک شرط است. معمولاً داشتن مدرک کارشناسی در بازاریابی، روزنامه نگاری یا ارتباطات الزامی است.

گواهینامه بازاریابی محتوا – داشتن این مدرک، اختیاری است؛ اما می‌تواند شانس شما برای یافتن شغل را افزایش دهد در صورتی که هیچ تجربه یا داستان موفقیت در نمایش رزومه خود ندارید. بهترین راه برای دریافت گواهینامه، پیگیری دوره بازاریابی محتوا است.

مهارت نوشتن – بخش عمده ای از وقت شما صرف نوشتن محتوا می‌شود (خواه این پست های وبلاگ باشد، اسکریپت‌های ویدیویی یا کپی آگهی‌ها)  بنابراین داشتن مهارت‌های اولیه نوشتن و البته لذت بردن از نوشتن مهم است!

مهارت‌های تحقیق در مورد کلمات کلیدی – نوشتن برای وب با یک کلمه کلیدی شروع می‌شود. برای موفقیت به عنوان یک متخصص محتوا، شما باید بدانید که چگونه تحقیق کلمات کلیدی را انجام دهید تا به نیازهای محتوایی کاربران آنلاین پی ببرید تا بتوانید برای برآوردن اهداف آنها محتوا ایجاد کنید.

مهارت‌های اساسی SEO – اگر به عنوان بخشی از یک تیم بازاریابی محتوا یا بازاریابی دیجیتال کار می‌کنید، بهتر است مجهز به مهارت‌های بهینه سازی و سئو باشید.

مهارت‌های تجزیه و تحلیل وب – این مهارت مهمی برای مدیران و مشاوران بازاریابی محتوا است. آنها می‌دانند که چگونه می‌توانند داده‌ها و اثربخشی یک کمپین را تجزیه و تحلیل کنند و چگونه گزارش‌هایی را برای ارائه یافته‌های خود به مدیریت یا مشتریان ایجاد نمایند.

چگونه می‌توانید یک متخصص تولید محتوا شوید؟

این مراحلی است که باید برای تبدیل شدن به یک متخصص بازاریابی محتوا در سال 2021 دنبال کنید.

 • بفهمید بازاریابی محتوا چیست و چگونه کار می‌کند
 • مهارت‌های نوشتاری خود را ارتقا دهید
 • بیاموزید که چگونه از ابزارهای بازاریابی محتوا استفاده کنید
 • بر روند تحقیق کلمات کلیدی مسلط شوید
 • نوشتن مطالب SEO شده را بیاموزید
 • وبلاگ خود را راه اندازی کنید
 • برای کار در آژانس بازاریابی دیجیتال اقدام کنید
 • به عنوان یک فریلنسر بازاریابی محتوا کار کنید
 • کارهای مکتوب خود را در وب سایت‌های معتبر منتشر کنید
 • با آخرین گرایش‌های بازاریابی محتوا آشنا باشید

 

1-درک کنید که بازاریابی محتوا چیست و چگونه کار می‌کند!

برای شروع کار در بازاریابی محتوا، اولین کاری که باید انجام دهید این است که بیاموزید بازاریابی محتوا چیست، چگونه کار می‌‌کند و چرا این یک فرآیند مهم برای انواع مشاغل آنلاین است.

اگر مبتدی هستید، ممکن است فکر کنید که بازاریابی محتوا همان وبلاگ نویسی یا نوشتن محتوا برای وب است، اما این شغل، چیزی فراتر از این است.

بازاریابی محتوا فرآیندی در حال انجام است که شامل درک مخاطب هدف شما و ایجاد نوع صحیح محتوایی است که بتواند هدف آنها را در مراحل مختلف بازاریابی برآورده کند.

بنابراین، به عنوان یک متخصص محتوا، وظیفه شما فقط نوشتن کلمات بر روی یک صفحه و زدن دکمه انتشار نیست بلکه اطمینان از این است که هرچه می‌نویسید یا ایجاد می‌کنید هدف خاصی دارد.

گاهی این مهارت با مهارت تدوین استراتژی محتوا ترکیب می‌شود که البته بیشتر برای شرکت‌های کوچک کاربرد دارد.

اگر می‌خواهید وارد بازاریابی محتوا شوید و به تدریج از یک متخصص بازاریابی محتوا به یک استراتژیست محتوا یا حتی یک متخصص بازاریابی دیجیتال پیشرفت کنید، باید بازاریابی دیجیتال را یاد بگیرید.

تولید محتوا و سئو

2-مهارت نوشتن خود را ارتقا دهید!

به عنوان یک کارشناس بازاریابی تولید محتوا، از شما خواسته می‌شود برای مخاطبان و سیستم عامل‌های مختلف محتوا بنویسید. برای اجرای موفقیت آمیز این کار‌، باید مهارت نوشتاری خوبی داشته باشید.

این به معنای دانش خوب زبان انگلیسی (یا زبان مقصد مخاطبان شما) و توانایی نوشتن مطالبی است که از غلط‌های املایی و گرامری عاری باشد.

از نظر تجربه، این مهارتی است که می تواند با تمرین بدست بیاید. برخی از افراد نویسنده هستند و می‌توانند با حداقل تلاش محتوای عالی تولید کنند؛ اما برای دیگران این کار خسته کننده است.

بازاریابی محتوا

3-نحوه استفاده از ابزارهای بازاریابی محتوا را بیاموزید!

اگر می‌خواهید متخصص محتوا باشید، باید نحوه استفاده از ابزار را بدانید.

در واقع، تجربه استفاده از ابزارها آنقدر مهم است که بیشتر آگهی‌های استخدام مربوط به بازاریابی محتوا ، “تجربه استفاده از ابزار بازاریابی محتوا” را به عنوان یک الزام ذکر می‌کنند.

ابزارهای زیادی در بازار وجود دارد و هر شرکت از مجموعه ابزارهای بازاریابی خود استفاده می‌کند ، اما برخی از ابزارها شامل موارد زیر می‌شود:

 • Word ،Excel،Powerpoint
 • تجزیه و تحلیل ترافیک گوگل
 • Google Trends
 • Google Keyword Tool
 • Google Data Studio
 • کنسول جستجوی Google
 • وردپرس

 

ابزار محبوب دیگری که اکثر شرکت‌ها و فریلنسرها از آن استفاده می‌کنند:

 • BuzzSumo
 • HubSpot
 • MailChimp

4-بر روند تحقیق کلمات کلیدی تسلط پیدا کنید!

مهارتی که قطعاً باید به آن تسلط داشته باشید، تحقیق در مورد موضوع و کلمات کلیدی است. نتیجه تحقیق در مورد کلمات کلیدی در تمام مراحل چرخه عمر بازاریابی محتوا استفاده می‌شود.

از طراحی کمپین گرفته تا ایجاد محتوای واقعی، کلمات کلیدی نقش مهمی در موفقیت یا عدم موفقیت یک کمپین دارند.

5-نوشتن مطالب سئو شده را بیاموزید!

به عنوان یک کاربلد در بازاریابی محتوا، لازم نیست که یک متخصص SEO باشید؛ اما باید مهارت‌های عالی در نوشتن محتوای سئو شده داشته باشید.

تکنیک‌های مختلفی وجود دارد که می‌توانید هنگام نوشتن برای وب استفاده کنید، تا به عنکبوت‌های موتور جستجو کمک کنید درک کنند محتوای شما چیست.

این به معنای قرار دادن کلمات کلیدی در نسخه شما نیست بلکه استفاده هوشمندانه از کلمات کلیدی به روشی است که نوشتن شما را برای کاربران و موتورهای جستجو دوستانه‌تر می کند.

6-وبلاگ خود را راه اندازی کنید!

یکی از کارآمدترین روش‌ها برای یادگیری هر یک از رشته‌های بازاریابی دیجیتال، از جمله سئو و بازاریابی محتوا، تمرین است.

ایجاد وبلاگ خود به روش‌های مختلفی به سود شما خواهد بود زیرا :

این یک روش عالی برای تمرین آنچه در یک دوره آموخته‌اید، خواهد بود.

با نوشتن، به تدریج مهارت خود را ارتقا داده و سریعتر و بهتر خواهید شد.

این یک روش عالی برای نمایش مهارت‌های خود به مشتریان یا کارفرمایان بالقوه است.

این یک روش عالی برای کسب درآمد آنلاین است.

7-برای کار در آژانس بازاریابی دیجیتال اقدام کنید!

آژانس‌های بازاریابی دیجیتال همیشه به دنبال متخصصان محتوای خوب هستند.

فارغ از تجربه و عنوان شغلی شما کار در آژانس بازاریابی دیجیتال مزایای بسیاری دارد:

با کار در آژانس‌های بازاریابی، می‌توانید تجربه خوبی از بازار بدست آورید و در نتیجه با مهارت‌های مورد نیاز بیشتر آشنا خواهید شد.

8- به عنوان یک فریلنسر بازاریابی محتوا کار کنید!

یکی از محبوب‌ترین راه‌های شروع کار در بازاریابی محتوا، نویسنده شدن محتوا و کار به عنوان فریلنسر است.

مزایای تبدیل شدن به یک فریلنسر بازاریابی محتوا، کسب درآمد به اندازه سرعت کارتان است. می‌توانید از منزل کار کنید.

شما می توانید مهارت‌های مورد نیاز برای تأمین پروژه‌های بزرگتر را ایجاد کنید.

تولید محتوا

سخن آخر!

ما در این مطلب سعی کردیم تمامی نکات مرتبط با شغل تولیدمحتوا را بررسی کنیم. اینکه تولید محتوا محدود به چه مواردی می‌شود، برای این کار باید چه مهارت‌هایی داشت و شغل‌های مرتبط با تولیدمحتوا چه مواردی است.

تیم قوی آژانس دیجیتال مارکتینگ دیجاکس در زمینه تولید محتوا متنی، صوتی و دیداری کارنامه بسیار موفقی را دارد. شما می‌توانید به راحتی تولید محتوا کسب و کار خود را در هر زمینه‌ای به ما بسپارید. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره‌ی تیم دیجاکس به درباره‌ی ما مراجعه نمایید. چنانچه نیاز به مشاوره و تماس با کارشناسان ما دارید کلیک کنید!

برای مشاهده برخی از نمونه کارهای ما به بخش نمونه کار مراجعه نمایید!

کیورد: تولید محتوا

متا: تولید محتوا چیست؟ چگونه تولید محتوای اصولی تولید کنیم ؟ با خدمات تولید محتوای متنی و تصویری دیجاکس میتونید محتوای ایده آل کسب و کار خودتون رو داشته باشید

 

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوالی دارید ؟
با واتس اپ در ارتباط باشید