کمیک موشن

 

کمیک موشن چیست ؟

در این مطلب به معرفی موشن کمیک می پردازیم؛ تکنیکی نوظهور در انیمیشن که در بازی‌ها، تیزرهای انیمیشنی و … از آن استفاده می‌شود. در ادامه به شما می‌گوییم که موشن کمیک چیست و چه کاربردی در تبلیغات و بازاریابی دارد.

کمیک موشن چیست؟

موشن کمیک  (Motion Comic) یا طنز متحرک، نوعی انیمیشن است که با تلفیق  تصویرسازی کتاب‌های کمیک یا کمیک‌بوک‌ها (Comic Book)  و انیمیشن ساخته می‌شود. کتاب‌های کمیک، کتاب داستان‌های مصوری هستند که تصاویر فکاهی را در تعدادی قاب نمایش می‌دهند و توصیفاتی کوتاه در خود دارند که در قالب گفتگو بین شخصیت‌ها و در حباب‌های گفتگو دیده می‌شود.

در ساخت این دست از محتوا، قاب‌ها و تصاویر کمیک‌های چاپی به صورت جدا جدا از هم قرار می‌گیرند و حباب‌های گفتگو و توضیحات متنی در آنها حذف می‌شود. ترکیب این قاب‌ها و تصاویر با یکدیگر داستانی را روایت می‌کند و موسیقی، صداگذاری و انیمیشن کار توضیحات متنی و گفتگوها را انجام می‌دهد.

موشن کمیک‌ها معمولا به صورت سریال‌هایی با قسمت‌های کوتاه تولید می‌شوند و داستان یک رمان چاپی یا یک کتاب کمیک را به صورتی جذاب‌تر روایت می‌کنند. در آن‌ها شما تصاویری نقاشی شده را می بینید که صورت‌ها در آن حرکتی ندارند و این تفاوت بارز آنها با انیمیشن‌هاست. موشن کمیک در کنار جذابیت، کار انتقال احساس را بسیار سخت می‌کند اما تاثیر خوبی بر ذهن مخاطب دارد.

تاریخچه‌ی کمیک موشن 

در دهه ۱۹۶۰ میلادی، تلاش‌هایی برای متحرک کردن رمان‌ها در اروپا و آمریکا صورت گرفت اما در سال ۲۰۰۱ اولین نمونه‌های رسمی این نوع انیمیشن تولید شد و در سال ۲۰۰۵ نام موشن کمیک را برای آن برگزیدند.

اولین فیلم بلند یا این تکنیک به نام Godkiller: Walk Among Us در سال ۲۰۱۰ ساخته شد و در سال ۲۰۱۲  برای بخشی از فیلم سینمایی درد (Dredd) از آن استفاده کردند. در سال‌های اخیر این روش را در ساخت مستند هم به کار بردند و در نهایت کمپانی‌های بازی‌های رایانه‌ای برای تولید بازی‌ها و جلوه دادن به آن‌ها به این تکنیک روی آوردند.

کمیک موشن Godkiller: Walk Among Us

کاربرد این تکنیک در تبلیغات و بازاریابی

حالا این تکنیک نوظهور انیمیشنی نه تنها در سینما و سریال و مستند کاربرد دارد بلکه تیزرهای تبلیغاتی و ویدیوهای آموزشی گوناگونی نیز با استفاده از آن ساخته می‌شوند و توانسته‌اند تاثیرات مثبتی بر مخاطب بگذارند. به هنگام تدوین استراتژی محتوا می‌توانید بخشی را هم به موشن کمیک‌ها اختصاص دهید و یا در راه‌اندازی کمپین‌های تبلیغاتی اینستاگرام از آن‌ها کمک بگیرید. کاربرد این تکنیک در ایمیل مارکتینگ هم باعث جذابیت محتوای تبلیغاتی شما خواهد شد.

نرم افزارهای ساخت کمیک موشن 

این تکنیک نوظهور به کمک نرم افزارهای زیر ساخته می‌شود:

  • فتوشاپ
  • افترافکت (After Effects)
  • ادیوس (Grass Valley EDIUS Pro)

سخن آخر

استفاده از موشن کمیک می‌تواند محتوای تبلیغاتی شما را جذاب کند و جلوه‌ای متفاوت به سایت شما بدهد. اضافه کردن این نوع انیمیشن‌ها، به ساختن تصویری ماندگار در ذهن مخاطب کمک می‌کند. آیا تا به حال از این تکنیک استفاده کرده‌اید؟ آیا آنها را شیوه مناسبی برای محتواهای تبلیغاتی می‌دانید؟ نطرات خود را در این زمینه با ما به اشتراک بگذارید.

 

مقالاتمقالات صفحه اصلی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *