موثرترین استراتژی بازاریابی محتوا برای استارتاپ‌ها در سال 2020

موثرترین استراتژی بازاریابی محتوا برای استارتاپ‌ها در سال ۲۰۲۰

 

محتوا در دنیای امروز اهمیت زیادی دارد تا آنجا که می‌گویند «محتوا پادشاه است» و حرف اول را در بازاریابی می‌زند؛ بنابراین باید اهمیت زیادی برای آن قائل شد. به طور کلی سه نوع متفاوت از چگونگی پرداختن استارتاپ‌ها به بازاریابی محتوا وجود دارد: برخی فکر می‌کنند بازاریابی محتوا در درجه دوم اهمیت قرار دارد و بنابراین در روزهای نخستین کار، بر روی این مساله تمرکز نمی‌کنند. برخی دیگر می‌دانند که بازاریابی محتوا مهم است و تلاش می‌کنند به آن بپردازند اما از آنجا که استراتژی ندارند، به نتیجه مطلوب نمی‌رسند. تعداد معدودی از استارتاپ‌ها هم هستند که برای استراتژی بازاریابی محتوای خود  به درستی و به موقع برنامه‌ریزی می‌کنند، آن را به خوبی به اجرا در می‌آورند و بنابراین می‌توانند از مزایای بلند مدت و پایدار آن بهره‌مند شوند.

ما می‌خواهیم که شما جزو دسته سوم باشید؛ بنابراین به شما می گوییم که در سال ۲۰۲۰ باید چه استراتژی‌هایی را برای بازاریابی محتوا داشته باشید تا در میدان رقابت، به پیروزی‌های چشمگیری برسید. با ما باشید و موثرترین استراتژی بازاریابی محتوا در سال ۲۰۲۰ را طراحی کنید.

بازاریابی محتوا چیست ؟

 

بازاریابی محتوا

هرچند بازاریابی محتوا در یک دهه گذشته،  یک کلمه کلیدی در دیجیتال مارکتینگ محسوب می‌شود اما اغلب افراد درک درستی از آن ندارند و مفهوم آن را به غلط تعبیر می‌کنند.

باید بگوییم که بازاریابی محتوا مربوط به بحث در مورد محصولات یا خدمات شما در یک محتوا نیست بلکه به انتشار مطالب واقعا مفید، ارزشمند و مرتبط برای حل مشکلات مخاطبان هدف شما مربوط می‌شود.

سوال اینجاست که چگونه می‌توانیم از طریق بازاریابی محتوا، افراد  را به خرید محصولات یا خدمات خود ترغیب کنیم؟ جواب‌های مختلفی به این سوال وجود دارد اما مهم‌ترین مواردی که ترغیب افراد به خرید محصولات و خدمات شما را از طریق بازاریابی محتوا آسان می‌کند عبارتند از:

 • جذب افراد به وبسایت یا صفحات مختلف برای مصرف محتوای شما
 • گرفتن اطلاعات تماس با آنها در ازای ارائه چیزهایی مانند کتاب الکترونیکی، گزارش تحقیق، تست محصولات و …
 • استفاده از کمپین‌های مختلف شامل کمپین‌های تبلیغاتی، ایمیل مارکتینگ ، انتشار مداوم محتوا و … برای یادآوری محصول و برند به مخاطبان و برقراری و حفظ ارتباط تا زمان آماده شدن افراد برای خرید.

بر اساس این موارد، می‌بینید که بازاریابی محتوا چیزی فراتر از فرایند تولید محتوا نیست و می‌توان آن را چگونگی ارتقا و تبلیغ محتوا برای جذب جامعه هدف و داشتن یک استراتژی تولید محتوا برای تبدیل مخاطبان به مشتریان دانست که اهمیتش کمتر از تولید محتوا نیست.

محتوا در همه بخش‌های بازاریابی نقش دارد

مهم نیست که از چه نوع استراتژی‌های بازاریابی استفاده می‌کنید؛ به هر حال همه انواع کانال‌ها و کمپین‌ها دارای محتوا هستند. باید به این نکته توجه کنید که امروزه بازاریابی محتوا باید جزیی از کل فرایند بازاریابی باشد و نه چیزی جدا از آن. بر این اساس اطمینان از انتشار محتوای باکیفیت باید بخشی از کلیه جنبه‌های بازاریابی شما باشد. با هم به بررسی نقش محتوا در جنبه‌های مختلف بازاریابی می‌پردازیم:

تبلیغات کلیکی : بدیهی است که شما به محتوای عالی نیاز دارید تا بتوانید توجه مخاطب را در این نوع تبلیغات به خود جلب کنید.

بازاریابی شبکه‌های اجتماعی : پست‌ها و مطالب در شبکه‌های اجتماعی محتوای بسیار مهمی برای شما هستند. بنابراین یک استراتژی مناسب بازاریابی محتوا برای  بازاریابی شبکه‌های اجتماعی ضروری به نظر می‌رسد.

روابط عمومی : توجه داشته باشید كه روابط عمومی امروز باید در مورد موضوعاتی باشد كه مخاطب به آنها اهمیت می‌دهد و نه هر چیزی که باعث ارتقای کسب و کار برای ما می‌شود؛ بنابراین باز هم باید اصل بازاریابی محتوا را در نظر بگیرید.

سئو: هسته اصلی استراتژی سئو یا بهینه سازی سایت برای موتورهای جستجو برای استارتاپ‌ها محتوا است. بدون انتشار مداوم مطالب با کیفیت بالا، باید رتبه خوب در گوگل را فراموش کنید. پس داشتن یک استراتژی محتوا برای شما ضروری است.

بازاریابی محتوا در مقابل بازاریابی ربایشی

 

بازاریابی ربایشی

بازاریابی درونگرا یا بازاریابی ربایشی ( Inbound Marketing) نوعی استراتژی است که در آن افراد نیازمند به اطلاعات کاربردی در هر زمینه‌ای، محور توجه و بازاریابی هستند و برنامه‌ریزی‌ها بر اساس آنها و نیازهای‌شان صورت می‌گیرد. در واقع این نوع بازاریابی ارائه و به اشتراک گذاری مطالب مفید، کاربردی و ارزشمند را در قالب‌های گوناگون محتوا از جمله متن، ویدیو، موشن گرافی، انیمیشن، موشن کمیک و … را در بر می‌گیرد و قصد جذب افراد با نیازهای اطلاعاتی در زمینه‌ای خاص را دارد.

در واقع می‌توان گفت که بازاریابی ربایشی،  بازاریابی محتوا است که با تبلیغ محتوا همراه می‌شود و می‌توان آن را ترکیبی از بازاریابی محتوا و بهینه‌سازی سایت دانست. در این نوع بازاریابی هدف از تولید محتوا، جذب مخاطب است تا با برند شما آشنا شود و محصولات و خدمات شما را به خاطر بسپارد.

برای آنکه درک بهتری از این نوع بازاریابی داشته باشید باید به شما بگوییم که اصطلاح بازاریابی درونگرا در مقابل بازاریابی برونگرا قرار می‌گیرد؛ بازاریابی برونگرا را می‌توان  روش‌های بازاریابی سنتی مانند تابلوهای تبلیغاتی دانست؛  هدف آنها این است که با نمایش پیامی در خارج، شما را به داخل سایت، صفحه، فروشگاه و … بکشانند و وفاداری به برند ایجاد کنند. اما در بازاریابی درونگرا، شرایط متفاوت است؛ شما در قالب محتوایی در صفحه، وبسایت و … افراد را در فضای داخلی کسب و کارتان جذب و ماندگار می‌کنید. کاربر نیازی به دیدن اطلاعات اضافه ندارد و در حالی که دارد نیازهای اطلاعاتی خود را برطرف می‌کند، با برند شما آشنا شده و نسبت به آن تعلق خاطر پیدا می‌کند.

استراتژی محتوا در مقابل برنامه محتوا

استراتژی محتوا در مقابل برنامه محتوا

شاید این دو را معادل هم قرار دهید  اما باید بدانید هرکدام معنای مشخص و اهداف متفاوتی دارند و دارای تاثیر مخصوص خود در استارتاپ شما هستند.

استراتژی محتوا : به طور خلاصه، استراتژی محتوا تعریف اهداف بازاریابی محتوای شما و راه‌ها و روش‌های دستیابی به این اهداف است. به عنوان مثال، اگر هدف بازاریابی محتوا جذب ۱۰۰۰ مخاطب در مدت زمانی مشخص باشد، استراتژی محتوا چگونگی دستیابی به این نتایج را مشخص می‌کند. یک استراتژی محتوای استارتاپی اغلب به معنای مدیریت عملکرد محتوای موجود شما، بهره‌مندی از تمام مزایای محتوای موفق در طول زمان و بازگرداندن یا اصلاح مجدد محتواهاست.

برنامه محتوا : برنامه محتوا در پی تدوین استراتژی محتوا شکل می‌گیرد و می‌توان آن را رویکرد تاکتیکی به استراتژی محتوا دانست. این برنامه چگونگی تعیین منابع برای دستیابی به هر هدف بازاریابی محتوا را مشخص می‌کند و به سوالاتی از قبیل چه کسی قصد دارد محتوا را توسعه دهد، در چه جایی قرار است محتوا تبلیغ شود و … پاسخ می‌دهد.

راهنمای گام به گام تدوین موثرترین استراتژی بازاریابی محتوا

حال که با برخی مفاهیم آشنا شدید وقت آن است که قدم به قدم پیش بروید و استراتژی بازاریابی محتوا را تدوین کنید:

۱- تعریف هدف یا اهداف بازاریابی محتوا

اولین و مهم‌ترین قدم تعریف اهداف بازاریابی محتوایی شماست. اهداف شما باید با اهداف بازاریابی و اهداف تجاری شما هم‌سو باشد و با توجه به آنها مشخص شود. به عنوان مثال، اگر یکی از اهداف استارتاپ شما افزایش ۳۰ درصدی درآمد است، افزایش ۵۰ درصدی ترافیک ارگانیک از طریق بازاریابی محتوا می‌تواند یک هدف مناسب باشد. ترافیک ارگانیک به میزان بازدید از یک وبسایت از نتایج ارگانیک موتور جستجو گفته می‌شود و مهم‌ترین نوع ترافیک به شمار می‌آید.

اصطلاحا گفته می‌شود که اهداف بازاریابی محتوای شما باید SMART باشند؛ به این معنا که باید ویژگی‌های زیر را برای آنها در نظر بگیرید:

خاص (Specific): اهداف باید تا حد امکان واضح و روشن باشند تا تیم شما بتواند به درستی آنها را درک کند. شما برای حصول نتیجه بهتر باید اهداف انتزاعی را به اهداف مشخص تقسیم کنید.

قابل اندازه‌گیری (Measurable): می توانید شاخص‌های کلیدی عملکرد ( (KPI را به هدف وصل کنید و معیارهای قابل اندازه گیری را به هر شاخص اختصاص دهید. شاخص کلیدی عملکرد، پارامتری قابل اندازه‌گیری برای عملکرد است که دز تعریف و اندازه‌گیری فرایند دستیابی به اهداف سازمانی، به مدیران کمک می‌کند.

قابل دستیابی (Attainable): هدف یا اهداف‌تان باید واقع‌بینانه باشند. این نوع تعریف از هدف، با ایجاد حس دستیابی به موفقیت تاثیر زیادی در حفظ روحیه شما و تیم‌تان دارد. در صورت لزوم اهداف بزرگ را به اهداف کوچکتر و قابل دستیابی تقسیم کنید.

مرتبط (Relevant): هدف یا اهداف بازاریابی محتوای شما باید برای تجارت شما ارزشمند و در ارتباط با آن باشند. مثلا برای اینستاگرام مارکتینگ، باید ببینید که آیا مخاطبان اینستاگرام به ارتقای کسب و کار شما کمک می‌کنند؟

به موقع (Timely): برای اهداف‌تان جدول زمانی داشته باشید تا از دستیابی به آنها در زمان درست اطمینان حاصل کنید.

به طور کلی، پنج هدف مشترک بازاریابی محتوا برای استارتاپ ها وجود دارد:

آگاهی از برند : مسلما متداول‌ترین هدف بازاریابی محتوا برندینگ یا حتی ریبرندینگ است. با توجه به اصل اسمارت که پیش از این توضیح دادیم می‌توان برای رسیدن به این هدف، اهداف کوچکتری مثل افزایش ۳۰ درصدی بازدید از سایت را در نظر گرفت. توجه داشته باشید که ترافیک وبسایت نباید هدف نهایی بازاریابی محتوای شما باشد زیرا ترافیک وبسایت به خودی خود هیچ ارزشی نخواهد داشت. در عوض ، ترافیک وبسایت باید به تحقق اهداف شما کمک کند.

آموزش مشتری : آموزش به مشتریان بالقوه صرفا در مورد ارزش محصول یا خدمات شما  نیست بلکه آموزش آنها در مورد اعتبار کلی برند شما نیز خواهد بود.

وفاداری به برند : محتوا می‌تواند در ترغیب افراد به خریدهای مکرر یا یادآوری نام تجاری شما به مشتریان گذشته بسیار قدرتمند عمل کند. در اینجا یکی از راه‌ها انتشار محتوای سرگرم کننده و ارزشمندی است که می‌تواند ارزش دیگری را خارج از موضوع محصولات و خدمات شما فراهم کند و مشتریانی وفادار برای‌تان به ارمغان آورد.

مشارکت مشتری : تعامل و مشارکت، به برند شما شخصیت می‌دهد و برای  شرکت شما فرصتی جهت رهبری صدا، عقیده و فکر ایجاد می‌کند. امروزه افراد بیشتر از برندهایی خرید می‌کنند که می‌توانند با آنها در تعامل باشند و به آنها اعتماد کنند. بنابراین مشارکت و تعامل با مشتری را جدی بگیرید.

استخدام استعدادها : این یک هدف بسیار مهم برای استارتاپ‌هاست که اغلب در جذب استعدادهای باکیفیت تلاش می‌کنند. از مطالب خود برای ایجاد اعتبار برند، دیدگاه و فرهنگ شرکت استفاده کنید. همچنین باید توجه داشته باشید که کارمندان شاد حامیان قدرتمندی محسوب می‌شوند و می‌توانند به بهبود نرخ تبدیل کمک کنند.

۲-  تصمیم‌گیری در مورد اینکه چه کسی روی پروژه کار کند

به طور کلی ، سه رویکرد اصلی وجود دارد که می توانید در اینجا تصمیم بگیرید  چه کسی در پروژه بازاریابی محتوا کار خواهد کرد:

همه کارها را خودتان انجام دهید اگر هنوز یک استارتاپ کوچک هستید ، قطعا این امکان‌پذیر است. با این حال ، بدیهی است که این رویکرد برای مدت طولانی توصیه نمی‌شود  زیرا با رشد کسب و کار   نمی‌توانید تلاش خود را بر روی بازاریابی محتوا متمرکز کنید.

بازاریابی محتوا را برون سپاری کنید  به عنوان مثال، می توانید یک بازاریاب محتوا استخدام کنید یا برنامه‌ریزی و کارهای اجرایی بازاریابی محتوای خود را به یک مجموعه مانند آژانس دیجیتال مارکتینگ دیجاکس بسپارید.

تیم بازاریابی محتوای خود را بسازید این رویکرد کمی هزینه‌بر است و برای انجام باید بدانید که نیاز به چندین نیروی کار برای نقش‌های مختلف تیم بازاریابی محتوا دارید. در اینجا این نقش‌ها را به شما معرفی می‌کنیم اما باید بدانید که بسته به هدف بازاریابی محتوا این نقش‌ها می توانند کم یا زیاد شوند:

خالق محتوا: این نقش به نویسندگان، فیلمنامه‌نویس برای فیلم‌ها، تولیدکنندگان پادکست، گویندگان و … مربوط می‌شود. آنها نقش تولید محتوا را برعهده دارند.

استراتژیست محتوا: این نقش باید به تدوین استراتژی محتوا بپردازد و آن را برای برنامه‌ریزی محتوا ارائه دهد.

ویراستاران:  این افراد بررسی خوانایی، بهینه‌سازی چیدمان‌ها و ساختارها و …در محتوا  را بر عهده دارند.

طراحان گرافیک: بخش اساسی هر تیم بازاریابی محتوا را تشکیل می‌دهند و برای تکمیل محتوای اصلی با توجه به استارتاپ، محتوای گرافیکی تولید می‌کنند.

فیلمبرداران:  اگر می‌خواهید بازاریابی ویدیویی را در پیش بگیرید باید به این نقش توجه کنید. وظیفه این نقش، فیلمبرداری و ویرایش محتوای ویدیویی با توجه به نیازهای استارتاپ است.

تحلیلگر:  تجزیه و تحلیل عملکرد محتوا بر عهده این نقش است. این فرد باید استراتژی فعلی را ارزیابی کند و با کمک مشاور دیجیتال مارکتینگ یا مشاور بازاریابی مشکلات را برطرف کرده و استراتژیست را یاری دهد.

۳- شناسایی مخاطبان هدف

هدف اصلی بازاریابی محتوایی شما ترغیب برای خرید و انجام آن توسط افراد است. بنابراین ، بازاریابی محتوای شما هیچ ارزشی برای تجارت شما به ارمغان نمی‌آورد مگر اینکه به درستی برای مخاطبان مناسب هدف‌گذاری شود .به عنوان مثال ، اگر یک میلیون ترافیک  به وب سایت خود بکشانید اما فقط هزاران نفر از آنها از مخاطبان ایده‌آل شما باشند، نمی‌توانیم بگوییم استراتژی محتوا موثر بوده است. شناخت  مخاطب هدف ، رفتارها، نیازها و … آنها می‌تواند به شما کمک کند تا کلمات کلیدی را تعیین کنید و چگونگی پوشش نیازهای آنها در قالب محتوا را دریابید.

در اینجا مهمترین عواملی که باید در شناسایی مخاطبان ایده‌آل خود مدنظر داشته باشید عبارتند از:

عوامل جمعیت شناختی: جنسیت، سن، قومیت، مکان، سطح درآمد، شغل و …

عوامل روانشناختی: علایق، عادات، عقاید، سرگرمی ها و …

نقاط درد: مشکلی که مخاطب در حال حاضر با آن روبرو است که محصولات یا خدمات شما می‌تواند به حل آن کمک کند.

موانع و چالش‌ها: موانع متداول آنها برای یافتن محصولات یا خدمات شما

رفتار جمع‌آوری اطلاعات: چگونه مخاطبان برای یافتن راه حل مشکلات خود تلاش می‌کنند و در جستجوی چه اطلاعاتی هستند.

اولویت محتوا: مخاطب شما چه نوع رسانه و ساختاری را ترجیح می‌دهد.

راه حل شما: چگونه محتوای شما می تواند به این مخاطب هدف کمک کند تا راه حل مشکل خود را بیابد و اطلاعات مورد نظر خود را به دست آورد.

به یاد داشته باشید که ممکن است بیش ازیک گروه مخاطب ایده‌آل و دارای ارزش برنامه‌ریزی وجود داشته باشد. به عنوان مثال، مخاطب هدف اصلی شما افرادی هستند که بیشترین شانس را برای خرید محصول یا خدمات شما دارند و بیشتر تلاش‌های شما در زمینه محتوا باید برای هدف قرار دادن این مخاطب خاص صورت گیرد اما افرادی که کمتر ایده‌آل هستند را نیز باید مورد توجه قرار دهید.  می‌توانید آنها را به عنوان مخاطب ثانویه در نظر بگیرید. این مخاطبان به فشار و نیروی قانع کننده بیشتری برای خرید نیاز داردند و شاید بخواهید از یک رویکرد و استراتژی متفاوت برای هدف قرار دادن آنها استفاده کنید.

به طور خلاصه این چند قدم را فراموش نکنید: مخاطب مورد نظر خود را پیدا کنید، مشکلات آنها را بشناسید و در جهت کمک به رفع مشکلات‌شان، محتوای باکیفیت و ارزشمند تولید کنید.

۴- در مورد انواع محتوا تصمیم بگیرید

به یاد داشته باشید که محتوا در سال ۲۰۲۰ دیگر فقط نوشتن پست‌های وبلاگ نیست و انواع متنوعی از محتواها وجود دارند که در رسانه‌های مختلف می‌توانید از آنها استفاده کنید. فیلم‌های یوتیوب، موشن گرافی،  پست‌های اینستاگرام، پادکست‌ها و اشکال مختلف متنی شامل کتاب‌های الکترونیکی ، گزارش‌های تحقیقاتی ، مطالعات موردی و …. از انواع این محتواها هستند.

سوال اینجاست که چگونه باید نوع یا انواع مناسبی را برای شروع انتخاب کنیم؟ پاسخ این است که این انتخاب کاملا بستگی به اولویت مخاطب هدف شما دارد.

به عنوان مثال ، اگر مخاطب هدف شما زمان زیادی را صرف تماشای فیلم‌های یوتیوب می کند، باید تلاش خود را برای تولید محتوا در این رسانه افزایش دهید. اگر مخاطبان شما در اینستاگرام فعال هستند، از تولید پست‌های ارزشمند برای افزایش فالوور اینستاگرام استفاده کنید.

هر چه درک و شناخت بهتری نسبت به مخاطبان خود داشته باشید، بهتر می‌توانید انواع مختلف محتوا را با رفتارها و نیازهای آنها هماهنگ کنید. در اینجا انواع محتوای متداولی را به شما می‌گوییم که می‌توانید آنها را در نظر بگیرید:

پست وبلاگ: با وجود تنوع زیاد محتواهای تصویری و ویدیویی، هنوز هم پست های وبلاگ چه کوتاه و چه بلند خوانده می‌شوند به شرط آنکه اطلاعات به درد بخوری داشته باشند.

تحقیقات دسته اول: این مورد شمال موارد زیر است:

 • تحقیقات بی نظیر و عمقی: ازن نوع محتوا زمان بیشتری برای تولید نیاز دارد اما می تواند نتایج واقعا خوبی را به بار آورد
 • محتوای مرجع: اگر می‌توانید محتوایی را ایجاد کنید که تبدیل به مرجع شود، ترافیک زیادی را ایجاد خواهید کرد.
 • محتوای نظرات: ایجاد این محتوا بسیار دشوار و زمان بر است اما می‌تواند بسیار قدرتمند عمل کند.

فیلم‌ها: این محتوا می‌تواند شامب فیلم‌های سرگرم کننده، فیلم‌های کوتاه در شبکه‌های اجتماعی، موشن گرافی، موشن کمیک  و … باشد.

پادکست‌ها: محبوبیت پادکست ها به سرعت در حال افزایش است و  می‌توانند یک ابزار و رسانه عالی برای معرفی محصولات و خدمات باشند.

مطالعات موردی و گواهی‌نامه‌ها: این مورد، مطالعات موردی برای مشاغل مدل بنگاه به بنگاه و توضیحات کاربران برای مشاغل مدل بنگاه به مشتری را در بر می‌گیرد.

راهنمای چک لیست: راهنمای گام به گام می تواند یک فرم عالی از محتوا باشد که مشارکت و تعامل زیادی را به دنبال دارد و غالبا به اشتراک گذاشته می‌شود.

اینفوگرافیک: گرچه اینفوگرافیک‌ها دیگر به اندازه کافی برای تولید لینک‌های بک لینک موثر نیستند، اما هنوز هم یک شکل بسیار قدرتمند از محتوا به شمار می‌روند به خصوص اگر بتوانیم به درستی اطلاعات یا داده‌ها را در آنها ترسیم کنیم.

بدیهی است که شما می توانید متناسب با نیاز مخاطبان خود ، انواع محتوا را را با هم ترکیب کنید و از چندین شکل محتوا در یک محتوای واحد بهره ببرید.

۵- استراتژی تبلیغ محتوای خود را تدوین کنید

قبل از اینکه محتوای خود را توسعه دهید، تعیین کانال های تبلیغاتی مناسب برای محتوای خود را جدی بگیرید. مهم نیست که محتوای شما برای مخاطبان‌تان چقدر خوب و ارزشمند باشد، این محتوا هیچ ارزشی برای تجارت شما نمی‌آورد مگر اینکه فرد یا افرادی آن را مصرف کنند. بنابراین، اهمیت چگونگی تبلیغ محتوا از فرایند توسعه محتوا کمتر نیست.

در اینجا مهمترین راه ها برای تبلیغ محتوای شما آورده شده است:

سئو: گوگل بزرگترین بیلبورد تبلیغاتی جهان است و محتوایی که در بالای صفحه اول گوگل قرار دارد بیشترین میزان ترافیک را به خود اختصاص می دهد. بنابراین توجه به سئو و بهینه سازی سایت برای موتور جستجو هنوز هم موثرترین و با صرفه‌ترین راه برای تبلیغ محتوای شما است.  محتوای با کیفیت بالا نیز مهمترین عامل موفقیت  سئو به شمار می‌رود و بنابراین آنها را نمی‌توان جدا از هم دانست. برای بهینه سازی سایت می‌توانید از ابزارهایی مانند گوگل آنالیتیکس و گوگل کنسول بهره بگیرید.

ایمیل مارکتینگ : یکی از راه‌های کارآمد برای ترویج اشکال متنوع محتوا، ایمیل مارکتینگ است. شما در این روش، محتوا را در بهترین و در دسترس‌ترین حالت برای مخاطب خود قرار می‌دهید.

بازاریابی شبکه‌های اجتماعی : شبکه‌های اجتماعی فضاهایی هستند که  امروزه مخاطبان ما در آن حضور دارند و تلاش برای استفاده از آنها در جهت اهداف بازاریابی محتوا کاملا منطقی خواهد بود.

به جز اینها کانال‌های دیگری هم برای تبلیغ محتوا دارید اما باید هر یک را در جا و زمان خود و به صورت هوشمندانه استفاده کتید.

۶- محتوای اصولی ایجاد کنید.

اگرچه تولید محتوا به خودی خود موضوعی بسیار گسترده و عمیق است، اما به طور کلی شامل مراحل زیر می‌شود:

تحقیقات کلمات کلیدی: از آنجا که سئو موثرترین روش برای تبلیغ مطالب شماست  بنابراین باید کار خود  را با تحقیق مناسب در مورد کلمات کلیدی شروع کنیم.

به طور کلی، سه اصل اصلی در اجرای تحقیقات کلمات کلیدی وجود دارد:

باید با مخاطب هدف شما مرتبط باشد و حجم جستجوی آن کافی باشد.

باید مرتبط با تجارت و دارای ارزش برای کسب و کار باشد.

رقابت برای کلمه کلیدی بر اساس جدول زمانی و منابع شما قابل کنترل است.

تصمیم‌گیری در مورد موضوع: کلمه کلیدی هدف را به یک موضوع تبدیل کنید.

تاریخ انتشار را انتخاب کنید: زمان انتشار در کانال های مختلف متفاوت است و باید برای آن برنامه‌ریزی کنید.

طرح کلی را ایجاد کنید: ساختار محتوا باید مشخص شود.

تهیه پیش نویس: بر اساس موضوع ،کلمات کلیدی و طرح، تولید محتوا را آغاز کنید.

ویرایش: در صورت لزوم ویرایش محتوا رابه ویرایشگر ارسال کنید.

۷- تقویم محتوا را برنامه ریزی کنید

بازاریابی محتوا یک بازی طولانی مدت است.ما نمی‌توانیم انتظار داشته باشیم که فقط یک محتوای واحد منتشر کنیم و نتایج را در همان وهله اول ببینیم. در اکثر موارد ، همخوانی هم از نظر کمیت و هم از نظر کیفیت و همچنین استفاده ار راهنمایی‌های مشاور، راز موفقیت محتوای شمااست. بنابراین ، برای پیگیری پیشرفت خود، باید یک تقویم محتوا برنامه ریزی کنید و موارد زیر را در آن بگنجانید:

 • تاریخ انتشار
 • کلمه کلیدی هدف
 • عنوان محتوا
 • توضیحات متا (Meta Description)، برچسب ها و دسته بندی های مورد استفاده
 • چه کسی می‌خواهد روی محتوا کار کند
 • قالب یا نوع محتوا
 • کجا می‌خواهید محتوا را منتشر کنید

هرچه جزئیات بیشتری را در تقویم محتوا درج کنید، بهتر است. در صورت امکان یک سال تقویم محتوا را برنامه‌ریزی کنید اما تقویم چند ماهه همیشه بهتر از هیچ چیز است.

۸- شاخص‌های کلیدی عملکرد را ایجاد کنید و پیشرفت خود را اندازه بگیرید

آخرین مرحله تدوین استراتژی بازاریابی محتوا برای استارتاپ شما، تنظیم سیستمی برای اندازه گیری پیشرفت شماست. یعنی تنظیم شاخص‌های کلیدی عملکرد برای اطلاع از اینکه آیا بازاریابی محتوای شما در مسیر صحیح است یا خیر.

 • شاخص‌های کلیدی عملکرد شما باید مبتنی بر هدف بازاریابی محتوا باشند؛ در اینجا متداول شاخص‌های را برای بازاریابی محتوا ذکر می کنیم:
 • تولید لید جدید به عنوان مثال به دست آوردن تعداد مشخصی از مشترکان جدید ایمیلی
 • افزایش ترافیک ارگانیک به وب سایت شما
 • رسیدن به میزان مشخصی از افزایش درآمد در یک بازه زمانی خاص
 • تعامل‌ها و اشتراک‌گذاری در شبکه های اجتماعی

سپس، می‌توانید عملکرد استراتژی بازاریابی محتوا خود را با توجه به این موارد اندازه بگیرید:

 • رتبه بندی سایت در موتورهای جستجو
 • بانس ریت و میزان زمان ماندن در صفحه
 • ریچ و ایمپرشن (Reach and impressions)
 • پیشرفت در ترافیک ارگانیک
 • عوامل فنی مانند سرعت بارگذاری صفحه و میزان سازگاری آن با موبایل
 • پروفایل بک لینک

با توجه به همه موارد، محتوای خود را مطابق شاخص‌های کلیدی عملکرد و اهداف بازاریابی محتوا خود ارزیابی کرده و استراتژی محتوا خود را بهینه‌سازی کنید.

سخن آخر

بازاریابی محتوا می‌تواند یک استراتژی مقرون‌به‌صرفه برای تولید ترافیک هدفمند و هدایت مخاطبان به وبسایت باشد و برای هر کسب و کار نوپایی بسیار سودمند است. با مراحلی که در بالا گفتیم ، باید بتوانید استراتژی موفقیت آمیز بازاریابی محتوایی را در ابتدای راه وبرای مشاغل کوچک ایجاد کنید. بازاریابی محتوا نقشی تعیین کننده در حضور شما در دنیای دیجیتال و فضای آنلاین دارد؛ پس باید آن را جدی بگیرید.

آموزشمقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *