آژانس دیجیتال مارکتینگ دیجاکس

۴۲ ترند در دیجیتال مارکتینگ که نمی‌توانید در سال ۲۰۲۰ آنها را نادیده بگیرید

ما در دورانی زندگی می‌کنیم که همه چیز رو به پیشرفت است و روش‌های بازاریابی نیز از این قاعده مستثنی نیستند. امروزه دیجیتال مارکتینگ جایگاه خوبی پیدا کرده و پیش بینی می‌شود در آینده تبلیغات نیز جایگاه ویژه‌ای داشته باشد. در ادامه در مورد ۴۲ ترندی صحبت می‌کنیم که برای موفق شدن در استفاده از دیجیتال مارکتینگ نمی‌توانید آنها را نادیده بگیرید.

۱- هوش مصنوعی

باور کنید یا نه و یا برای‌تان خوشایند باشد یا نه، به هر حال در سال ۲۰۲۱ شاهد رشد چشمگیر هوش مصنوعی و تاثیر آن در زندگی مردم خواهید بود. هوش مصنوعی در قلب تجارت و صنعت جای خواهد داشت و تغییرات بسیاری ایجاد خواهد کرد. یکی از مثال‌های استفاده از هوش مصنوعی را می‌توان استفاده از روبات‌های Knightscope K5 توسط مایکروسافت و اوبر (Uber) دانست. این دو کمپانی از این روبات‌ها برای گشت زنی در پارکینگ‌ها و مناطق بزرگ و جلوگیری از وقوع جرم استفاده می‌کنند. روبات‌ها می‌توانند پلاک‌ها را بخوانند، فعالیت مشکوک را گزارش دهند و داده‌ها را برای گزارش به صاحبان خود جمع آوری کنند. این کار در عین هزینه کمتر دقت بیشتری نسبت به نگهبانان دارد.

هوش مصنوعی می‌تواند رفتار و الگوی جستجوی مصرف کننده را تجزیه و تحلیل کند،  از داده‌های شبکه‌های اجتماعی، محتوای وبلاگ و … برای کمک به بهبود کسب و کارها بهره ببرد و به صاحبان کسب و کار اطلاعات و آماری در مورد نحوه دیده شدن محصول و خدمات توسط مشتری بدهند. در حال حاضر هوش مصنوعی در مواردی همچون ارتباطات ، پیشنهاد محصول، تولید محتوا، شخصی‌سازی ایمیل، معاملات تجارت الکترونیکی و … به کار برده می‌شود و در آینده در بخش‌ها و موضوعات بیشتری مورد استفاده قرار خواهد گرفت. کسب و کارها با استفاده از هوش مصنوعی در سال ۲۰۲۱ قادر به کاهش هزینه‌های پرسنل و تسریع در رشد خواهند بود و نسبت به رقبای خود سود بیشتری می‌برند.

۲- تبلیغات برنامه نویسی شده (Programmatic Advertising)

تبلیغات برنامه نویسی شده روشی است که در آن از هوش مصنوعی برای اتوماسیون تبلیغات آنلاین و خرید و فروش آگهی‌های تبلیغاتی بهره می‌برند. کسب و کارها با اتوماسیون تبلیغات می‌توانند از صدها سیگنال هدفمند برای شخصی سازی تبلیغات استفاده کنند و مشتری را با توجه به سبک زندگی یا عادات رفتاری مورد هدف قرار دهند. با این روش روند کار ساده‌تر و سریع‌تر می‌شود و تبلیغات موثرتر و کارآمدتری خواهید داشت.

۳- بات مکالمه(Chatbot)

بات‌های مکالمه یا چت بات‌ها بخش مهمی‌از دیجیتال مارکتینگ در سال ۲۰۲۱ خواهد بود. این فناوری مبتنی بر هوش مصنوعی برای شبیه‌سازی یک مکالمه هوشمند با یک یا چند کاربر طراحی شده و امکان ارسال و دریافت پیام در هر ساعت از شبانه روز به مشتریان و بازدیدکنندگان سایت را دارد. به هنگام افزایش بازدید از سایت استفاده از این فناوری مزایای بسیاری برای کسب و کارها خواهد داشت و تعامل خوبی را ایجاد خواهد کرد. از مزایای این ربات‌ها می‌توان به خدمات ۲۴ ساعته، پاسخ سریع به سوالات،  پاسخ به سوالات ساده، افزایش تمرکز کارکنان بر بخش‌های دیگر، صرفه جویی قابل توجه در هزینه‌ها و کوتاه شدن زمان ازائه خدمات به مشتری اشاره کرد. بد نیست بدانید تا پایان سال ۲۰۲۱، ۸۵ درصد خدمات مشتری با استفاده از همین فناوری انجام خواهد شد و ۸۰ درصد کسب و کارها از آن بهره مند می‌شوند. از جمله چت بات‌ها می‌توان به Siri در آیفون اشاره کرد که سوالات کاربران را پاسخ می‌دهد و آنها را راهنمایی می‌کند.

۴- بازاریابی گفتگو

بازاریابی گفتگو یا بازاریابی مکالمه‌ای روشی بر پایه بازخورد و گوش‌دادن به مشتری و نیازهای مخاطب یا مشتری بالقوه  است که باعث ایجاد تعامل، توسعه وفاداری مشتری، رشد تعداد مشتریان و … می‌شود. ایمیل مارکتینگ نمونه‌ای از بازاریابی گفتگو به شمار می‌رود و می‌توان اینفلوئنسر مارکتینگ را نیز نمونه‌ای از این نوع بازاریابی دانست.

۵- شخصی سازی پیام‌های تبلیغاتی

اگر می‌خواهید در بازاریابی سال ۲۰۲۱ خود موفق باشید باید محتواها و پیام‌های تبلیغاتی را شخصی‌سازی کنید و استراتژی محتوا در این زمینه را  تغییر دهید. شما باید به جامعه هدف توجه کنید و به جای ارسال پیام‌های تبلیغاتی انبوه برای مخاطبان مختلف پیام‌های جداگانه بفرستید. استفاده از نام مخاطب و یا اشاره به ویژگی‌های او نیز می‌تواند به نوعی پیام شما را شخصی‌سازی کند. بر اساس آمارها بیش از ۶۰ درصد افراد از تبلیغات انبوه ابراز نارضایتی کرده‌اند و آنها را آزاردهنده می‌دانند. ۸۰ درصد مخاطبان نیز اظهار دارند که در صورت شخصی بودن پیام تبلیغاتی ترجیح بیشتری برای استفاده از محصول یا برند مربوطه دارند و ۹۰ درصد مخاطبان نیز بر این عقیده‌اند که تبلیغات شخصی‌سازی‌شده بسیار جذاب‌تر هستند. این آمارها نشان می‌دهند که برای داشتن جایگاهی خوب در آینده تبلیغات باید مخاطبان و مشتریان خود را بشناسید و  نسبت به شخصی‌سازی اقدام کنید تبریک تولد توسط سازمان‌ها، بانک‌ها و شرکت‌ها نمونه‌ای از شخصی‌سازی به شمار می‌رود.

۶-  ویدیو مارکتینگ (Video Marketing)

ویدیو مارکتینگ یا بازاریابی ویدیویی یکی از مهم‌ترین روش‌های دیجیتال مارکتینگ است و تا ۵ یا ۱۰ سال آینده نیز جذابیت خود را حفظ خواهد کرد. ویدیوهای آموزش استفاده از محصولات از نمونه‌های ویدیو مارکتینگ هستند که جذابیت زیادی برای مشتریان دارند. یوتیوب از شبکه‌های اجتماعی محبوب برای به اشتراک‌گذاری ویدیوهاست اما اینستاگرام، فیس‌بوک و لینکدین هم مخاطبان زیادی دارند. با اضافه کردن متن ویدیو در پایین آن یا ارائه توضیحات و حتی تصاویری در مورد موضوع آن می‌توانید مخاطبان بیشتری را نیز جذب کنید. در تولید ویدیوها به سند هویت بصری توجه کنید؛ می‌توانید خلاقیت به خرج دهید و از انواع انیمیشن‌ها، موشن گرافی، موشن کمیک و … نیز بهره ببرید. می‌توانید از ویدیوها برای تولید دیگر انواع محتوا نیز استفاده کنید؛ مثلا با جداسازی صدا، آن را به عنوان یک پادکست و فایل صوتی در اختیار مخاطب بگذارید.

۷- اینفلوئنسر مارکتینگ (Influencer Marketing)

اینفلوئنسرمارکتینگ را می‌توان نوعی بازاریابی گفتگو دانست که در طی آن فردی تاثیرگذار به صحبت درباره یک برند، محصول یا خدمت می‌پردازند و محتوایی را درباره آن منتشر می‌کنند. این روش روز به روز بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرد زیرا از طریق آن کسب و کارها به جامعه بزرگی از مخاطبان دسترسی خواهند داشت. پیش بینی می‌شود تا پایان سال ۲۰۲۱ حدود ۱۰ میلیارد دلار برای این نوع بازاریابی هزینه شود. بد نیست بدانید بر اساس آمارها ۶۳ درصد از مصرف‌کنندگان به صحبت‌های اینفلوئنسرها بیش از پیام‌های یک برند در مورد خودش اعتماد می‌کنند و ۵۸ درصد از مردم نیز  به دلیل توصیه یک اینفلوئنسر در شش ماه گذشته محصول جدیدی را خریداری کرده‌اند. گفته می‌شود در آینده هوش مصنوعی در اینفلوئنسر مارکتینگ نیز به کار گرفته می‌شود و در بررسی عملکرد اینفلوئنسر، تعیین میزان تاثیر او، حذف اسپم‌ها و مشارکت‌های جعلی و … کمک می‌کند.

۸- برنامه‌های پیام‌رسان اجتماعی (Social Messaging Apps)

برنامه‌های پیام‌رسان در زندگی روزمره ما بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرند. بد نیست برای درک محبوبیت این پیام رسان‌ها کافیست بدانید که هر ماه ۱۰ میلیارد پیام در فیس بوک مسنجر ارسال و دریافت می‌شود و برنامه واتس آپ ۱٫۶ میلیارد کاربر فعال دارد و هر روز ۵۵ میلیارد پیام از طریق آن رد و بدل می‌شود. این آمارها نشان می‌دهند که کسب و کارها باید پیام رسان‌ها را برای برقراری ارتباط با مخاطب و جذب مشتری جدی بگیرند. مردم بخش زیادی از وقت خود را در این پیام‌رسان‌ها می‌گذارنند و این یعنی یک فرصت عالی برای معرفی برند، محصولات یا خدمات به جامعه‌ای بزرگ. کسب و کارها با استفاده از پیام‌رسان‌ها می‌توانند:

 • تبلیغات را به راحتی شخصی‌سازی کنند.
 • مشتریان بیشتری را جذب کنند.
 • وفاداری مشتریان را افزایش دهند.
 • اطلاعات در باره برند، خدمات یا محصول خود ارائه دهند.
 • فروش خود را افزایش دهند.
 • مشتریان بالقوه را به مشتریان باالفعل تبدیل کنند.
 • مشتریان خود را حمایت کنند و خدمات خوبی به آن‌ها ارائه دهند.
 • با افراد در تعامل باشند و فضایی برای مشارکت آن‌ها در وقایع مختلف ایجاد کنند.

۹-  جستجوی تصویری (Visual Search)

جستجوی تصویری روندی است که در طی آن کاربرد با آپلود کردن یک تصویر می‌تواند مشابه آن را در اینترنت پیدا کند. این روند تحولی در تجربه جستجو برای کاربر ایجاد کرده است و البته می‌توان به آن به عنوان یک فرصت برای کسب و کارها نگاه کرد. این نوع جستجو آن قدر فراگیر شده که اپلیکیشن‌هایی مانند Camfind به شما این امکان را می‌دهند تا با ثبت تصوی از یک کالا یا هر چیز دیگری، مشابهش را در اینترنت پیدا کنید. حالا این قابلیت به چه کار کسب و کارها و دیجیتال مارکتینگ می‌آید؟ اسکن کردن بارکدها و کدهای QR مصداق بارز این قابلیت هستند و جستجوی تصاویر کالاهای مختلف و نشان دادن نتایج مشابه در سایت شما در موتور جستجوی گوگل باعث بالارفتن بازدید سایت شما می‌شود. برای آنکه بیشترین بهره را از جستجوی تصویری ببرید حضور در شبکه‌های اجتماعی عکس مانند Pinterest را جدی بگیرید تا در نتایج جستجوی گوگل به نمایش درآیید.

۱۰- ریزلحظه‌ها (Micro-Moments)

ریزلحظه به زمانی گفته می‌شود که افراد به سراغ راهی برای جستجوی کالا یا خدمات مورد نیازشان می‌روند و در نتیجه این جستجو تصمیم به خرید کالا یا استفاده از خدمات می‌گیرند. این کار می‌تواند از طریق تلفن‌های همراه، رایانه‌ها و .. انجام شود و مخاطب باید در سریع‌ترین زمان ممکن به  برند شما برسد. بنابراین باید جایی باشید که به چشم مخاطب می‌آید؛ جایی مانند صفحه اول جستجوی گوگل که همه به آن دسترسی و اعتماد دارند. شما از راه‌های مختلفی می‌توانید با بهبود سئو سایت و بهره‌گیری از ابزارهایی مانند گوگل کنسول و گوگل آنالیتیکس به این جایگاه برسید.  برای بهره‌برداری از این ریزلحظه‌ها به این نکات توجه کنید:

 • نیازها را به خوبی بشناسید و در زمان جستجو برای رفع آنها در دسترس مخاطب باشید.
 • لحظه تصمیم قطعی مشتری برای خرید را شناسایی کنید.
 • استراتژی محتوا را با دقت تدوین کنید و محتوای خوبی را به مخاطب ارائه دهید.
 • خرید را برای افراد آسان کنید.
 • گزارش‌گیری و تحلیل را فراموش نکنید و در پی شناسایی نقاط ضعف و قوت خود در این زمینه باشید.

۱۱-  جستجوی صوتی (Voice Search) و بلندگوهای هوشمند (Smart Speakers)

بهینه سازی برای جستجوی صوتی یکی از کارهای مهم برای دیجیتال مارکتینگ در سال ۲۰۲۱ خواهد بود.  این نوع جستجو فرصت‌های زیادی را برای تبلیغات و بازاریابی و جذب مشتری پیش روی کسب و کارها خواهد گذاشت. برای درک اهمیت این موضوع بد نیست بدانید که بر اساس پیش بینی‌های آماری ۵۰ رصد از کل جستجوها تا سال ۲۰۲۱ از طریق صدا انجام می‌شود. بلندگوهای هوشمند را نیز نباید فراموش کنیم؛ بلندگوهای بی سیمی‌که رابط کاربری صوتی و شبیه به یک دستیار صوتی هستند. این بلندگوها دستوراتی مشخص را دریافت می‌کنند و پس از فعال شدن کار خواسته شده را انجام می‌دهند. این کار می‌تواند جستجوی یک کالا یا خدمت و حتی ارائه راهنمایی در مورد آن‌ها باشد.

۱۲-  استوری در شبکه‌های اجتماعی

استوری‌ها در اینستاگرام برای همه شناخته شده هستند اما فیس بوک و یوتیوب هم این قابلیت را دارند. از مزایای استفاده از این استوری‌ها می‌توان به این موارد اشاره کرد:

 • افزایش آگاهی از برند
 • تعامل مداوم با دنبال کنندگان
 • مقرون به‌ صرفه بودن
 • افزایش ترافیک و هدایت بازدیدکننده به صفحه وب شما
 • فرصتی برای دستیابی به مخاطبان جوان‌تر

برای بهره‌مندی از این مزایا می‌توانید راه‌های زیر را به کار ببرید:

 • از لینک در استوری‌های خود استفاده کنید.
 • لوکیشن را فراموش نکنید.
 • برندها و برخی همراهان خود را منشن کنید.
 • از ویدیوهای لایو بهره ببرید و ارتباطی خوب ایجاد کنید.
 • با محتوای تبلیغاتی از مخاطبان برای انجام کارهای مختلف مانند بازدید از سایت دعوت به عمل آورید.

۱۳- اطلاع رسانی از طریق فشار (Push Notification)

سرویس Push Notification یک سرویس ارسال پیام است که بدون درخواست مخاطب ارسال می‌شوند. در مرورگرها با استفاده از این سرویس می‌توانید پیام‌هایی را برای مخاطب ارسال کنید و برخی خدمات و محصولات خود یا پیشنهادات ویژه را به او یادآور شوید. برای استفاده از این سرویس باید هوشمندانه عمل کنید؛ این پیام‌ها می‌توانند آزاردهنده باشند و باید محتوای مناسبی برای جذب کاربر داشته باشند. این سرویس تقریبا کار خبرنامه را انجام می‌دهد اما سرعت بیشتری در انتقال پیام دارد و بر اساس آمارها بیشتر مردم استفاده از آن را به خبرنامه‌ها ترجیح می‌دهند.

۱۴- بازاریابی محتوا به سئو ارجحیت دارد!

با وجود اهمیت سئو، بر اساس نظرات کارشناسان برای جذب مخاطب بیشتر، به جای دنبال کردن آخرین روند سئو، از داشتن یک سایت سریع با لینک و محتوای خوب اطمینان حاصل کنید. محتوا نقش بسیار مهمی ‌دارد و اگر در تدوین استراتژی محتوا دقت به خرج دهید، می‌توانید مخاطبان زیادی را جذب کنید. آمارها نشان می‌دهند که مشاغل کوچک دارای وبلاگ ۱۲۶ درصد  بیشتر از مشاغل بدون وبلاگ لید (Lead) یا مشتری راغب ایجاد می‌کنند. بازاریابی محتوا نیز در نرخ تبدیل بازدیدکننده به مشتری، ۶ برابر بهتر و قوی‌تر از دیگر روش‌ها عمل می‌کند؛ بنابراین با وجود همه روش‌های متنوع و همه راه‌های خلاقانه و مبتکرانه برای بازاریابی، بازاریابی محتوا هنوز هم یک روش قابل اعتماد و قدرتمند برای جذب مشتریان جدید به سایت شما و ایجاد روابط با آنها به روش‌های واقعی و قابل اندازه‌گیری است که ارزش بلند مدت را برای کسب و کار شما فراهم می‌کند. برای همین است که بسیاری از مشاغل پیشرو همچنان سرمایه‌گذاری زیادی را در بازاریابی محتوا در طول سال ۲۰۲۱ انجام می‌دهند.

۱۵-  آزمایش اسپلیت یا بلوک بندی A/B سئو (SEO A/B Split Testing)

در بازاریابی مدرن همه چیز بر پایه آزمایش و تجزیه و تحلیل است. با استفاده از آزمون اسپلیت سئو می‌توانید متغیرها و مدل‌های موجود را جدا کرده و با آزمایش هر کدام تشخیص می‌دهید که کدام‌شان در رسیدن به نتایج دلخواه‌تان بهتر عمل می‌کنند. این آزمایش به کارشناسان این امکان را می‌دهد که تغییرات موثری را برنامه‌ریزی کنند.

یکی از ابزارهایی که در این زمینه به کار می‌آید ClickFlow نام دارد. این ابزار به شما امکان می‌دهد تا یک ارزش کلیکی مشخص را تعریف کنید و پس از تجزیه و تحلیل صفحات وب شما، کلمات کلیدی را که برای رسیدن به ارزش موردنظرتان نیاز دارید را ارائه می‌کند.

۱۶- تجارت اجتماعی و پست‌های قابل خرید

تجارت الکترونیکی و شبکه‌های اجتماعی هر دو با نرخ نگران کننده‌ای رو به رشد هستند ، جای تعجبی نیست که کسب و کارها از این دو استفاده می‌کنند تا فرصت‌های فروش را به حداکثر برسانند.

شبکه‌های اجتماعی برای بازاریابی دیجیتال همه چیز تمام هستند و شبکه‌های تصویری مانند اینستاگرام برای بازاریاب‌ها طلا به شمار می‌روند. البته به یاد داشته باشید که بیشتر مصرف‌کنندگان مایل به خرید محصولات از طریق تبلیغاتی هستند که در صفحات خود می‌بینند.

اینستاگرام دارای ۱ میلیارد کاربر است و ۹۰٪ از آنها بر اساس آمارهای بازدید روزانه از پروفایل‌ها، برندهای  فعال را دنبال می‌کنند؛ بنابراین چه راهی بهتر از پست‌های قابل خرید برای استفاده از این پتانسیل بزرگ وجود دارد. پست‌هایی که قیمت اجناس بر روی آن‌ها مشخص است و با یک کلیک می‌توانید کالای نمایش داده شده در آن‌ها را بخرید. به شما پیشنهاد می‌کنیم حتما مقالات مربوط به ترفند افزایش فالوئر اینستاگرام، امنیت اینستاگرام و تغییر فونت اینستاگرام را بخوانید!

۱۷- محتوای تعاملی

محتوای تعاملی یکی از سریع‌ترین ترندهای  بازاریابی دیجیتال در سال‌های اخیر است. محتوای مبتنی بر متن باید به سمت محتوای پویا و جذاب تغییر کند و تجربه‌ای همه‌جانبه را در اختیار کاربر بگذارد. از جمله محتواهای تعاملی می‌توان به این موارد اشاره کرد:

 • آزمون‌ها و نظرسنجی‌ها
 • حسابگرها مانند فرم محاسبه درآمد یا قیمت خدمت یا محصولات سفارشی
 • تبلیغات واقعیت افزوده
 • فیلم‌های ۳۶۰ درجه

بر اساس آمارها ۹۱ درصد از خریداران در جستجوی محتوای تعاملی تر هستند؛ نه فقط به دلیل تازگی و مبتکرانه بودن  بلکه به این خاطر که مشتری با این محتواها حس ارتباط با برند و مشارکت بیشتر در خرید را دارد.

۱۸- بازاریابی اومنی‌چنل ( Omnichannel Marketing)

بازاریابی اومنی‌چنل فرایند بازاریابی و فروش یکپارچه است. به زبان ساده‌تر این نوع بازاریابی به تجربه خرید مشتری به صورت یکپارچه و بدون تکرار مراحل می‌انجامد. مهم نیست که مشتری از طریق کدام کانال با کسب و کار ارتباط برقرار می‌کند بلکه مهم ارائه خدمات به او بدون نیاز به بازگشت به مرحله خاصی از فرآیند خرید است. این شیوه در نهایت به افزایش وفاداری مشتری می‌انجامد و تاثیر زیادی در خلق تجربه‌ای جذاب از خرید دارد.

برای بهره حداکثری از این شیوه باید محتوا و پیام‌های یکپارچه‌ای را در تمام کانال‌ها و رسانه‌های خود داشته باشید از محل فروشگاه گرفته تا فروشگاه آنلاین، شبکه‌های اجتماعی و …؛ همه و همه باید بر اساس یک استراتژی فراگیر و یکپارچه باشند. مخاطبان شما خواستار شخصی‌سازی هستند و می‌خواهند امکان دیدن خدمات و محصولات شما را مانند یک فروشگاه فیزیکی داشته باشند، آنها را در شبکه‌های اجتماعی مشاهده کنند و به صورت آنلاین خرید خود را انجام دهند. اگر به خواسته‌های آنها عمل نکنید، کسب و کار دیگری آن را برای‌شان انجام می‌دهد و این فرصت طلایی را به دست می‌آورد.

۱۹- واقعیت افزوده (AR) و تکنولوژی ایمرسیو (Immersive Technologies)

این روزها در حالی که واقعیت مجازی سر و صدای زیادی با ترکیب تخیل و علم به پا کرده، از نگاه بازاریابی، واقعیت افزوده (AR) قابلیت اجرای بیشتری دارد. واقعیت افزوده به عنوان یک نمای فیزیکی زنده، مستقیم یا غیرمستقیم عمل می‌کند و عناصری را پیرامون دنیای واقعی می‌افزاید. عناصری که با دریافت و پردازش اطلاعات کاربر توسط سنسورهای ورودی مانند صدا، ویدیو، تصاویر گرافیکی یا موقعیت و بر اساس تولیدات کامپیوتری ساخته می‌شوند.

کارشناسان پیش بینی می‌کنند AR از نظر سهم بازار از VR پیشی بگیرد چرا که برندها به طور فزاینده‌ای از این فناوری برای افزایش کیفیت تجربه مصرف‌کننده و بالا بردن  فروش استفاده می‌کنند.

تکنولوژی ایمرسیو هم نیز به عنوان نوعی شبیه‌ساز عمل می‌کند و می‌تواند عناصر و افراد و وجود و حضور آنها را شبیه‌سازی کند. با استفاده از این دو فناوری به نتایج جالب توجهی خواهید رسید؛ مثلا این که ببینید یک لباس در تن شما چگونه خواهد بود، چه رنگی از لوازم آرایشی بر صورت‌تان می‌نشیند و حتی مبلی که می‌خواهید بخرید چه جلوه‌ای در خانه‌تان پیدا می‌کند، تاثیر زیادی بر تجربه خرید شما خواهد گذاشت.

۲۰-  تحلیل افزوده و پیشگویانه (Predictive & Augmented Analytics)

تجزیه و تحلیل پیشگویانه، علم استفاده از داده‌کاوی، مدل‌سازی و الگوریتم‌های یادگیری ماشین است که برای شناسایی الگوها و تلاش برای پیش بینی آینده و اتفاقات صورت می‌گیرد. بد نیست بدانید الگوریتم‌های یادگیری ماشین، دسته‌ای از الگوریتم‌ها هستند که الگویی را فرا می‌گیرند و سپس قابلیت تشخیص آن الگو و بازتولید آن را دارند.

در بازاریابی دیجیتال، ما بیش از پیش شاهد استفاده از این نوع تجزیه و تحلیل نوین خواهیم بود. این الگو برای  تقسیم‌بندی و شخصی‌سازی مشتریان کاربرد دارد و به بازاریاب‌ها کمک می‌کند تا از خستگی و کاهش وفاداری مشتری جلوگیری کنند. یک نمونه از این الگو ، دستیار آمازون است که به عنوان یک افزونه مرورگر کروم به مشتری اجازه می‌دهد تا پیشنهادهای محصولات آمازون را در زمینه ای خاص و شخصی‌سازی شده دریافت کنند در حالی که دارند وب‌گردی می‌کنند و ممکن است در هر سایتی غیر از آمازون باشند. در واقع این دستیار بر اساس دریافت اطلاعاتی از کاربر پیش‌بینی می‌کند که چه محصولات و یا پیشنهاداتی مناسب او هستند.

در تعریف تحلیل افزوده می‌توان آن را همان هوش تجاری دانست که الگوریتم‌های یادگیری ماشین را به آن افزوده اند. به عنوان مثال آماده‌کردن داده  یکی از مراحل بسیار زمان بر و تکراری به شمار می‌رود و حالا الگوریتم‌های هوش تجاری انجام این کارهای تکراری را بر عهده دارند و افراد را از شر آنها راحت می‌کنند.  تحلیل افزوده، با استفاده از الگوریتم‌های یاد شده و فرآیند پردازش زبان‌های طبیعی (NLP) در هوش مصنوعی، داده‌ها را به صورت خودکار تهیه می‌کند و آنها را به اشتراک می‌گذارد.

۲۱- رشد جئوفنس (Geo-Fence)

تکنولوژی‌های مبتنی بر موقعیت در دنیای امروز بسیار استفاده می‌شوند. استفاده از این تکنولوژی‌ها به کسب و کارها کمک می‌کند تا محتوایی در راستای نیاز لحظه‌ای کاربران آماده کنند و پیشنهادهایی سازگار با آن را ارائه دهند. جئوفنس یکی از جدیدترین تکنولوژی‌ها در این زمینه است که مختصات جغرافیایی واقعی را به نمونه‌ای مجازی تبدیل می‌کند.

با اینکه ایده بازاریابی بر اساس موقعیت مکانی چندان جدید نیست اما پیش بینی می‌شوند این شیوه روندی افزایشی داشته باشد. استفاده از جئوفنس به کسب و کارها قابلیت هدف گیری به موقع بر اساس موقعیت مکانی مخاطب را می‌دهد. مثلا وقتی مخاطب شما در نزدیکی شعبه‌ای است که حراج‌های ویژه دارد می‌توانید با شناسایی موقعیت او این خبر را به صورت یه پوش نوتیفیکیشن برای او بفرستید و او را آگاه کنید.

۲۲- برنامه‌های پیش‌رونده وب (Progressive Web Apps (PWAs))

این برنامه‌ها در واقع وب سایت‌هایی هستند که مانند اپلیکیشن‌های تلفن همراه کار می‌کنند. آنها عملکردهای یک اپلیکیشن را به کاربر ارائه می‌دهند بدون آنکه محدودیتی نسبت به پلتفرم‌ها یعنی آی‌اواس یا اندورید داشته باشند. این برنامه‌ها دارای نوتیفیکیشن هستند، همه قابلیت‌ها را ارائه می‌دهند و سرعت بیشتری هم دارند.

پیش‌بینی می‌شود تا سال ۲۰۲۱ تعداد کاربران گوشی‌های هوشمند به ۲٫۸۷ میلیارد نفر برسد. با پیش‌بینی افزایش ۵۰ درصدی تعداد بازدید صفحات وب  در هر سال، تلفن همراه برای استراتژی دیجیتالی شما بسیار مهم است. سازگاری این برنامه‌ها با همه پلتفرم‌ها فرصتی طلایی برای کسب و کارهاست که باید از آن بهره‌مند شوند.

۲۳- محتوای تولید شده توسط کاربر (UGC)

محتوای تولید شده توسط کاربر (UGC) یک منبع قدرتمند برای بازاریابانی است که می‌خواهند وارد بازارهای نسل زد (Gen Z) و نسل وای (Gen Y) شوند. نسل زد به گروهی گفته می‌شود که از ابتدای دهه ۲۰۰۰ تاکنون به دنیا آمده اند و با نام‌های نسل نت و نسل اینترنت نیز مشهورند. نسل وای یا نسل ایگرگ یا نسل هزاره نیز پیش از نسل زد و حدودا در اواخر دهه ۱۹۷۰ یا اوایل دهه ۱۹۸۰ تا اوایل دهه ۲۰۰۰ زاده شده‌اند. این دو نسل تفاوت‌های زیادی با هم دارند و ویژگی‌های آنان باید در بازاریابی در نظر گرفته شود.

 شما می‌توانید مخاطبان خود را تشویق کنید تا مطالب منحصربه‌فردی را به اشتراک بگذارند و پاداش‌هایی مانند تخفیفات، حق اشتراک و … را دریافت کنند. مردم به افرادی مانند خودشان بسیار بیشتر شرکت‌ها اعتماد دارند. استراتژی ساده محتوای تولید شده توسط کاربر می‌تواند سرعت برندینگ یا ریبرندینگ را افزایش دهد و موجب افزایش تعدا کسانی شود که برند شما و محصولات و خدمات‌تان را می‌شناسند. در حقیقت ، یک نظرسنجی نشان داد که ۹۰ درصد از خریداران اظهار داشته اند که این استراتژی بر تصمیم آنها برای خرید بیش از هر نوع تبلیغات دیگر تاثیر گذاشته است و ۹۹ درصد از افراد ۱۸-۲۹ ساله این تاثیر را بسیار شدید دانسته‌اند.

محتوای تولید شده توسط کاربر می‌تواند به سادگی کامنت‌ها و رضایتمندی مشتریان باشد  وبلاگ اساسی باشد و یا پست‌های وبلاگ ، تصاویر و فیلم‌های تولید شده توسط کاربران را در برگیرد. به عنوان مثال می‌توان راه اندازی کمپین‌های تبلیغاتی در اینستاگرام را مثال زد که کاربران را تشویق می‌کنند تا با استفاده از هشتگی خاص، عکس‌هایی را با موضوعات مشخص‌شده به اشتراک بگذارند و از برندگان خوش‌شانس قرعه‌کشی باشند.

۲۴- فناوری بلاکچین (Blockchain Technology)

Blockchain  ترکیبی از دو کلمه Block به معنای بلوک و Chain به معنای زنجیره است و این فناوری زنجیره‌ای از بلوک‌ها را شامل می‌شود. در هر یک از بلوک‌ها اطلاعاتی ثبت شده است و این بلوک‌ها به صورت زنجیره‌وار به هم مرتبط هستند. در واقع بلاکچین را می توان نوعی سیستم ثبت اطلاعات و گزارش دانست که محتوای آن بین همه اعضای یک شبکه به اشتراک گذاشته می‌شود. این داده‌ها و اطلاعات می‌توانند هر چیزی را شامل شوند از مشخصات افراد و تمایل و خواسته‌های‌شان گرفته تا اطلاعات تراکنش‌های بانکی، پیام‌های شخصی و … . اطلاعات رمزنگاری و توزیع داده‌ها در این سیستم، موجب می‌شود تا احتمال هر گونه هک، حذف و ویرایش اطلاعات و داده‌ها به صفر برسد.

این فناوری به واسطه ارزهای دیجیتال شناخته شد اما می‌تواند تحولاتی را در دیجیتال مارکتینگ نیز ایجاد کند. بلاکچین در بازاریابی دیجیتال منجر به تسریع در روند برندینگ و جلب اعتماد می‌شود. در تایید هویت آنلاین، حفاظت از داده‌های شخصی، احراز هویت و … نیز می‌توان از فناوری بلاکچین بهره برد.

۲۵- رایانش کوانتومی (Quantum Computing)

رایانش یا محاسبات کوانتومی یک فناوری جدید بر پایه این ایده است که می‌توان از خواص و قوانین فیزیک کوانتوم برای ذخیره‌سازی و انجام عملیات روی داده‌ها بهره برد.

رایانه‌های سنتی، داده‌ها را در بیت ذخیره می‌کنند که می‌توانند در یکی از دو حالت وجود داشته باشند؛ یک یا صفر اما کامپیوترهای کوانتومی از واحد جدیدی برای ذخیره‌سازی و اندازه‌گیری استفاده می‌کنند ، یک اتم واحد معروف به کوبیت (qubit) که قدرت محاسباتی یک سیستم را بسیار افزایش می‌دهد. در حالی که یک کامپیوتر معمولی می‌تواند تمام کتاب‌های یک کتابخانه را به صورت خطی بخواند، یک کامپیوتر کوانتومی تمام کتاب‌ها را همزمان می‌خواند. رایانه‌های کوانتومی قادر هستند به صورت همزمان روی میلیون‌ها محاسبه کار کنند.

حالا سوال اینجاست که این چه ربطی به بازاریابی دارد و چگونه بازاریابان می‌توانند از محاسبات کوانتومی استفاده کنند؟ کارشناسان بر این باورند که این فناوری در حیطه‌های زیر کار بازاریابی را متحول خواهد کرد:

 • بهبود پوشش داده‌های تلفن همراه؛ مساله ای که سودآوری برای موبایل مارکتینگ را به همراه خواهد داشت.
 • هوش مصنوعی، انسانی‌تر می شود؛ به عنوان مثال Google AI در حال توسعه الگوریتم‌های کوانتومی است که به طور چشمگیری یادگیری ماشین را بهبود می‌بخشد و آن را بیشتر شبیه انسان می‌کند.
 • افزایش مخاطبان تبلیغات؛ داغ شدن بازار محاسبات کوانتومی می‌تواند به تبلیغات کمک کند تا با هزینه‌ای بهتر به طیف گسترده‌تری از مردم برسند.

۲۶- کلان‌داده‌ها و یادگیری عمیق (Big Data and Deep Learning)

خبر خوب برای بازاریابان در سال ۲۰۲۰ این است که صنعت کلان‌داده‌ها در جهان به رشد تصاعدی خود ادامه خواهد داد. کلان‌داده‌ها یا داده‌های بزرگ، دارایی‌های داده‌ای‌ بسیار انبوه، پرشتاب و متنوعی هستند که از لحاظ حجم، نرخ تولید داده و تنوع بسیار متغیرند و نیاز دارند با روش‌های تازه پردازش شوند. این داده‌ها تعیین‌کننده مسیر حرکت کسب و کار و فرآیند چرخش کار در سازمان‌ها هستند و اگر بدانید چگونه باید از قدرت  آنها استفاده کنید، اتفاقات خوبی را در بازاریابی رقم خواهید زد. بخش عظیمی از این کار به ابزارهایی که شما استفاده می‌کنید بستگی دارد و این چیزی است که بسیاری از شرکت‌ها را به چالش می‌کشد.

 بیگ دیتا یا همان داده بزرگ برای بازاریابان فرصتی عالی برای جذب مشتری بیشتر است. مجموعه بیگ دیتا در بازاریابی بر اساس خرید آنلاین مشتریان، کلیک‌های وبسایت، فعالیت در شبکه‌های اجتماعی، دستگاه‌های هوشمند، پراکندگی جغرافیایی مخاطبان و … تولید می شود. به عبارتی مشتریان در هر قدم، داده ای تولید می‌کنند که به کار بازاریابان می‌آید و آنها با استفاده از تکنیک‌های بیگ دیتا آنها را استخراج، ترکیب و تجزیه و تحلیل می‌کنند. با استفاده از این تجزیه و تحلیل، نحوه ارتباط گروه‌های مختلف مشتریان و نحوه تصمیم‌گیری آنها به هنگام خرید مشخص می‌شود و  می توان بر اساس آن اولویت‌های منحصربه‌فرد هر مشتری را پیش بینی کرد و آنها را برآورده ساخت. داده‌های بزرگ، با توسعه حافظه و بهبود سرعت محاسبات، دسترسی سریع داده‌ها و تجزیه و تحلیل بی وقفه داده‌ها را به آسانی فراهم می کنند.

در کنار بیگ دیتا، یادگیری عمیق هم تحولی در بازاریابی دیجیتال ایجاد خواهد کرد. یادگیری عمیق سیستمی است در هوش مصنوعی که قدرت شبیه‌سازی عملکرد مغز انسان را دارد. پردازش تصاویر ماهواره‌ای، ترجمه آنلاین، سیستم تحلیل نظرات کاربران شبکه‌های اجتماعی، ماشین‌های بدون راننده و … همه و همه مثال‌هایی از سیستم یادگیری عمیق هستند. این سیستم می‌تواند در کشف و گروه‌بندی مشتریان، بهینه‌سازی محتوا، قیمت گذاری، پیش بینی رفتار مشتریان، گزارش‌گیری پیشرفته و … در بازاریابی دیجیتال به کار آید و تحولی را در بازاریابی ایجاد کند.

۲۷- اتوماسیون و هوش مصنوعی

بررسی‌ها نشان ‌می‌دهند که در سال ۲۰۲۱، ۳۰ درصد مشاغل از هوش مصنوعی (AI) در فرآیند فروش خود استفاده ‌می‌کنند. البته باید انتظار داشت درصد بیشتری از مشاغل این کار را انجام دهند چرا که هوش مصنوعی و اتوماسیون   برای فروش و بازاریابی مزایایی شگفت‌انگیز را به همراه خواهند داشت. برای مثال ‌می‌توانید از این دو برای این موارد بهره ببرید:

 • حفظ مشتری و افزایش میزان وفاداری او
 • پیش‌بینی رفتار مشتری با الگوسازی گرایش و انجام تحلیل‌های پیش‌بینی‌کننده
 • بهبود تجربه کاربری با استفاده از چت‌بات‌های بهره مند از هوش مصنوعی
 • تقویت تبلیغات جستجو از طریق استفاده از قدرت بینش مخاطب
 • تقویت بازاریابی محتوا با محتوای تولید شده توسط هوش مصنوعی
 • شخصی‌سازی وبسایت برای هر کاربر
 • بهینه‌سازی برای جستجوی صوتی
 • شناسایی لیدهای مهم
 • کاهش سبدهای خرید خالی و نیمه‌کاره ماندن فرآیند خرید
 • مورد هدف قرار دادن مشتریان در کانال‌های مختلف
 • افزایش ارزش طول عمر مشتری (CLV)
 • Cross Selling (فروش مکمل) و Up Selling (بیش فروشی)
 • پیشنهاد خودکار محتوا به بازدیدکنندگان
 • اندازه‌گیری عملکرد کمپین‌های بازاریابی
 • ایجاد یک مرکز اصلی برای تمام فعالیت‌های بازاریابی
 • کاهش هزینه‌ها و صرفه‌جویی در وقت
 • و…

۲۸- قیمت‌گذاری هوشمند گوگل ادز (Google Ads Smart Bidding)

با رقابت شدید در رسانه‌های اجتماعی تبلیغات پولی در سال ۲۰۲۱ تبدیل به یک نیروی قابل اعتماد تر می‌شود و وقتی که از سیستم قیمت‌گذاری هوشمند گوگل بیشتر بدانید، نباید از آن چشم‌پوشی کنید. گوگل توضیح داده است که با پیشنهاد قیمت هوشمند، الگوریتم‌های یادگیری ماشینی روی داده‌ها در مقیاس گسترده کار ‌می‌کنند تا به شما کمک کنند پیش‌بینی‌های دقیق‌تری در مورد چگونگی تاثیرگذاری مبالغ پیشنهادی مختلف بر روی تبدیل یا ارزش تبدیل انجام دهید و بودجه خود را برای به حداکثر رساندن میزان بازگشت سرمایه خود بهینه کنید. پیشنهاد قیمت به دو صورت انجام ‌می‌شود:

 • حالت دستی (Manual) که درخواست‌کننده تبلیغات کلیکی، حداکثر هزینه به ازای هر کلیک را پیشنهاد ‌می‌کند.
 • حالت اتوماتیک (Automatic) که گوگل با توجه به معیارهای مد نظر خودش، تعیین بیشترین هزینه برای هر کلیک را بر عهده دارد.

 با استفاده از سیستم قیمت‌گذاری هوشمند گوگل در وقت خود صرفه‌جویی می‌کنید و سیستم حجم زیادی از اطلاعات و داده‌ها را برای قیمت‌گذاری مورد تجزیه و تحلیل قرار ‌می‌دهد. فقط کافیست کمپین تبلیغاتی خود را تنظیم کنید و کارها را به هوش مصنوعی گوگل بسپارید. حتی برای کسب و کارهای کوچک باز هم این سرویس هوشمند به کارتان می‌آید.

۲۹- پوزیشن صفر در صفحه نتایج موتور جستجو (SERP Position Zero)

طی دو سال گذشته ، ظهور ویژگی‌ها و ابزارهای جدید در گوگل، روش بهینه سازی موتور جستجو را تغییر داده است. قابل توجه ترین تغییرات ظهور ویژگی اسنیپت (Snippet) در گوگل و نمایش نتیجه در پوزیشن صفر است؛ محلی بالاتر از لینک یک در نتایج گوگل که بدون کلیک بر روی لینک اطلاعاتی را در همان صفحه جستجو ارائه ‌می‌کند. برای دستیابی به این موقعیت، باید سوالات متداول در وبسایت را به درستی و با دقت پاسخ دهید. اسنیپت گوگل کیفیت پاسخ‌ها را مدنظر قرار ‌می‌دهد. برای آگاهی از اهمیت این جایگاه بد نیست بدانید که ۵۴ درصد از ورودی‌های گوگل به پوزیشن صفر اختصاص دارد. این جایگاه فرصت عالی برای کسانی است که در رتبه یک گوگل نیستند اما ‌می‌توانند ترافیک بالایی را به دست بیاورند.

از سوی دیگر تحقیقات نشان ‌می‌دهند که در سال ۲۰۲۱ حداقل ۳۰ درصد از کل جستجوهای اینترنتی بدون صفحه نمایش انجام ‌می‌شود و از آنجا که بیش از ۴۰ درصد از کل پاسخ‌های جستجوی صوتی درپوزیشن صفر هستند و با کارکردن بر روی VSEO (بهینه‌سازی موتور جستجوی صوتی) ‌می‌توانید یک مزیت رقابتی بزرگ به دست آورید.

۳۰- برندسازی

۶۶ درصد از مصرف‌کنندگان ‌می‌گویند زمانی با یک برند ارتباط برقرار ‌می‌کنند که به آن اعتماد داشته باشند و برای جلب اعتمادشان  باید یک برند قدرتمند را به آنها معرفی کنید.

تا به حال اهمیت برندینگ را بارها و بارها در منابع مختلف خوانده‌ایم اما برندسازی در حال حاضر به دلیل فاکتور E.A.T. Google هم اهمیت زیادی دارد. این فاکتور برای رتبه‌بندی اهمیت دارد و عبارت است از:

تخصص (Expertise): این صفحه باید دارای محتوای باکیفیت باشد که توسط نویسنده متخصص نوشته شده است.

تسلط (Authority): خود سایت در مورد موضوع تسلط دارد.

قابلیت اطمینان (Trustworthiness): سایت نیاز به لینک‌ها و پیوندهای معتبری دارد که در سایت‌های قابل اعتماد دیگر وجود دارند و کاربر را به سایت هدایت می‌کنند.

در اصل ، گوگل می‌خواهد چیزی بیشتر از رتبه‌بندی محتوای خوب انجام دهد؛ این موتور جستجو می‌خواهد با مطالبه دقیق‌ترین، به‌روزترین و موثق‌ترین مطلب که  ترجیحا توسط متخصصان واقعی نوشته شده باشد، تجربه کاربر را شکل دهد. کارشناسان توصیه می‌کنند که بازاریابان بر ساختن تخصص خود تمرکز کنند و با نوشتن مطلب در وبلاگ‌های پیشرو، صحبت در کنفرانس‌ها و … شهرت زیادی به دست آورند.  همیشه یک بیوگرافی کوتاه از نویسنده  مطلب در پایین همه محتواهای منتشر شده بگنجانید تا اعتماد خوانندگان را جلب کنید و گام مهمی‌در برندسازی بردارید.

۳۱-  تجزیه و تحلیل بهتر

بازاریابی و معیارهای مدرن دست به دست هم داده‌اند؛ بنابراین اگر در زمینه تجزیه و تحلیل بهتر سرمایه‌گذاری نمی‌کنید ، انتظار نداشته باشید نتایج مورد نظر خود را بدست آورید. روند خرید مشتری پیچیده‌تر شده است و ما در دورانی زندگی می‌کنیم که ​​مصرف‌کننده به طور متوسط قبل از خرید در شش نقطه با یک برند درگیر می‌شود.

با وجود چندین کانال برای مدیریت و تعداد بیشماری از راه‌های بازاریابی محصولات و خدمات ، کارتجزیه و تحلیل تبدیل به ماموریتی بزرگ و خطیر می‌شود. در نتیجه ، بسیاری از شرکت‌ها به دنبال چیزی فراتر از اصول اولیه گوگل آنالیتیکس برای رسیدن به یک راه‌حل جامع و هوشمندانه تجاری هستند.

دلیل دیگر برای توجه به تجزیه و تحلیل این است که با حرکت به سمت هوش تجاری، فناوری‌ها، برنامه‌ها و شیوه‌های جمع‌آوری، ادغام، تجزیه و تحلیل و ارائه اطلاعات کسب و کار تغییر می‌کنند. باید توجه داشته باشید که هدف از هوش تجاری پشتیبانی از تصمیم‌گیری بهتر در زمینه تجارت است.

یکی از ویژگی‌های هوش تجاری، به وجود آمدن مرکزی اصلی است که با استفاده از آن می‌توانید تمام داده‌های خود را به هم مرتبط و تصمیمات آگاهانه‌تری بگیرید؛ بنابراین می‌توانید به جای درآمد کوتاه‌مدت خود ، ارزش مادام‌العمر ایجاد کنید.

۳۲-  فناوری ۵G

در دنیایی که تعداد کاربران موبایل سر به فلک می‌کشد، یکی از مهم‌ترین ترندهای بازاریابی دیجیتال در سال ۲۰۲۰ ، ظهور فناوری ۵G یا نسل پنجم فناوری موبایل است. این به‌روزرسانی دوره جدیدی از ارتباطات دیجیتال را رقم می‌زند و تاثیر آن تقریبا در هر صنعتی احساس می‌شود. ۵G فرصت‌های شغلی و اقتصادی جدید ایجاد می‌کند. این فناوری می‌تواند میلیون‌ها مصرف کننده از جمله روستاییان را به خطوط داده با سرعت بالا برساند و در این صورت بازاریابان فرصتی به دست می‌آورند که به طور فزاینده محصولات خود را بفروشند. فناوری ۵G دستیابی به محتوای آنلاین را دچار تحول می‌کند و تغییراتی را در تجربه کاربران و دیجیتال مارکتینگ ایجاد خواهد کرد.

 ۳۳- بازاریابی حریم خصوصی

با توجه به قوانین سفت و سخت وضع شده در زمینه حریم خصوصی، روشن است که مردم  جهان در این مورد جدی‌تر شده‌اند و بازاریابان هم چاره‌ای ندارند جز این که طبق قوانین جدید به کار ادامه دهند و در غیر این صورت موقعیت‌ها را از دست می‌دهند.

مردم می‌خواهند بدانند که می‌توانند به برندها اعتماد کنند و یا اطلاعات شخصی آنها در خطراست. باید استراتژی تیم‌های بازاریابی دیجیتال به گونه‌ای باشد که تعهد خود را نسبت به حفظ حریم خصوصی تقویت کنند تا بتوانند اعتماد مشتریان بالقوه را به دست آورند.

برخی از راه‌های جلب اعتماد مشتریان عبارتند از:

 • تحقیق در مورد مخاطبان و درک آنها
 • ایجاد پیام مناسب برای جذب مخاطب و درگیر کردن او
 • یافتن کانال مناسب برای تعامل با مخاطب خاص
 • ایجاد یک رابطه صمیمی‌از طریق درگیری متفکرانه

۳۴-  امنیت وبسایت

وقتی یک بازدید کننده برای اولین بار در سایت شما قرار می‌گیرد ، در عرض چند ثانیه در ذهن خود امنیت سایت را می‌سنجد و اگر احساس امنیت نکنند سایت را ترک می‌کند و باعث بالا رفتن بانس ریت یا نرخ دفع کاربر می‌شود.  با گذشت زمان افزایش بانس ریت کسب و کارها را متضرر می‌کند چرا که گوگل می‌فهمد کاربران علاقه‌ای به ماندن در وبسایت مذکور ندارد و آن را از نتایج جستجو حذف می‌کند.

در سال ۲۰۲۱ ، امنیت وبسایت دیگر تنها یک گزینه و انتخاب نیست. از آگوست سال ۲۰۱۴ ، گوگل اعلام کرد که HTTPS یک فاکتور رتبه‌بندی است و هر سایتی به عنوان سایت ناامن شناخته می‌شود مگر آنکه دارای پروتکل HTTPS باشد؛ همان پروتکلی که با فعال کردنش یک آیکون کوچک قفل سبز در URL نمایش داده می‌شود. این مهر و موم امنیتی یا نشان اعتماد در وبسایت ، به بازدید کنندگان اطمینان می‌دهد که امنیت آنها جدی گرفته می‌شود.

۳۵-  تبلیغات اینترنت اشیا

اینترنت اشیا، در واقع مفهو‌می‌شامل تمام اشیای پیرامون ما اعم از یخچال، در ورودی، تلویزیون، چراغ راهنمایی، تابلوهای شهری و … است که قابلیت اتصال به شبکه اینترنت را دارند و می‌توان آنها را با استفاده از اپلیکیشن‌ها در موبایل‌های هوشمند، تبلت، لپ تاپ و … کنترل و مدیریت کرد.

اینترنت اشیا روز به روز در حال گسترش است و انتظار می‌رود دستگاه‌ها و فناوری‌های متداول بدون سر و صدا و گاه مخفیانه اطلاعاتی را در مورد عملکردهای حیاتی ما شامل جایی که می‌رویم، چیزی که به اشترک می‌گذاریم، چیزی که قصد خریدش را داریم، چیزهایی که می‌خوریم و … را جمع‌آوری کنند. در این میان برندها و بازاریابان می‌خواهند از این داده‌ها برای اهداف تجاری و تبلیغاتی خود بهره ببرند. با رشد فناوری ۵G ، دستگاه‌های اینترنت اشیا، محتوای مورد تقاضای بیشتری را به مصرف‌کنندگان نشان می‌دهند و فرصت‌های تبلیغاتی بیشتری را برای بازاریابان ایجاد می‌کنند.

۳۶- محتوای طولانی

در سال ۲۰۲۱ ، پست‌های کوتاه تر شما را به جایی نمی‌رسانند. به طور معمول پست‌هایی که حداقل ۳۰۰۰ کلمه دارند بیشترین ترافیک را به خود جلب می‌کنند زیرا بررسی‌های عمیق در مورد موضوعات را به خوانندگان انتقال می‌دهند. محتوای طولانی به سازندگان محتوا اجازه می‌دهد تا خود را به عنوان یک متخصص در یک موضوع مطرح کنند و همچنین زمینه بیشتری را برای استفاده از کلمات کلیدی فراهم می‌کند.

مطالعات نشان می‌دهند که محتوای طولانی نسبت به مقالات کوتاه، ۷۷ درصد بک‌لینک بیشتری دارد که این امر برای مدیریت ترافیک سایت مهم است.

فواید محتوای طولانی عبارتند از:

 • مدت زمان طولانی‌تری در صفحات سایت سپری می‌شود وهرچه محتوای بیشتری برای مصرف کاربران در دسترس باشد، زمان بیشتری را برای حضور در سایت صرف می‌کنند.
 • کاهش بانس ریت خواهید داشت چراکه اگر کاربران آنچه را که جستجو کرده‌اند در صفحه سایت پیدا کنند، برای یافتن منبع دیگری به گوگل برنخواهند گشت.
 • بک لینک و به اشتراک‌گذاری در شبکه‌های اجتماعی افزایش می‌یابد.
 • ترافیک مادام العمر به وجود می‌آید.
 • رتبه بالا در گوگل به دست می‌آید چرا که تعداد کلمات بلند و بک‌لینک‌ها همه در حضور شما در صفحه اول نتایج گوگل تاثیر دارند.

۳۷- تحقیقات کلمات کلیدی با علم معناشناسی

این مواردی است که هنگام ایجاد محتوای طولانی باید به خاطر داشته باشید: شما باید برای افراد می‌نویسید، نه برای گوگل.

تولید یک پست ۵۰۰۰ کلمه در هر روز بسیار عالی است  اما اگر هدف کاربر را در نظر نگیرید  نتیجه‌ای که به آن امید دارید را نخواهید دید. این مقوله به عنوان هدف جستجو یا نیت کلمه کلیدی نیز شناخته می‌شود؛ همان هدف اصلی که کاربر با جستجوی یک واژه یا عبارت آن را دنبال می‌کند. هدفی که می‌تواند یک محصول، خدمت و حتی آدرس فروشگاه یا شرکت باشد.

موتور جستجو فقط کلمات کلیدی را در یک جعبه جستجو ارزیابی نمی‌کند بلکه کلمات و عباراتی را هم که احتمال می‌دهد کاربر را به هدفش برساند نیز پیدا کرده و نمایش می‌دهد. بازاریابان برای بازاریابی محتوا باید به چیزی فراتر از کلمات کلیدی توجه کنند و اصطلاحات، سوالات و عبارات مرتبط را هم در محتوای خود بگنجانند. این کلمات کلیدی معناشناسانه و نهفته درک بهتری از ماهیت محتوای شما به گوگل می‌دهد و مزایای زیادی را هم برای کاربران دارد.

بررسی‌ها نشان می‌دهد که ۹۰ درصد بازاریاب‌های موفق جهان نیاز مخاطبان خود را پیش از اهداف تبلیغاتی مورد توجه قرار می‌دهند و پیش‌بینی می‌شود شرکت‌های با این نگرش در سال ۲۰۲۱ به صدر می‌رسند.

۳۸- سئو داده‌های ساختاریافته (Structured Data SEO)

با وجود ظهور ترندهای نوین در بازاریابی دیجیتال، هیچ‌وقت نمی‌شنوید که سئو اهمیت خود را از دست داده است. در سال ۲۰۲۱، خواهیم دید که داده‌های ساختاریافته در نتایج موتور جستجو شیوع بیشتری پیدا می‌کنند. داده‌های ساختاریافته داده‌هایی هستند که موتورهای جستجو به دلیل سازمان‌یافته بودن‌شان به راحتی قادر به شناخت و طبقه بندی آنها هستند. این نوع داده‌ها به گونه‌ای هستند که موتورهای جستجو می‌توانند در پاسخ به جستجوی کاربران، محتوا را به وضوح درک و تفسیر کنند و آن را نشان دهند.

 داده‌های ساختاریافته سئوی شما را تقویت می‌کنند  چرا که می‌توانند سایت را در پوزیشن صفر قرار دهند و اطلاعات مهمی‌‌را به نمایش بگذارند.

مزیت دیگر استفاده از داده‌های ساختار یافته این است که می‌توانید با استفاده از آنها نتایج ریچ اسنیپت (Rich Snippet تولید کنید؛ اطلاعات و داده‌هایی که در نتایج جستجوی گوگل به صورت ستاره، قیمت، نقد و بررسی و تصویر دیده می‌شوند و تاثیر زیادی در تصمیم کاربر برای کلیک دارند.)

۳۹- موتورهای جستجوی جایگزین

بر اساس تحقیقات بیش از ۹۲ درصد  از کل ترافیک در موتورهای جستجو از طریق گوگل انجام می‌شود  اما موتورهای جستجوی دیگر هم در حال گسترش هستند. به عنوان مثال DuckDuckGo  یک موتور جستجوگر با محوریت حفظ حریم خصوصی است که در سال ۲۰۰۸ تاسیس شد و امروزه محبوبیت خاصی در بین کاربران با فکر حفظ حریم خصوصی دارد . این موتور جستجو با شعار «موتور جستجو  شما را ردیابی نمی‌کند» موجی تازه ایجاد کرده است  چرا که باور دارد «موتورهای جستجو نیازی به ردیابی کاربران برای کسب درآمد ندارند».

بازاریابان باید همه مخاطبان خود را در نظر بگیرند و به این فکر کنند که احتمالا محتوای برند آنها در چه جاهایی  مشاهده خواهد شد. با این حساب، مطالب خود را برای بیش از فقط یک موتور جستجو بهینه کنید.

۴۰- قیف‌های بازاریابی صوتی (Voice Marketing Funnels)

پیش از این در مورد اهمیت جستجوی صوتی سخن گفتیم اما به دستگاه‌های دارای فرمان صوتی و جستجوی صوتی و تاثیر آنها بر جنبه اساسی کسب و کار شما یعنی قیف بازاریابی اشاره ای نکردیم. با این ترندهای در حال رشد سریع بازاریابی دیجیتال هیچ راهی وجود ندارد که قیف سنتی شما بدون تغیر باقی بماند و باید روند تکاملی را طی کند. گفته می‌شود که اولین برندهای سازگار با جستجوی صوتی بیشترین درآمد را کسب می‌کنند و درآمد آنلاین دیجیتالی آنها ۳۰ درصد یا بیشتر افزایش می‌یابد.

در قیف بازاریابی صوتی جدید، لیدها می‌توانند در مراحل مختلف خرید مشتری وارد قیف شوند، زیرا بسیاری از مصرف‌کنندگان تحقیقات خود را به صورت آنلاین انجام می‌دهند. در این مدل به‌روزشده باید با هر مشتری مانند یک فرد مستقل رفتار شود و در نتیجه، قیف باید قادر به درخواست راه حل‌های سفارشی باشد. همچنین در مدل جدید برند و مشتری با یکدیگر در تعامل هستند و این برند نیست که روند خرید را به مشتری دیکته می‌کند.

با این اوصاف، بازاریابان باید قیف‌های بازاریابی را به گونه‌ای در نظر بگیرند که قادر به واکنش در برابر تغییرات مداوم در دنیای دیجیتال باشند.

۴۱- بازاریابی شبکه‌های اجتماعی

در سال ۲۰۲۰ ، خواهیم دید که برندها توجه بیشتری به پتانسیل محتوای ویدیویی و تعاملی در شبکه‌های اجتماعی می‌کنند  اما آنها باید این کار را با تولید محتوای موثق و با اصالت دنبال کنند و در تلاش برای پرورش مشتریان وفادار و متعهد باشند. از جمله ترندهای تازه در این شبکه‌ها می‌توان به این موارد اشاره کرد:

 • IGTV: امکانی برای بارگذاری ویدیوهای طولانی در اینستاگرام که خیلی هم جدید نیست اما در ۲۰۲۰ بیش از پیش به آن توجه می‌شود.
 • Facebook Pay: قابلیتی که در نوامبر ۲۰۱۹ در ایالات متحده آمریکا راه اندازی شد و خرید محصولات در فیس‌بوک، اینستاگرام، واتس اپ و مسنجر را برای افراد راحت‌تر می‌کند.
 • Facebook Watchسرویس ویدیویی درخواستی فیس بوک
 • Oculus: فناوری واقعیت مجازی که باعث تعامل بیشتر شبکه‌های اجتماعی می‌شود و فیس‌بوک آن را «تکامل بعدی اجتماعی» می‌داند.
 • اینستاگرام در حال حذف لایک‌هاست: در واکنش به رشد فزاینده اثرات منفی بر سلامت روان، اینستاگرام روی مردمی‌سازی بهتر برند خود تمرکز کرده است.
 • ویدیو لینکدین: از آنجا که کاربران لینکدین به پست ویدیوها ۲۰ برابر بیش از سایر محتواها علاقه دارند، به نظر می‌رسد لینکدین در راستای بهبود ابزارهای ویدیویی خود و تاکید بیشتر بر محتوای ویدیوی آپلود شده تلاش می‌کند.
 • Narrowcast tweets: گزینه‌ای که باعث محدودشدن مخاطب و استفاده از توییت‌های شما می‌شوند و قابلیت حذف عملکرد بازتوییت ((Retweet از توییت‌های انتخاب شده و محدود کردن دسترسی به توییت شما از طریق بحث‌های مربوط به هشتگ انتخاب شده و  یا برای برخی از دوستان و .. را به شما می‌دهد.
 • گروه‌های لینکدین: چیزی مشابه با گروه‌های فیس‌بوک که قابلیت جدیدی نیست اما به نظر می‌رسد لینکدین برای آن برنامه‌های ویژه‌ای دارد.
 • واقعیت افزوده اسنپ چت (Snapchat AR): نسخه واقعیت افزوده‌ای از عینک‌ها که پوششی از گرافیک دیجیتالی را به دید مردم از دنیای واقعی می‌افزایند.

۴۲- بازاریابی اعصابی (Neuromarketing)

نرومارکتینگ یا بازاریابی اعصابی به فرآیندی گفته می‌شود که طی آن ابزار، نتایج و آزمون‌های مربوط به رشته‌های علمی‌روان‌شناسی، علوم مغز و اعصاب و عصب‌شناسی برای سنجش واکنش مغز و سیستم عصبی در مقابل محرک‌های بازاریابی به کار می‌رود. ممکن است این موضوع   یک فیلم علمی‌تخیلی به نظر برسد اما واقعیت این است که این فناوری به سرعت پیشرفت می‌کند و ممکن است به زودی ابزاری مناسب برای بازاریابان باشد.

در واقع، در این نوع بازاریابی تغییرات در قسمت‌های مختلف مغز سنجیده می‌شوند تا نحوه تصمیم‌گیری مشتریان مورد مطالعه قرار گیرد و منشا واکنش واقعی مصرف‌کننده مشخص شود.مثلا با ردیاب چشم می‌توان اثربخشی تبلیغات و محتوا را از نظر بصری سنجید و آن را ارتقا داد و یا از طریق الکتروانسفالوگرافی و رمزگشایی چهره، عناصر هیجانی مصرف‌کنندگان را به صورت دقیق شناخت.

باورتان بشود یا نه شرکت‌های بزرگ آزمایشگاه‌های فعال در حوزه نورومارکتینگ را برای پیش‌بینی رفتار مشتری ایجاد کرده‌اند و روز به روز استفاده از آن بیشتر می‌شود.

سخن آخر!

ترندهای نوین بازاریابی دیجیتال را به شما معرفی کردیم و در مورد آنها توضیحاتی دادیم. به نظر شما هر یک از این ترندها تا چه حد می‌توانند بر روند بازاریابی تاثیرگذار باشند و تاثیر کدام یک در ایران بیش از سایر آنهاست؟ آیا ترند دیگری را می‌شناسید که در این مقاله به آن اشاره‌ای نشده باشد؟ نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

تیم  آژانس دیجیتال مارکتینگ دیجاکس با نمونه کارهای موفق در حیطه طراحی سایت و سئو و انواع خدمات دیگر  در خدمت شماست تا خدماتی شایسته و با ارزش را برای کسب و کار شما ارائه کند. برای ارتباط بیشتر و دریافت مشاوره به بخش تماس با ما مراجعه نمایید.

اگر در حیطه دیجیتال مارکتینگ حرفه‌ای هستید یا تمایل دارید در قالب کارآموزی آن را فرا بگیرید، جای شما در تیم بزرگ دیجاکس خالیست! هر چه سریع‌تر از طریق لینک، رزومه خود را برای ما ارسال کنید!ّ

ترند های سئو

ما در دورانی زندگی می‌کنیم که همه چیز رو به پیشرفت است و روش‌های بازاریابی نیز از این قاعده مستثنی نیستند. امروزه دیجیتال مارکتینگ جایگاه خوبی پیدا کرده و پیش بینی می‌شود در آینده تبلیغات نیز جایگاه ویژه‌ای داشته باشد. در ادامه در مورد ۴۲ ترندی صحبت می‌کنیم که برای موفق شدن در استفاده از دیجیتال مارکتینگ نمی‌توانید آنها را نادیده بگیرید.

۱- هوش مصنوعی

باور کنید یا نه و یا برای‌تان خوشایند باشد یا نه، به هر حال در سال ۲۰۲۱ شاهد رشد چشمگیر هوش مصنوعی و تاثیر آن در زندگی مردم خواهید بود. هوش مصنوعی در قلب تجارت و صنعت جای خواهد داشت و تغییرات بسیاری ایجاد خواهد کرد. یکی از مثال‌های استفاده از هوش مصنوعی را می‌توان استفاده از روبات‌های Knightscope K5 توسط مایکروسافت و اوبر (Uber) دانست. این دو کمپانی از این روبات‌ها برای گشت زنی در پارکینگ‌ها و مناطق بزرگ و جلوگیری از وقوع جرم استفاده می‌کنند. روبات‌ها می‌توانند پلاک‌ها را بخوانند، فعالیت مشکوک را گزارش دهند و داده‌ها را برای گزارش به صاحبان خود جمع آوری کنند. این کار در عین هزینه کمتر دقت بیشتری نسبت به نگهبانان دارد.

هوش مصنوعی می‌تواند رفتار و الگوی جستجوی مصرف کننده را تجزیه و تحلیل کند،  از داده‌های شبکه‌های اجتماعی، محتوای وبلاگ و … برای کمک به بهبود کسب و کارها بهره ببرد و به صاحبان کسب و کار اطلاعات و آماری در مورد نحوه دیده شدن محصول و خدمات توسط مشتری بدهند. در حال حاضر هوش مصنوعی در مواردی همچون ارتباطات ، پیشنهاد محصول، تولید محتوا، شخصی‌سازی ایمیل، معاملات تجارت الکترونیکی و … به کار برده می‌شود و در آینده در بخش‌ها و موضوعات بیشتری مورد استفاده قرار خواهد گرفت. کسب و کارها با استفاده از هوش مصنوعی در سال ۲۰۲۱ قادر به کاهش هزینه‌های پرسنل و تسریع در رشد خواهند بود و نسبت به رقبای خود سود بیشتری می‌برند.

۲- تبلیغات برنامه نویسی شده (Programmatic Advertising)

تبلیغات برنامه نویسی شده روشی است که در آن از هوش مصنوعی برای اتوماسیون تبلیغات آنلاین و خرید و فروش آگهی‌های تبلیغاتی بهره می‌برند. کسب و کارها با اتوماسیون تبلیغات می‌توانند از صدها سیگنال هدفمند برای شخصی سازی تبلیغات استفاده کنند و مشتری را با توجه به سبک زندگی یا عادات رفتاری مورد هدف قرار دهند. با این روش روند کار ساده‌تر و سریع‌تر می‌شود و تبلیغات موثرتر و کارآمدتری خواهید داشت.

۳- بات مکالمه(Chatbot)

بات‌های مکالمه یا چت بات‌ها بخش مهمی‌از دیجیتال مارکتینگ در سال ۲۰۲۱ خواهد بود. این فناوری مبتنی بر هوش مصنوعی برای شبیه‌سازی یک مکالمه هوشمند با یک یا چند کاربر طراحی شده و امکان ارسال و دریافت پیام در هر ساعت از شبانه روز به مشتریان و بازدیدکنندگان سایت را دارد. به هنگام افزایش بازدید از سایت استفاده از این فناوری مزایای بسیاری برای کسب و کارها خواهد داشت و تعامل خوبی را ایجاد خواهد کرد. از مزایای این ربات‌ها می‌توان به خدمات ۲۴ ساعته، پاسخ سریع به سوالات،  پاسخ به سوالات ساده، افزایش تمرکز کارکنان بر بخش‌های دیگر، صرفه جویی قابل توجه در هزینه‌ها و کوتاه شدن زمان ازائه خدمات به مشتری اشاره کرد. بد نیست بدانید تا پایان سال ۲۰۲۱، ۸۵ درصد خدمات مشتری با استفاده از همین فناوری انجام خواهد شد و ۸۰ درصد کسب و کارها از آن بهره مند می‌شوند. از جمله چت بات‌ها می‌توان به Siri در آیفون اشاره کرد که سوالات کاربران را پاسخ می‌دهد و آنها را راهنمایی می‌کند.

۴- بازاریابی گفتگو

بازاریابی گفتگو یا بازاریابی مکالمه‌ای روشی بر پایه بازخورد و گوش‌دادن به مشتری و نیازهای مخاطب یا مشتری بالقوه  است که باعث ایجاد تعامل، توسعه وفاداری مشتری، رشد تعداد مشتریان و … می‌شود. ایمیل مارکتینگ نمونه‌ای از بازاریابی گفتگو به شمار می‌رود و می‌توان اینفلوئنسر مارکتینگ را نیز نمونه‌ای از این نوع بازاریابی دانست.

۵- شخصی سازی پیام‌های تبلیغاتی

اگر می‌خواهید در بازاریابی سال ۲۰۲۱ خود موفق باشید باید محتواها و پیام‌های تبلیغاتی را شخصی‌سازی کنید و استراتژی محتوا در این زمینه را  تغییر دهید. شما باید به جامعه هدف توجه کنید و به جای ارسال پیام‌های تبلیغاتی انبوه برای مخاطبان مختلف پیام‌های جداگانه بفرستید. استفاده از نام مخاطب و یا اشاره به ویژگی‌های او نیز می‌تواند به نوعی پیام شما را شخصی‌سازی کند. بر اساس آمارها بیش از ۶۰ درصد افراد از تبلیغات انبوه ابراز نارضایتی کرده‌اند و آنها را آزاردهنده می‌دانند. ۸۰ درصد مخاطبان نیز اظهار دارند که در صورت شخصی بودن پیام تبلیغاتی ترجیح بیشتری برای استفاده از محصول یا برند مربوطه دارند و ۹۰ درصد مخاطبان نیز بر این عقیده‌اند که تبلیغات شخصی‌سازی‌شده بسیار جذاب‌تر هستند. این آمارها نشان می‌دهند که برای داشتن جایگاهی خوب در آینده تبلیغات باید مخاطبان و مشتریان خود را بشناسید و  نسبت به شخصی‌سازی اقدام کنید تبریک تولد توسط سازمان‌ها، بانک‌ها و شرکت‌ها نمونه‌ای از شخصی‌سازی به شمار می‌رود.

۶-  ویدیو مارکتینگ (Video Marketing)

ویدیو مارکتینگ یا بازاریابی ویدیویی یکی از مهم‌ترین روش‌های دیجیتال مارکتینگ است و تا ۵ یا ۱۰ سال آینده نیز جذابیت خود را حفظ خواهد کرد. ویدیوهای آموزش استفاده از محصولات از نمونه‌های ویدیو مارکتینگ هستند که جذابیت زیادی برای مشتریان دارند. یوتیوب از شبکه‌های اجتماعی محبوب برای به اشتراک‌گذاری ویدیوهاست اما اینستاگرام، فیس‌بوک و لینکدین هم مخاطبان زیادی دارند. با اضافه کردن متن ویدیو در پایین آن یا ارائه توضیحات و حتی تصاویری در مورد موضوع آن می‌توانید مخاطبان بیشتری را نیز جذب کنید. در تولید ویدیوها به سند هویت بصری توجه کنید؛ می‌توانید خلاقیت به خرج دهید و از انواع انیمیشن‌ها، موشن گرافی، موشن کمیک و … نیز بهره ببرید. می‌توانید از ویدیوها برای تولید دیگر انواع محتوا نیز استفاده کنید؛ مثلا با جداسازی صدا، آن را به عنوان یک پادکست و فایل صوتی در اختیار مخاطب بگذارید.

۷- اینفلوئنسر مارکتینگ (Influencer Marketing)

اینفلوئنسرمارکتینگ را می‌توان نوعی بازاریابی گفتگو دانست که در طی آن فردی تاثیرگذار به صحبت درباره یک برند، محصول یا خدمت می‌پردازند و محتوایی را درباره آن منتشر می‌کنند. این روش روز به روز بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرد زیرا از طریق آن کسب و کارها به جامعه بزرگی از مخاطبان دسترسی خواهند داشت. پیش بینی می‌شود تا پایان سال ۲۰۲۰ حدود ۱۰ میلیارد دلار برای این نوع بازاریابی هزینه شود. بد نیست بدانید بر اساس آمارها ۶۳ درصد از مصرف‌کنندگان به صحبت‌های اینفلوئنسرها بیش از پیام‌های یک برند در مورد خودش اعتماد می‌کنند و ۵۸ درصد از مردم نیز  به دلیل توصیه یک اینفلوئنسر در شش ماه گذشته محصول جدیدی را خریداری کرده‌اند. گفته می‌شود در آینده هوش مصنوعی در اینفلوئنسر مارکتینگ نیز به کار گرفته می‌شود و در بررسی عملکرد اینفلوئنسر، تعیین میزان تاثیر او، حذف اسپم‌ها و مشارکت‌های جعلی و … کمک می‌کند.

۸- برنامه‌های پیام‌رسان اجتماعی (Social Messaging Apps)

برنامه‌های پیام‌رسان در زندگی روزمره ما بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرند. بد نیست برای درک محبوبیت این پیام رسان‌ها کافیست بدانید که هر ماه ۱۰ میلیارد پیام در فیس بوک مسنجر ارسال و دریافت می‌شود و برنامه واتس اپ ۱٫۶ میلیارد کاربر فعال دارد و هر روز ۵۵ میلیارد پیام از طریق آن رد و بدل می‌شود. این آمارها نشان می‌دهند که کسب و کارها باید پیام رسان‌ها را برای برقراری ارتباط با مخاطب و جذب مشتری جدی بگیرند. مردم بخش زیادی از وقت خود را در این پیام‌رسان‌ها می‌گذارنند و این یعنی یک فرصت عالی برای معرفی برند، محصولات یا خدمات به جامعه‌ای بزرگ. کسب و کارها با استفاده از پیام‌رسان‌ها می‌توانند:

 • تبلیغات را به راحتی شخصی‌سازی کنند.
 • مشتریان بیشتری را جذب کنند.
 • وفاداری مشتریان را افزایش دهند.
 • اطلاعات در باره برند، خدمات یا محصول خود ارائه دهند.
 • فروش خود را افزایش دهند.
 • مشتریان بالقوه را به مشتریان باالفعل تبدیل کنند.
 • مشتریان خود را حمایت کنند و خدمات خوبی به آنها ارائه دهند.
 • با افراد در تعامل باشند و فضایی برای مشارکت آنها در وقایع مختلف ایجاد کنند.

۹-  جستجوی تصویری (Visual Search)

جستجوی تصویری روندی است که در طی آن کاربرد با آپلود کردن یک تصویر می‌تواند مشابه آن را در اینترنت پیدا کند. این روند تحولی در تجربه جستجو برای کاربر ایجاد کرده است و البته می‌توان به آن به عنوان یک فرصت برای کسب و کارها نگاه کرد. این نوع جستجو آن قدر فراگیر شده که اپلیکیشن‌هایی مانند Camfind به شما این امکان را می‌دهند تا با ثبت تصوی از یک کالا یا هر چیز دیگری، مشابهش را در اینترنت پیدا کنید. حالا این قابلیت به چه کار کسب و کارها و دیجیتال مارکتینگ می‌آید؟ اسکن کردن بارکدها و کدهای QR مصداق بارز این قابلیت هستند و جستجوی تصاویر کالاهای مختلف و نشان دادن نتایج مشابه در سایت شما در موتور جستجوی گوگل باعث بالارفتن بازدید سایت شما می‌شود. برای آنکه بیشترین بهره را از جستجوی تصویری ببرید حضور در شبکه‌های اجتماعی عکس مانند Pinterest را جدی بگیرید تا در نتایج جستجوی گوگل به نمایش درآیید.

۱۰- ریزلحظه‌ها (Micro-Moments)

ریزلحظه به زمانی گفته می‌شود که افراد به سراغ راهی برای جستجوی کالا یا خدمات مورد نیازشان می‌روند و در نتیجه این جستجو تصمیم به خرید کالا یا استفاده از خدمات می‌گیرند. این کار می‌تواند از طریق تلفن‌های همراه، رایانه‌ها و .. انجام شود و مخاطب باید در سریع‌ترین زمان ممکن به  برند شما برسد. بنابراین باید جایی باشید که به چشم مخاطب می‌آید؛ جایی مانند صفحه اول جستجوی گوگل که همه به آن دسترسی و اعتماد دارند. شما از راه‌های مختلفی می‌توانید با بهبود سئو سایت و بهره‌گیری از ابزارهایی مانند گوگل کنسول و گوگل آنالیتیکس به این جایگاه برسید.  برای بهره‌برداری از این ریزلحظه‌ها به این نکات توجه کنید:

 • نیازها را به خوبی بشناسید و در زمان جستجو برای رفع آنها در دسترس مخاطب باشید.
 • لحظه تصمیم قطعی مشتری برای خرید را شناسایی کنید.
 • استراتژی محتوا را با دقت تدوین کنید و محتوای خوبی را به مخاطب ارائه دهید.
 • خرید را برای افراد آسان کنید.
 • گزارش‌گیری و تحلیل را فراموش نکنید و در پی شناسایی نقاط ضعف و قوت خود در این زمینه باشید.

۱۱-  جستجوی صوتی (Voice Search) و بلندگوهای هوشمند (Smart Speakers)

بهینه سازی برای جستجوی صوتی یکی از کارهای مهم برای دیجیتال مارکتینگ در سال ۲۰۲۰ خواهد بود.  این نوع جستجو فرصت‌های زیادی را برای تبلیغات و بازاریابی و جذب مشتری پیش روی کسب و کارها خواهد گذاشت. برای درک اهمیت این موضوع بد نیست بدانید که بر اساس پیش بینی‌های آماری ۵۰ رصد از کل جستجوها تا سال ۲۰۲۰ از طریق صدا انجام می‌شود. بلندگوهای هوشمند را نیز نباید فراموش کنیم؛ بلندگوهای بی سیمی‌که رابط کاربری صوتی و شبیه به یک دستیار صوتی هستند. این بلندگوها دستوراتی مشخص را دریافت می‌کنند و پس از فعال شدن کار خواسته شده را انجام می‌دهند. این کار می‌تواند جستجوی یک کالا یا خدمت و حتی ارائه راهنمایی در مورد آنها باشد.

۱۲-  استوری در شبکه‌های اجتماعی

استوری‌ها در اینستاگرام برای همه شناخته شده هستند اما فیس بوک و یوتیوب هم این قابلیت را دارند. از مزایای استفاده از این استوری‌ها می‌توان به این موارد اشاره کرد:

 • افزایش آگاهی از برند
 • تعامل مداوم با دنبال کنندگان
 • مقرون به‌صرفه بودن
 • افزایش ترافیک و هدایت بازدیدکننده به صفحه وب شما
 • فرصتی برای دستیابی به مخاطبان جوان‌تر

برای بهره‌مندی از این مزایا می‌توانید راه‌های زیر را به کار ببرید:

 • از لینک در استوری‌های خود استفاده کنید.
 • لوکیشن را فراموش نکنید.
 • برندها و برخی همراهان خود را منشن کنید.
 • از ویدیوهای لایو بهره ببرید و ارتباطی خوب ایجاد کنید.
 • با محتوای تبلیغاتی از مخاطبان برای انجام کارهای مختلف مانند بازدید از سایت دعوت به عمل آورید.

۱۳- اطلاع رسانی از طریق فشار (Push Notification)

سرویس Push Notification یک سرویس ارسال پیام است که بدون درخواست مخاطب ارسال می‌شوند. در مرورگرها با استفاده از این سرویس می‌توانید پیام‌هایی را برای مخاطب ارسال کنید و برخی خدمات و محصولات خود یا پیشنهادات ویژه را به او یادآور شوید. برای استفاده از این سرویس باید هوشمندانه عمل کنید؛ این پیام‌ها می‌توانند آزاردهنده باشند و باید محتوای مناسبی برای جذب کاربر داشته باشند. این سرویس تقریبا کار خبرنامه را انجام می‌دهد اما سرعت بیشتری در انتقال پیام دارد و بر اساس آمارها بیشتر مردم استفاده از آن را به خبرنامه‌ها ترجیح می‌دهند.

۱۴- بازاریابی محتوا به سئو ارجحیت دارد

با وجود اهمیت سئو، بر اساس نظرات کارشناسان برای جذب مخاطب بیشتر، به جای دنبال کردن آخرین روند سئو، از داشتن یک سایت سریع با لینک و محتوای خوب اطمینان حاصل کنید. محتوا نقش بسیار مهمی ‌دارد و اگر در تدوین استراتژی محتوا دقت به خرج دهید، می‌توانید مخاطبان زیادی را جذب کنید. آمارها نشان می‌دهند که مشاغل کوچک دارای وبلاگ ۱۲۶درصد  بیشتر از مشاغل بدون وبلاگ لید (Lead) یا مشتری راغب ایجاد می‌کنند. بازاریابی محتوا نیز در نرخ تبدیل بازدیدکننده به مشتری، ۶ برابر بهتر و قوی‌تر از دیگر روش‌ها عمل می‌کند؛ بنابراین با وجود همه روش‌های متنوع و همه راه‌های خلاقانه و مبتکرانه برای بازاریابی، بازاریابی محتوا هنوز هم یک روش قابل اعتماد و قدرتمند برای جذب مشتریان جدید به سایت شما و ایجاد روابط با آنها به روش‌های واقعی و قابل اندازه‌گیری است که ارزش بلند مدت را برای کسب و کار شما فراهم می‌کند. برای همین است که بسیاری از مشاغل پیشرو همچنان سرمایه‌گذاری زیادی را در بازاریابی محتوا در طول سال ۲۰۲۰ انجام می‌دهند.

۱۵-  آزمایش اسپلیت یا بلوک بندی A/B سئو (SEO A/B Split Testing)

در بازاریابی مدرن همه چیز بر پایه آزمایش و تجزیه و تحلیل است. با استفاده از آزمون اسپلیت سئو می‌توانید متغیرها و مدل‌های موجود را جدا کرده و با آزمایش هر کدام تشخیص می‌دهید که کدام‌شان در رسیدن به نتایج دلخواه‌تان بهتر عمل می‌کنند. این آزمایش به کارشناسان این امکان را می‌دهد که تغییرات موثری را برنامه‌ریزی کنند.

یکی از ابزارهایی که در این زمینه به کار می‌آیدClickFlow  نام دارد. این ابزار به شما امکان می‌دهد تا یک ارزش کلیکی مشخص را تعریف کنید و پس از تجزیه و تحلیل صفحات وب شما، کلمات کلیدی را که برای رسیدن به ارزش موردنظرتان نیاز دارید را ارائه می‌کند.

۱۶- تجارت اجتماعی و پست‌های قابل خرید

تجارت الکترونیکی و شبکه‌های اجتماعی هر دو با نرخ نگران کننده‌ای رو به رشد هستند ، جای تعجبی نیست که کسب و کارها از این دو استفاده می‌کنند تا فرصت‌های فروش را به حداکثر برسانند.

شبکه‌های اجتماعی برای بازاریابی دیجیتال همه چیز تمام هستند و شبکه‌های تصویری مانند اینستاگرام برای بازاریاب‌ها طلا به شمار می‌روند. البته به یاد داشته باشید که بیشتر مصرف‌کنندگان مایل به خرید محصولات از طریق تبلیغاتی هستند که در صفحات خود می‌بینند.

اینستاگرام دارای ۱ میلیارد کاربر است و ۹۰٪ از آنها بر اساس آمارهای بازدید روزانه از پروفایل‌ها، برندهای  فعال را دنبال می‌کنند؛ بنابراین چه راهی بهتر از پست‌های قابل خرید برای استفاده از این پتانسیل بزرگ وجود دارد. پست‌هایی که قیمت اجناس بر روی آنها مشخص است و با یک کلیک می‌توانید کالای نمایش داده شده در آنها را بخرید.

۱۷- محتوای تعاملی

محتوای تعاملی یکی از سریع‌ترین ترندهای  بازاریابی دیجیتال در سال‌های اخیر است. محتوای مبتنی بر متن باید به سمت محتوای پویا و جذاب تغییر کند و تجربه‌ای همه‌جانبه را در اختیار کاربر بگذارد. از جمله محتواهای تعاملی می‌توان به این موارد اشاره کرد:

 • آزمون‌ها و نظرسنجی‌ها
 • حسابگرها مانند فرم محاسبه درآمد یا قیمت خدمت یا محصولات سفارشی
 • تبلیغات واقعیت افزوده
 • فیلم‌های ۳۶۰ درجه

بر اساس آمارها ۹۱ درصد از خریداران در جستجوی محتوای تعاملی تر هستند؛ نه فقط به دلیل تازگی و مبتکرانه بودن  بلکه به این خاطر که مشتری با این محتواها حس ارتباط با برند و مشارکت بیشتر در خرید را دارد.

۱۸- بازاریابی اومنی‌چنل ( Omnichannel Marketing)

بازاریابی اومنی‌چنل فرایند بازاریابی و فروش یکپارچه است. به زبان ساده‌تر این نوع بازاریابی به تجربه خرید مشتری به صورت یکپارچه و بدون تکرار مراحل می‌انجامد. مهم نیست که مشتری از طریق کدام کانال با کسب و کار ارتباط برقرار می‌کند بلکه مهم ارائه خدمات به او بدون نیاز به بازگشت به مرحله خاصی از فرآیند خرید است. این شیوه در نهایت به افزایش وفاداری مشتری می‌انجامد و تاثیر زیادی در خلق تجربه‌ای جذاب از خرید دارد.

برای بهره حداکثری از این شیوه باید محتوا و پیام‌های یکپارچه‌ای را در تمام کانال‌ها و رسانه‌های خود داشته باشید از محل فروشگاه گرفته تا فروشگاه آنلاین، شبکه‌های اجتماعی و …؛ همه و همه باید بر اساس یک استراتژی فراگیر و یکپارچه باشند. مخاطبان شما خواستار شخصی‌سازی هستند و می‌خواهند امکان دیدن خدمات و محصولات شما را مانند یک فروشگاه فیزیکی داشته باشند، آنها را در شبکه‌های اجتماعی مشاهده کنند و به صورت آنلاین خرید خود را انجام دهند. اگر به خواسته‌های آنها عمل نکنید، کسب و کار دیگری آن را برای‌شان انجام می‌دهد و این فرصت طلایی را به دست می‌آورد.

۱۹- واقعیت افزوده (AR) و تکنولوژی ایمرسیو (Immersive Technologies)

این روزها در حالی که واقعیت مجازی سر و صدای زیادی با ترکیب تخیل و علم به پا کرده، از نگاه بازاریابی، واقعیت افزوده (AR) قابلیت اجرای بیشتری دارد. واقعیت افزوده به عنوان یک نمای فیزیکی زنده، مستقیم یا غیرمستقیم عمل می‌کند و عناصری را پیرامون دنیای واقعی می‌افزاید. عناصری که با دریافت و پردازش اطلاعات کاربر توسط سنسورهای ورودی مانند صدا، ویدیو، تصاویر گرافیکی یا موقعیت و بر اساس تولیدات کامپیوتری ساخته می‌شوند.

کارشناسان پیش بینی می‌کنند AR از نظر سهم بازار از VR پیشی بگیرد چرا که برندها به طور فزاینده‌ای از این فناوری برای افزایش کیفیت تجربه مصرف‌کننده و بالا بردن  فروش استفاده می‌کنند.

تکنولوژی ایمرسیو هم نیز به عنوان نوعی شبیه‌ساز عمل می‌کند و می‌تواند عناصر و افراد و وجود و حضور آنها را شبیه‌سازی کند. با استفاده از این دو فناوری به نتایج جالب توجهی خواهید رسید؛ مثلا این که ببینید یک لباس در تن شما چگونه خواهد بود، چه رنگی از لوازم آرایشی بر صورت‌تان می‌نشیند و حتی مبلی که می‌خواهید بخرید چه جلوه‌ای در خانه‌تان پیدا می‌کند، تاثیر زیادی بر تجربه خرید شما خواهد گذاشت.

۲۰-  تحلیل افزوده و پیشگویانه (Predictive & Augmented Analytics)

تجزیه و تحلیل پیشگویانه، علم استفاده از داده‌کاوی، مدل‌سازی و الگوریتم‌های یادگیری ماشین است که برای شناسایی الگوها و تلاش برای پیش بینی آینده و اتفاقات صورت می‌گیرد. بد نیست بدانید الگوریتم‌های یادگیری ماشین، دسته‌ای از الگوریتم‌ها هستند که الگویی را فرا می‌گیرند و سپس قابلیت تشخیص آن الگو و بازتولید آن را دارند.

در بازاریابی دیجیتال، ما بیش از پیش شاهد استفاده از این نوع تجزیه و تحلیل نوین خواهیم بود. این الگو برای  تقسیم‌بندی و شخصی‌سازی مشتریان کاربرد دارد و به بازاریاب‌ها کمک می‌کند تا از خستگی و کاهش وفاداری مشتری جلوگیری کنند. یک نمونه از این الگو ، دستیار آمازون است که به عنوان یک افزونه مرورگر کروم به مشتری اجازه می‌دهد تا پیشنهادهای محصولات آمازون را در زمینه ای خاص و شخصی‌سازی شده دریافت کنند در حالی که دارند وب‌گردی می‌کنند و ممکن است در هر سایتی غیر از آمازون باشند. در واقع این دستیار بر اساس دریافت اطلاعاتی از کاربر پیش‌بینی می‌کند که چه محصولات و یا پیشنهاداتی مناسب او هستند.

در تعریف تحلیل افزوده می‌توان آن را همان هوش تجاری دانست که الگوریتم‌های یادگیری ماشین را به آن افزوده اند. به عنوان مثال آماده‌کردن داده  یکی از مراحل بسیار زمان بر و تکراری به شمار می‌رود و حالا الگوریتم‌های هوش تجاری انجام این کارهای تکراری را بر عهده دارند و افراد را از شر آنها راحت می‌کنند.  تحلیل افزوده، با استفاده از الگوریتم‌های یاد شده و فرآیند پردازش زبان‌های طبیعی (NLP) در هوش مصنوعی، داده‌ها را به صورت خودکار تهیه می‌کند و آنها را به اشتراک می‌گذارد.

۲۱- رشد جئوفنس (Geo-Fence)

تکنولوژی‌های مبتنی بر موقعیت در دنیای امروز بسیار استفاده می‌شوند. استفاده از این تکنولوژی‌ها به کسب و کارها کمک می‌کند تا محتوایی در راستای نیاز لحظه‌ای کاربران آماده کنند و پیشنهادهایی سازگار با آن را ارائه دهند. جئوفنس یکی از جدیدترین تکنولوژی‌ها در این زمینه است که مختصات جغرافیایی واقعی را به نمونه‌ای مجازی تبدیل می‌کند.

با اینکه ایده بازاریابی بر اساس موقعیت مکانی چندان جدید نیست اما پیش بینی می‌شوند این شیوه روندی افزایشی داشته باشد. استفاده از جئوفنس به کسب و کارها قابلیت هدف گیری به موقع بر اساس موقعیت مکانی مخاطب را می‌دهد. مثلا وقتی مخاطب شما در نزدیکی شعبه‌ای است که حراج‌های ویژه دارد می‌توانید با شناسایی موقعیت او این خبر را به صورت یه پوش نوتیفیکیشن برای او بفرستید و او را آگاه کنید.

۲۲- برنامه‌های پیش‌رونده وب (Progressive Web Apps (PWAs))

این برنامه‌ها در واقع وب سایت‌هایی هستند که مانند اپلیکیشن‌های تلفن همراه کار می‌کنند. آنها عملکردهای یک اپلیکیشن را به کاربر ارائه می‌دهند بدون آنکه محدودیتی نسبت به پلتفرم‌ها یعنی آی‌اواس یا اندورید داشته باشند. این برنامه‌ها دارای نوتیفیکیشن هستند، همه قابلیت‌ها را ارائه می‌دهند و سرعت بیشتری هم دارند.

پیش‌بینی می‌شود تا سال ۲۰۲۰ تعداد کاربران گوشی‌های هوشمند به ۲٫۸۷ میلیارد نفر برسد. با پیش‌بینی افزایش ۵۰ درصدی تعداد بازدید صفحات وب  در هر سال، تلفن همراه برای استراتژی دیجیتالی شما بسیار مهم است. سازگاری این برنامه‌ها با همه پلتفرم‌ها فرصتی طلایی برای کسب و کارهاست که باید از آن بهره‌مند شوند.

۲۳- محتوای تولید شده توسط کاربر (UGC)

محتوای تولید شده توسط کاربر (UGC) یک منبع قدرتمند برای بازاریابانی است که می‌خواهند وارد بازارهای نسل زد (Gen Z) و نسل وای (Gen Y) شوند. نسل زد به گروهی گفته می‌شود که از ابتدای دهه ۲۰۰۰ تاکنون به دنیا آمده اند و با نام‌های نسل نت و نسل اینترنت نیز مشهورند. نسل وای یا نسل ایگرگ یا نسل هزاره نیز پیش از نسل زد و حدودا در اواخر دهه ۱۹۷۰ یا اوایل دهه ۱۹۸۰ تا اوایل دهه ۲۰۰۰ زاده شده‌اند. این دو نسل تفاوت‌های زیادی با هم دارند و ویژگی‌های آنان باید در بازاریابی در نظر گرفته شود.

 شما می‌توانید مخاطبان خود را تشویق کنید تا مطالب منحصربه‌فردی را به اشتراک بگذارند و پاداش‌هایی مانند تخفیفات، حق اشتراک و … را دریافت کنند. مردم به افرادی مانند خودشان بسیار بیشتر شرکت‌ها اعتماد دارند. استراتژی ساده محتوای تولید شده توسط کاربر می‌تواند سرعت برندینگ یا ریبرندینگ را افزایش دهد و موجب افزایش تعدا کسانی شود که برند شما و محصولات و خدمات‌تان را می‌شناسند. در حقیقت ، یک نظرسنجی نشان داد که ۹۰ درصد از خریداران اظهار داشته اند که این استراتژی بر تصمیم آنها برای خرید بیش از هر نوع تبلیغات دیگر تاثیر گذاشته است و ۹۹ درصد از افراد ۱۸-۲۹ ساله این تاثیر را بسیار شدید دانسته‌اند.

محتوای تولید شده توسط کاربر می‌تواند به سادگی کامنت‌ها و رضایتمندی مشتریان باشد  وبلاگ اساسی باشد و یا پست‌های وبلاگ ، تصاویر و فیلم‌های تولید شده توسط کاربران را در برگیرد. به عنوان مثال می‌توان راه اندازی کمپین‌های تبلیغاتی در اینستاگرام را مثال زد که کاربران را تشویق می‌کنند تا با استفاده از هشتگی خاص، عکس‌هایی را با موضوعات مشخص‌شده به اشتراک بگذارند و از برندگان خوش‌شانس قرعه‌کشی باشند.

۲۴- فناوری بلاکچین (Blockchain Technology)

Blockchain  ترکیبی از دو کلمه Block به معنای بلوک و Chain به معنای زنجیره است و این فناوری زنجیره‌ای از بلوک‌ها را شامل می‌شود. در هر یک از بلوک‌ها اطلاعاتی ثبت شده است و این بلوک‌ها به صورت زنجیره‌وار به هم مرتبط هستند. در واقع بلاکچین را می توان نوعی سیستم ثبت اطلاعات و گزارش دانست که محتوای آن بین همه اعضای یک شبکه به اشتراک گذاشته می‌شود. این داده‌ها و اطلاعات می‌توانند هر چیزی را شامل شوند از مشخصات افراد و تمایل و خواسته‌های‌شان گرفته تا اطلاعات تراکنش‌های بانکی، پیام‌های شخصی و … . اطلاعات رمزنگاری و توزیع داده‌ها در این سیستم، موجب می‌شود تا احتمال هر گونه هک، حذف و ویرایش اطلاعات و داده‌ها به صفر برسد.

این فناوری به واسطه ارزهای دیجیتال شناخته شد اما می‌تواند تحولاتی را در دیجیتال مارکتینگ نیز ایجاد کند. بلاکچین در بازاریابی دیجیتال منجر به تسریع در روند برندینگ و جلب اعتماد می‌شود. در تایید هویت آنلاین، حفاظت از داده‌های شخصی، احراز هویت و … نیز می‌توان از فناوری بلاکچین بهره برد.

۲۵- رایانش کوانتومی (Quantum Computing)

رایانش یا محاسبات کوانتومی یک فناوری جدید بر پایه این ایده است که می‌توان از خواص و قوانین فیزیک کوانتوم برای ذخیره‌سازی و انجام عملیات روی داده‌ها بهره برد.

رایانه‌های سنتی، داده‌ها را در بیت ذخیره می‌کنند که می‌توانند در یکی از دو حالت وجود داشته باشند؛ یک یا صفر اما کامپیوترهای کوانتومی از واحد جدیدی برای ذخیره‌سازی و اندازه‌گیری استفاده می‌کنند ، یک اتم واحد معروف به کوبیت (qubit) که قدرت محاسباتی یک سیستم را بسیار افزایش می‌دهد. در حالی که یک کامپیوتر معمولی می‌تواند تمام کتاب‌های یک کتابخانه را به صورت خطی بخواند، یک کامپیوتر کوانتومی تمام کتاب‌ها را همزمان می‌خواند. رایانه‌های کوانتومی قادر هستند به صورت همزمان روی میلیون‌ها محاسبه کار کنند.

حالا سوال اینجاست که این چه ربطی به بازاریابی دارد و چگونه بازاریابان می‌توانند از محاسبات کوانتومی استفاده کنند؟ کارشناسان بر این باورند که این فناوری در حیطه‌های زیر کار بازاریابی را متحول خواهد کرد:

 • بهبود پوشش داده‌های تلفن همراه؛ مساله ای که سودآوری برای موبایل مارکتینگ را به همراه خواهد داشت.
 • هوش مصنوعی، انسانی‌تر می شود؛ به عنوان مثال Google AI در حال توسعه الگوریتم‌های کوانتومی است که به طور چشمگیری یادگیری ماشین را بهبود می‌بخشد و آن را بیشتر شبیه انسان می‌کند.
 • افزایش مخاطبان تبلیغات؛ داغ شدن بازار محاسبات کوانتومی می‌تواند به تبلیغات کمک کند تا با هزینه‌ای بهتر به طیف گسترده‌تری از مردم برسند.

۲۶- کلان‌داده‌ها و یادگیری عمیق (Big Data and Deep Learning)

خبر خوب برای بازاریابان در سال ۲۰۲۰ این است که صنعت کلان‌داده‌ها در جهان به رشد تصاعدی خود ادامه خواهد داد. کلان‌داده‌ها یا داده‌های بزرگ، دارایی‌های داده‌ای‌ بسیار انبوه، پرشتاب و متنوعی هستند که از لحاظ حجم، نرخ تولید داده و تنوع بسیار متغیرند و نیاز دارند با روش‌های تازه پردازش شوند. این داده‌ها تعیین‌کننده مسیر حرکت کسب و کار و فرآیند چرخش کار در سازمان‌ها هستند و اگر بدانید چگونه باید از قدرت  آنها استفاده کنید، اتفاقات خوبی را در بازاریابی رقم خواهید زد. بخش عظیمی از این کار به ابزارهایی که شما استفاده می‌کنید بستگی دارد و این چیزی است که بسیاری از شرکت‌ها را به چالش می‌کشد.

 بیگ دیتا یا همان داده بزرگ برای بازاریابان فرصتی عالی برای جذب مشتری بیشتر است. مجموعه بیگ دیتا در بازاریابی بر اساس خرید آنلاین مشتریان، کلیک‌های وبسایت، فعالیت در شبکه‌های اجتماعی، دستگاه‌های هوشمند، پراکندگی جغرافیایی مخاطبان و … تولید می شود. به عبارتی مشتریان در هر قدم، داده ای تولید می‌کنند که به کار بازاریابان می‌آید و آنها با استفاده از تکنیک‌های بیگ دیتا آنها را استخراج، ترکیب و تجزیه و تحلیل می‌کنند. با استفاده از این تجزیه و تحلیل، نحوه ارتباط گروه‌های مختلف مشتریان و نحوه تصمیم‌گیری آنها به هنگام خرید مشخص می‌شود و  می توان بر اساس آن اولویت‌های منحصربه‌فرد هر مشتری را پیش بینی کرد و آنها را برآورده ساخت. داده‌های بزرگ، با توسعه حافظه و بهبود سرعت محاسبات، دسترسی سریع داده‌ها و تجزیه و تحلیل بی وقفه داده‌ها را به آسانی فراهم می کنند.

در کنار بیگ دیتا، یادگیری عمیق هم تحولی در بازاریابی دیجیتال ایجاد خواهد کرد. یادگیری عمیق سیستمی است در هوش مصنوعی که قدرت شبیه‌سازی عملکرد مغز انسان را دارد. پردازش تصاویر ماهواره‌ای، ترجمه آنلاین، سیستم تحلیل نظرات کاربران شبکه‌های اجتماعی، ماشین‌های بدون راننده و … همه و همه مثال‌هایی از سیستم یادگیری عمیق هستند. این سیستم می‌تواند در کشف و گروه‌بندی مشتریان، بهینه‌سازی محتوا، قیمت گذاری، پیش بینی رفتار مشتریان، گزارش‌گیری پیشرفته و … در بازاریابی دیجیتال به کار آید و تحولی را در بازاریابی ایجاد کند.

۲۷- اتوماسیون و هوش مصنوعی

بررسی‌ها نشان ‌می‌دهند که در سال ۲۰۲۰، ۳۰ درصد مشاغل از هوش مصنوعی (AI) در فرآیند فروش خود استفاده ‌می‌کنند. البته باید انتظار داشت درصد بیشتری از مشاغل این کار را انجام دهند چرا که هوش مصنوعی و اتوماسیون   برای فروش و بازاریابی مزایایی شگفت‌انگیز را به همراه خواهند داشت. برای مثال ‌می‌توانید از این دو برای این موارد بهره ببرید:

 • حفظ مشتری و افزایش میزان وفاداری او
 • پیش‌بینی رفتار مشتری با الگوسازی گرایش و انجام تحلیل‌های پیش‌بینی‌کننده
 • بهبود تجربه کاربری با استفاده از چت‌بات‌های بهره مند از هوش مصنوعی
 • تقویت تبلیغات جستجو از طریق استفاده از قدرت بینش مخاطب
 • تقویت بازاریابی محتوا با محتوای تولید شده توسط هوش مصنوعی
 • شخصی‌سازی وبسایت برای هر کاربر
 • بهینه‌سازی برای جستجوی صوتی
 • شناسایی لیدهای مهم
 • کاهش سبدهای خرید خالی و نیمه‌کاره ماندن فرآیند خرید
 • مورد هدف قرار دادن مشتریان در کانال‌های مختلف
 • افزایش ارزش طول عمر مشتری (CLV)
 • Cross Selling (فروش مکمل) و Up Selling (بیش فروشی)
 • پیشنهاد خودکار محتوا به بازدیدکنندگان
 • اندازه‌گیری عملکرد کمپین‌های بازاریابی
 • ایجاد یک مرکز اصلی برای تمام فعالیت‌های بازاریابی
 • کاهش هزینه‌ها و صرفه‌جویی در وقت
 • و…

۲۸- قیمت‌گذاری هوشمند گوگل ادز (Google Ads Smart Bidding)

با رقابت شدید در رسانه‌های اجتماعی تبلیغات پولی در سال ۲۰۲۰ تبدیل به یک نیروی قابل اعتماد تر می‌شود و وقتی که از سیستم قیمت‌گذاری هوشمند گوگل بیشتر بدانید، نباید از آن چشم‌پوشی کنید. گوگل توضیح داده است که با پیشنهاد قیمت هوشمند، الگوریتم‌های یادگیری ماشینی روی داده‌ها در مقیاس گسترده کار ‌می‌کنند تا به شما کمک کنند پیش‌بینی‌های دقیق‌تری در مورد چگونگی تاثیرگذاری مبالغ پیشنهادی مختلف بر روی تبدیل یا ارزش تبدیل انجام دهید و بودجه خود را برای به حداکثر رساندن میزان بازگشت سرمایه خود بهینه کنید. پیشنهاد قیمت به دو صورت انجام ‌می‌شود:

 • حالت دستی (Manual) که درخواست‌کننده تبلیغات کلیکی، حداکثر هزینه به ازای هر کلیک را پیشنهاد ‌می‌کند.
 • حالت اتوماتیک (Automatic) که گوگل با توجه به معیارهای مد نظر خودش، تعیین بیشترین هزینه برای هر کلیک را بر عهده دارد.

 با استفاده از سیستم قیمت‌گذاری هوشمند گوگل در وقت خود صرفه‌جویی می‌کنید و سیستم حجم زیادی از اطلاعات و داده‌ها را برای قیمت‌گذاری مورد تجزیه و تحلیل قرار ‌می‌دهد. فقط کافیست کمپین تبلیغاتی خود را تنظیم کنید و کارها را به هوش مصنوعی گوگل بسپارید. حتی برای کسب و کارهای کوچک باز هم این سرویس هوشمند به کارتان می‌آید.

۲۹- پوزیشن صفر در صفحه نتایج موتور جستجو (SERP Position Zero)

طی دو سال گذشته ، ظهور ویژگی‌ها و ابزارهای جدید در گوگل، روش بهینه سازی موتور جستجو را تغییر داده است. قابل توجه ترین تغییرات ظهور ویژگی اسنیپت (Snippet) در گوگل و نمایش نتیجه در پوزیشن صفر است؛ محلی بالاتر از لینک یک در نتایج گوگل که بدون کلیک بر روی لینک اطلاعاتی را در همان صفحه جستجو ارائه ‌می‌کند. برای دستیابی به این موقعیت، باید سوالات متداول در وبسایت را به درستی و با دقت پاسخ دهید. اسنیپت گوگل کیفیت پاسخ‌ها را مدنظر قرار ‌می‌دهد. برای آگاهی از اهمیت این جایگاه بد نیست بدانید که ۵۴ درصد از ورودی‌های گوگل به پوزیشن صفر اختصاص دارد. این جایگاه فرصت عالی برای کسانی است که در رتبه یک گوگل نیستند اما ‌می‌توانند ترافیک بالایی را به دست بیاورند.

از سوی دیگر تحقیقات نشان ‌می‌دهند که در سال ۲۰۲۰ حداقل ۳۰ درصد از کل جستجوهای اینترنتی بدون صفحه نمایش انجام ‌می‌شود و از آنجا که بیش از ۴۰ درصد از کل پاسخ‌های جستجوی صوتی درپوزیشن صفر هستند و با کارکردن بر روی VSEO (بهینه‌سازی موتور جستجوی صوتی) ‌می‌توانید یک مزیت رقابتی بزرگ به دست آورید.

۳۰- برندسازی

۶۶ درصد از مصرف‌کنندگان ‌می‌گویند زمانی با یک برند ارتباط برقرار ‌می‌کنند که به آن اعتماد داشته باشند و برای جلب اعتمادشان  باید یک برند قدرتمند را به آنها معرفی کنید.

تا به حال اهمیت برندینگ را بارها و بارها در منابع مختلف خوانده‌ایم اما برندسازی در حال حاضر به دلیل فاکتور E.A.T. Google هم اهمیت زیادی دارد. این فاکتور برای رتبه‌بندی اهمیت دارد و عبارت است از:

تخصص (Expertise): این صفحه باید دارای محتوای باکیفیت باشد که توسط نویسنده متخصص نوشته شده است.

تسلط (Authority): خود سایت در مورد موضوع تسلط دارد.

قابلیت اطمینان (Trustworthiness): سایت نیاز به لینک‌ها و پیوندهای معتبری دارد که در سایت‌های قابل اعتماد دیگر وجود دارند و کاربر را به سایت هدایت می‌کنند.

در اصل ، گوگل می‌خواهد چیزی بیشتر از رتبه‌بندی محتوای خوب انجام دهد؛ این موتور جستجو می‌خواهد با مطالبه دقیق‌ترین، به‌روزترین و موثق‌ترین مطلب که  ترجیحا توسط متخصصان واقعی نوشته شده باشد، تجربه کاربر را شکل دهد. کارشناسان توصیه می‌کنند که بازاریابان بر ساختن تخصص خود تمرکز کنند و با نوشتن مطلب در وبلاگ‌های پیشرو، صحبت در کنفرانس‌ها و … شهرت زیادی به دست آورند.  همیشه یک بیوگرافی کوتاه از نویسنده  مطلب در پایین همه محتواهای منتشر شده بگنجانید تا اعتماد خوانندگان را جلب کنید و گام مهمی‌در برندسازی بردارید.

۳۱-  تجزیه و تحلیل بهتر

بازاریابی و معیارهای مدرن دست به دست هم داده‌اند؛ بنابراین اگر در زمینه تجزیه و تحلیل بهتر سرمایه‌گذاری نمی‌کنید ، انتظار نداشته باشید نتایج مورد نظر خود را بدست آورید. روند خرید مشتری پیچیده‌تر شده است و ما در دورانی زندگی می‌کنیم که ​​مصرف‌کننده به طور متوسط قبل از خرید در شش نقطه با یک برند درگیر می‌شود.

با وجود چندین کانال برای مدیریت و تعداد بیشماری از راه‌های بازاریابی محصولات و خدمات ، کارتجزیه و تحلیل تبدیل به ماموریتی بزرگ و خطیر می‌شود. در نتیجه ، بسیاری از شرکت‌ها به دنبال چیزی فراتر از اصول اولیه گوگل آنالیتیکس برای رسیدن به یک راه‌حل جامع و هوشمندانه تجاری هستند.

دلیل دیگر برای توجه به تجزیه و تحلیل این است که با حرکت به سمت هوش تجاری، فناوری‌ها، برنامه‌ها و شیوه‌های جمع‌آوری، ادغام، تجزیه و تحلیل و ارائه اطلاعات کسب و کار تغییر می‌کنند. باید توجه داشته باشید که هدف از هوش تجاری پشتیبانی از تصمیم‌گیری بهتر در زمینه تجارت است.

یکی از ویژگی‌های هوش تجاری، به وجود آمدن مرکزی اصلی است که با استفاده از آن می‌توانید تمام داده‌های خود را به هم مرتبط و تصمیمات آگاهانه‌تری بگیرید؛ بنابراین می‌توانید به جای درآمد کوتاه‌مدت خود ، ارزش مادام‌العمر ایجاد کنید.

۳۲-  فناوری ۵G

در دنیایی که تعداد کاربران موبایل سر به فلک می‌کشد، یکی از مهم‌ترین ترندهای بازاریابی دیجیتال در سال ۲۰۲۰ ، ظهور فناوری ۵G یا نسل پنجم فناوری موبایل است. این به‌روزرسانی دوره جدیدی از ارتباطات دیجیتال را رقم می‌زند و تاثیر آن تقریبا در هر صنعتی احساس می‌شود. ۵G فرصت‌های شغلی و اقتصادی جدید ایجاد می‌کند. این فناوری می‌تواند میلیون‌ها مصرف کننده از جمله روستاییان را به خطوط داده با سرعت بالا برساند و در این صورت بازاریابان فرصتی به دست می‌آورند که به طور فزاینده محصولات خود را بفروشند. فناوری ۵G دستیابی به محتوای آنلاین را دچار تحول می‌کند و تغییراتی را در تجربه کاربران و دیجیتال مارکتینگ ایجاد خواهد کرد.

 ۳۳- بازاریابی حریم خصوصی

با توجه به قوانین سفت و سخت وضع شده در زمینه حریم خصوصی، روشن است که مردم  جهان در این مورد جدی‌تر شده‌اند و بازاریابان هم چاره‌ای ندارند جز این که طبق قوانین جدید به کار ادامه دهند و در غیر این صورت موقعیت‌ها را از دست می‌دهند.

مردم می‌خواهند بدانند که می‌توانند به برندها اعتماد کنند و یا اطلاعات شخصی آنها در خطراست. باید استراتژی تیم‌های بازاریابی دیجیتال به گونه‌ای باشد که تعهد خود را نسبت به حفظ حریم خصوصی تقویت کنند تا بتوانند اعتماد مشتریان بالقوه را به دست آورند.

برخی از راه‌های جلب اعتماد مشتریان عبارتند از:

 • تحقیق در مورد مخاطبان و درک آنها
 • ایجاد پیام مناسب برای جذب مخاطب و درگیر کردن او
 • یافتن کانال مناسب برای تعامل با مخاطب خاص
 • ایجاد یک رابطه صمیمی‌از طریق درگیری متفکرانه

۳۴-  امنیت وبسایت

وقتی یک بازدید کننده برای اولین بار در سایت شما قرار می‌گیرد ، در عرض چند ثانیه در ذهن خود امنیت سایت را می‌سنجد و اگر احساس امنیت نکنند سایت را ترک می‌کند و باعث بالا رفتن بانس ریت یا نرخ دفع کاربر می‌شود.  با گذشت زمان افزایش بانس ریت کسب و کارها را متضرر می‌کند چرا که گوگل می‌فهمد کاربران علاقه‌ای به ماندن در وبسایت مذکور ندارد و آن را از نتایج جستجو حذف می‌کند.

در سال ۲۰۲۰ ، امنیت وبسایت دیگر تنها یک گزینه و انتخاب نیست. از آگوست سال ۲۰۱۴ ، گوگل اعلام کرد که HTTPS یک فاکتور رتبه‌بندی است و هر سایتی به عنوان سایت ناامن شناخته می‌شود مگر آنکه دارای پروتکل HTTPS باشد؛ همان پروتکلی که با فعال کردنش یک آیکون کوچک قفل سبز در URL نمایش داده می‌شود. این مهر و موم امنیتی یا نشان اعتماد در وبسایت ، به بازدید کنندگان اطمینان می‌دهد که امنیت آنها جدی گرفته می‌شود.

۳۵-  تبلیغات اینترنت اشیا

اینترنت اشیا، در واقع مفهو‌می‌شامل تمام اشیای پیرامون ما اعم از یخچال، در ورودی، تلویزیون، چراغ راهنمایی، تابلوهای شهری و … است که قابلیت اتصال به شبکه اینترنت را دارند و می‌توان آنها را با استفاده از اپلیکیشن‌ها در موبایل‌های هوشمند، تبلت، لپ تاپ و … کنترل و مدیریت کرد.

اینترنت اشیا روز به روز در حال گسترش است و انتظار می‌رود دستگاه‌ها و فناوری‌های متداول بدون سر و صدا و گاه مخفیانه اطلاعاتی را در مورد عملکردهای حیاتی ما شامل جایی که می‌رویم، چیزی که به اشترک می‌گذاریم، چیزی که قصد خریدش را داریم، چیزهایی که می‌خوریم و … را جمع‌آوری کنند. در این میان برندها و بازاریابان می‌خواهند از این داده‌ها برای اهداف تجاری و تبلیغاتی خود بهره ببرند. با رشد فناوری ۵G ، دستگاه‌های اینترنت اشیا، محتوای مورد تقاضای بیشتری را به مصرف‌کنندگان نشان می‌دهند و فرصت‌های تبلیغاتی بیشتری را برای بازاریابان ایجاد می‌کنند.

۳۶- محتوای طولانی

در سال ۲۰۲۰ ، پست‌های کوتاه تر شما را به جایی نمی‌رسانند. به طور معمول پست‌هایی که حداقل ۳۰۰۰ کلمه دارند بیشترین ترافیک را به خود جلب می‌کنند زیرا بررسی‌های عمیق در مورد موضوعات را به خوانندگان انتقال می‌دهند. محتوای طولانی به سازندگان محتوا اجازه می‌دهد تا خود را به عنوان یک متخصص در یک موضوع مطرح کنند و همچنین زمینه بیشتری را برای استفاده از کلمات کلیدی فراهم می‌کند.

مطالعات نشان می‌دهند که محتوای طولانی نسبت به مقالات کوتاه، ۷۷ درصد بک‌لینک بیشتری دارد که این امر برای مدیریت ترافیک سایت مهم است.

فواید محتوای طولانی عبارتند از:

 • مدت زمان طولانی‌تری در صفحات سایت سپری می‌شود وهرچه محتوای بیشتری برای مصرف کاربران در دسترس باشد، زمان بیشتری را برای حضور در سایت صرف می‌کنند.
 • کاهش بانس ریت خواهید داشت چراکه اگر کاربران آنچه را که جستجو کرده‌اند در صفحه سایت پیدا کنند، برای یافتن منبع دیگری به گوگل برنخواهند گشت.
 • بک لینک و به اشتراک‌گذاری در شبکه‌های اجتماعی افزایش می‌یابد.
 • ترافیک مادام العمر به وجود می‌آید.
 • رتبه بالا در گوگل به دست می‌آید چرا که تعداد کلمات بلند و بک‌لینک‌ها همه در حضور شما در صفحه اول نتایج گوگل تاثیر دارند.

۳۷- تحقیقات کلمات کلیدی با علم معناشناسی

این مواردی است که هنگام ایجاد محتوای طولانی باید به خاطر داشته باشید: شما باید برای افراد می‌نویسید، نه برای گوگل.

تولید یک پست ۵۰۰۰ کلمه در هر روز بسیار عالی است  اما اگر هدف کاربر را در نظر نگیرید  نتیجه‌ای که به آن امید دارید را نخواهید دید. این مقوله به عنوان هدف جستجو یا نیت کلمه کلیدی نیز شناخته می‌شود؛ همان هدف اصلی که کاربر با جستجوی یک واژه یا عبارت آن را دنبال می‌کند. هدفی که می‌تواند یک محصول، خدمت و حتی آدرس فروشگاه یا شرکت باشد.

موتور جستجو فقط کلمات کلیدی را در یک جعبه جستجو ارزیابی نمی‌کند بلکه کلمات و عباراتی را هم که احتمال می‌دهد کاربر را به هدفش برساند نیز پیدا کرده و نمایش می‌دهد. بازاریابان برای بازاریابی محتوا باید به چیزی فراتر از کلمات کلیدی توجه کنند و اصطلاحات، سوالات و عبارات مرتبط را هم در محتوای خود بگنجانند. این کلمات کلیدی معناشناسانه و نهفته درک بهتری از ماهیت محتوای شما به گوگل می‌دهد و مزایای زیادی را هم برای کاربران دارد.

بررسی‌ها نشان می‌دهد که ۹۰ درصد بازاریاب‌های موفق جهان نیاز مخاطبان خود را پیش از اهداف تبلیغاتی مورد توجه قرار می‌دهند و پیش‌بینی می‌شود شرکت‌های با این نگرش در سال ۲۰۲۰ به صدر می‌رسند.

۳۸- سئو داده‌های ساختاریافته (Structured Data SEO)

با وجود ظهور ترندهای نوین در بازاریابی دیجیتال، هیچ‌وقت نمی‌شنوید که سئو اهمیت خود را از دست داده است. در سال ۲۰۲۰، خواهیم دید که داده‌های ساختاریافته در نتایج موتور جستجو شیوع بیشتری پیدا می‌کنند. داده‌های ساختاریافته داده‌هایی هستند که موتورهای جستجو به دلیل سازمان‌یافته بودن‌شان به راحتی قادر به شناخت و طبقه بندی آنها هستند. این نوع داده‌ها به گونه‌ای هستند که موتورهای جستجو می‌توانند در پاسخ به جستجوی کاربران، محتوا را به وضوح درک و تفسیر کنند و آن را نشان دهند.

 داده‌های ساختاریافته سئوی شما را تقویت می‌کنند  چرا که می‌توانند سایت را در پوزیشن صفر قرار دهند و اطلاعات مهمی‌‌را به نمایش بگذارند.

مزیت دیگر استفاده از داده‌های ساختار یافته این است که می‌توانید با استفاده از آنها نتایج ریچ اسنیپت ( (Rich Snippet تولید کنید؛ اطلاعات و داده‌هایی که در نتایج جستجوی گوگل به صورت ستاره، قیمت، نقد و بررسی و تصویر دیده می‌شوند و تاثیر زیادی در تصمیم کاربر برای کلیک دارند.

۳۹- موتورهای جستجوی جایگزین

بر اساس تحقیقات بیش از ۹۲ درصد  از کل ترافیک در موتورهای جستجو از طریق گوگل انجام می‌شود  اما موتورهای جستجوی دیگر هم در حال گسترش هستند. به عنوان مثال DuckDuckGo  یک موتور جستجوگر با محوریت حفظ حریم خصوصی است که در سال ۲۰۰۸ تاسیس شد و امروزه محبوبیت خاصی در بین کاربران با فکر حفظ حریم خصوصی دارد . این موتور جستجو با شعار «موتور جستجو  شما را ردیابی نمی‌کند» موجی تازه ایجاد کرده است  چرا که باور دارد «موتورهای جستجو نیازی به ردیابی کاربران برای کسب درآمد ندارند».

بازاریابان باید همه مخاطبان خود را در نظر بگیرند و به این فکر کنند که احتمالا محتوای برند آنها در چه جاهایی  مشاهده خواهد شد. با این حساب، مطالب خود را برای بیش از فقط یک موتور جستجو بهینه کنید.

۴۰- قیف‌های بازاریابی صوتی (Voice Marketing Funnels)

پیش از این در مورد اهمیت جستجوی صوتی سخن گفتیم اما به دستگاه‌های دارای فرمان صوتی و جستجوی صوتی و تاثیر آنها بر جنبه اساسی کسب و کار شما یعنی قیف بازاریابی اشاره ای نکردیم. با این ترندهای در حال رشد سریع بازاریابی دیجیتال هیچ راهی وجود ندارد که قیف سنتی شما بدون تغیر باقی بماند و باید روند تکاملی را طی کند. گفته می‌شود که اولین برندهای سازگار با جستجوی صوتی بیشترین درآمد را کسب می‌کنند و درآمد آنلاین دیجیتالی آنها ۳۰ درصد یا بیشتر افزایش می‌یابد.

در قیف بازاریابی صوتی جدید، لیدها می‌توانند در مراحل مختلف خرید مشتری وارد قیف شوند، زیرا بسیاری از مصرف‌کنندگان تحقیقات خود را به صورت آنلاین انجام می‌دهند. در این مدل به‌روزشده باید با هر مشتری مانند یک فرد مستقل رفتار شود و در نتیجه، قیف باید قادر به درخواست راه حل‌های سفارشی باشد. همچنین در مدل جدید برند و مشتری با یکدیگر در تعامل هستند و این برند نیست که روند خرید را به مشتری دیکته می‌کند.

با این اوصاف، بازاریابان باید قیف‌های بازاریابی را به گونه‌ای در نظر بگیرند که قادر به واکنش در برابر تغییرات مداوم در دنیای دیجیتال باشند.

۴۱- بازاریابی شبکه‌های اجتماعی

در سال ۲۰۲۰ ، خواهیم دید که برندها توجه بیشتری به پتانسیل محتوای ویدیویی و تعاملی در شبکه‌های اجتماعی می‌کنند  اما آنها باید این کار را با تولید محتوای موثق و با اصالت دنبال کنند و در تلاش برای پرورش مشتریان وفادار و متعهد باشند. از جمله ترندهای تازه در این شبکه‌ها می‌توان به این موارد اشاره کرد:

 • IGTV: امکانی برای بارگذاری ویدیوهای طولانی در اینستاگرام که خیلی هم جدید نیست اما در ۲۰۲۰ بیش از پیش به آن توجه می‌شود.
 • Facebook Pay: قابلیتی که در نوامبر ۲۰۱۹ در ایالات متحده آمریکا راه اندازی شد و خرید محصولات در فیس‌بوک، اینستاگرام، واتس اپ و مسنجر را برای افراد راحت‌تر می‌کند.
 • Facebook Watchسرویس ویدیویی درخواستی فیس بوک
 • Oculus: فناوری واقعیت مجازی که باعث تعامل بیشتر شبکه‌های اجتماعی می‌شود و فیس‌بوک آن را «تکامل بعدی اجتماعی» می‌داند.
 • اینستاگرام در حال حذف لایک‌هاست: در واکنش به رشد فزاینده اثرات منفی بر سلامت روان، اینستاگرام روی مردمی‌سازی بهتر برند خود تمرکز کرده است.
 • ویدیو لینکدین: از آنجا که کاربران لینکدین به پست ویدیوها ۲۰ برابر بیش از سایر محتواها علاقه دارند، به نظر می‌رسد لینکدین در راستای بهبود ابزارهای ویدیویی خود و تاکید بیشتر بر محتوای ویدیوی آپلود شده تلاش می‌کند.
 • Narrowcast tweets: گزینه‌ای که باعث محدودشدن مخاطب و استفاده از توییت‌های شما می‌شوند و قابلیت حذف عملکرد بازتوییت ((Retweet از توییت‌های انتخاب شده و محدود کردن دسترسی به توییت شما از طریق بحث‌های مربوط به هشتگ انتخاب شده و  یا برای برخی از دوستان و .. را به شما می‌دهد.
 • گروه‌های لینکدین: چیزی مشابه با گروه‌های فیس‌بوک که قابلیت جدیدی نیست اما به نظر می‌رسد لینکدین برای آن برنامه‌های ویژه‌ای دارد.
 • واقعیت افزوده اسنپ چت (Snapchat AR): نسخه واقعیت افزوده‌ای از عینک‌ها که پوششی از گرافیک دیجیتالی را به دید مردم از دنیای واقعی می‌افزایند.

۴۲- بازاریابی اعصابی (Neuromarketing)

نرومارکتینگ یا بازاریابی اعصابی به فرآیندی گفته می‌شود که طی آن ابزار، نتایج و آزمون‌های مربوط به رشته‌های علمی‌روان‌شناسی، علوم مغز و اعصاب و عصب‌شناسی برای سنجش واکنش مغز و سیستم عصبی در مقابل محرک‌های بازاریابی به کار می‌رود. ممکن است این موضوع   یک فیلم علمی‌تخیلی به نظر برسد اما واقعیت این است که این فناوری به سرعت پیشرفت می‌کند و ممکن است به زودی ابزاری مناسب برای بازاریابان باشد.

در واقع، در این نوع بازاریابی تغییرات در قسمت‌های مختلف مغز سنجیده می‌شوند تا نحوه تصمیم‌گیری مشتریان مورد مطالعه قرار گیرد و منشا واکنش واقعی مصرف‌کننده مشخص شود.مثلا با ردیاب چشم می‌توان اثربخشی تبلیغات و محتوا را از نظر بصری سنجید و آن را ارتقا داد و یا از طریق الکتروانسفالوگرافی و رمزگشایی چهره، عناصر هیجانی مصرف‌کنندگان را به صورت دقیق شناخت.

باورتان بشود یا نه شرکت‌های بزرگ آزمایشگاه‌های فعال در حوزه نورومارکتینگ را برای پیش‌بینی رفتار مشتری ایجاد کرده‌اند و روز به روز استفاده از آن بیشتر می‌شود.

سخن آخر!

ترندهای نوین بازاریابی دیجیتال را به شما معرفی کردیم و در مورد آن‌ها توضیحاتی دادیم. به نظر شما هر یک از این ترندها تا چه حد می‌توانند بر روند بازاریابی تاثیرگذار باشند و تاثیر کدام یک در ایران بیش از سایر آنهاست؟ آیا ترند دیگری را می‌شناسید که در این مقاله به آن اشاره‌ای نشده باشد؟ نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوالی دارید ؟
با واتس اپ در ارتباط باشید