تولید محتوا چیست ؟

برای پاسخ به این سوال، ابتدا بهتر است ببینیم “محتوا چیست” و “دقیقا به چه چیزی محتوا می‌گویند”، سپس به بررسی انواع محتوا و کارکرد آن‌ها می‌پردازیم؛ شغل تولید محتوا را بررسی و ارزیابی می‌کنیم ؛ محتواسازی و محتوانویسی را توضیح می‌دهیم و به تاثیر و اهمیت آن در دنیای امروز نیز اشاره‌ای خواهیم داشت. با ما همراه باشید.
 
 

محتوا چیست؟

محتوا مجموعه داده‌ها و اطلاعاتی است که قصد انتقال آن را داریم.محتوا در اشکال مختلف مانند نوشتار، تصویر، صدا و صوت و همچنین ویدیو منتقل می‌شود. بیلبورد تبلیغاتی که امروز در مسیر خود با آن مواجه شدید، پادکستی که هفته‌ی گذشته به توصیه‌ی دوستتان تهیه کردید، اخبار امروز که روی صفحات خبری با جمله‌بندی‌ها و در قالب‌های متفاوت قرار دارند و تبلیغات تلویزیونی همگی از انواع انتقال محتوا هستند که به صورت‌های متنوع ارائه می‌شوند! بله همانطور که می‌بینید ، دنیای امروز ما سراسر آکنده از محتوا و اطلاعات است.
 

تولید محتواتولید محتوا چیست؟

برای تولید محتوا ، ابتدا باید بدانیم چه پیامی را می‌خواهیم منتقل کنیم؟ آیا پیام ما حاوی اطلاعات است؟ یک ایده‌ی جدید است؟ یا صرفا تبلیغاتی است؟ گام دوم چرایی انتقال این پیام است، به چه دلیل می‌خواهیم این اطلاعات را منتقل کنیم و در انتظار چه بازخوردی از سوی مخاطب هستیم؟ چه احساس یا نیازی را می‌خواهیم برانگیخته کنیم یا مخاطب را به چه کاری وادار می‌سازیم؟ پس از بررسی این دو سوال، سوال سوم خودبه‌خود مطرح می‌شود: مخاطب ما کیست؟ مخاطب اخبار ورزشی احتمالا سلایقی متفاوت با مادر بارداری که به پادکست‌های پزشکی گوش می‌دهد دارد. بنابراین شناخت مخاطب خاص و دریافت دغده‌های اصلی او، از اصلی‌ترین قدم‌های پیش از تولید محتوا محسوب می‌شود. قدم بعدی بستر ارتباطی است. این پیام از چه طریق قرار است منتقل شود؟ رسانه‌های جمعی مثل کتاب، روزنامه ، تلویزیون و …؟ یا شبکه‌های اجتماعی ، اینستاگرام، فیسبوک ، تلگرام و…؟
و در نهایت شکل و ساختار محتوا را از بین چهار نوع مختلف آن انتخاب می‌کنیم. گاهی نوشتن چند خط و اشتراک‌گذاری آن می‌تواند ما را به خواسته‌ی خود برساند و زمانی نیاز به صرف انرژی ، خلاقیت و هزینه‌ی بیشتری است.
پیشتر ، تولید محتوا منحصر به چاپ کتاب و روزنامه و … (محتوای آموزشی و محتوای تبلیغاتی و …) بود اما امروزه در فضای مجازی ، بستر تولید محتوا با تنوع بیشتر و در کانال‌ها و فرم‌های متفاوت فراهم شده است. این محتوا را محتوای الکترونیکی می‌گویند.
 
همه‌چیز درباره‌ی شغل تولید محتوا
تولیدکنندگان محتوا افرادی هستند که با توجه به پنج مورد گفته شده، محتوای مورد نیاز شما را تولید می‌کنند. تصور کنید شما مالک یک شرکت تولید فرش هستید که مایلید برای معرفی و تبلیغات شرکت خود، صفحه‌ی اینستاگرامی راه‌اندازی کنید. تیم تولیدکننده‌ی محتوا به منظور محتواسازی، پس از بررسی اطلاعاتی که مایل به انتقال آن‌ها هستید ، و در نظر گرفتن هدف شما (تبلیغات و معرفی) ، مخاطب شما را ارزیابی می‌کند. چه کسانی نیاز به فرش دارند؟ مشتریان شما از کدام قشر جامعه هستند؟ کجا سکونت دارند؟ چرا باید به شما اعتماد کنند و …. . در مرحله‌ی آخر با توجه به بستر مورد نظر شما (ایسنتاگرام) محتواسازی و محتوانویسی انجام می‌شود. مثلا می‌دانید که برای ویدیوهای بالای یک دقیقه امکان ایجاد یک پست بدون صفحهات متعدد یا استفاده از IGTV اینستاگرام نیست. محتوای شما با در نظر گرفتن تمامی این موارد تولید خواهد شد.
تولید محتوا از شغل‌های پرطرفدار و جدید است و به نظر می‎رسد بازار کار آن به دلیل توسعه‌ی روزافزون دنیای مجازی و اهمیت هم‌گام بودن با مسیر تکنولوژی ، رو به رشد باشد. درآمد و حقوق تولید محتوا بسیار متغیر است و بستگی به سطح توانایی و تخصص فرد دارد. با توجه به اینکه این شغل به صورت دورکاری نیز قابل انجام است ، از این جهت مورد توجه و استقبال هر دو طرف (تولیدکننده‌ی محتوا و شخص یا شرکت متقاضی) قرار گرفته است.
 
 
 

 

مقالاتمقالات صفحه اصلی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *