اهمیت سئو در سایت ؛ سئو چیست و چرا باید ازش استفاده کنیم ؟ 

در دنیای دیجیتال امروز، نمی‌توان اهمیت سئو برای وب‌سایت کسب و کارها را نادیده گرفت چرا که تاثیر زیادی در دیده شدن شما در فضای مجازی دارد. در این مطلب به شما می‌گوییم سئو چیست تا با این مفهوم بیشتر آشنا شوید و سپس به این می‌پردازیم که چرا سئو لازم است و اهمیت دارد و چرا باید در همان ابتدای راه‌اندازی وبسایت به فکر آن باشید.

سئو چیست؟

سئو (SEO) مخفف عبارت “Search Engine Optimization”  به معنی  بهینه‌سازی سایت برای موتور جستجو است. هدف سئو این است که با روش‌هایی مشخص و با به کارگیری تکنیک‌ها، کاری کند تا کاربر در صورت جستجوی کلیدواژه‌های اصلی در مورد کسب و کار شما، به وبسایت‌تان برسد و شمار بازدیدکنندگان به مرور افزایش یابد. به عنوان مثال اگر شما کسب و کاری در زمینه دکوراسیون دارید و کالاهایی را در این زمینه می‌فروشید، یک کاربر با جستجوری عبارت فروش کاغذ دیواری، سایت شما را در نتایج اولیه ببیند و به آن مراجعه کند.

بررسی و برنامه‌ریزی کارهایی که برای تقویت وبسایت از داخل آن صورت می‌گیرد، سئو داخلی و برنامه‌ریزی برای کارهایی که خارج از وبسایت انجام می‌شود را سئو خارجی می‌گویند.

چرا سئو لازم است؟

کارشناسان و متخصصان زیادی می‌توانند به شما کمک کنند تا سئوی خود را بهبود ببخشید و البته لازم است برای آن هزینه و وقت صرف کنید. شاید بپرسید که چه توجیهی برای صرف این هزینه و زمان وجود دارد و اساسا چرا باید چنین هزینه‌ای را برای بهبود سئوی سایت‌تان متحمل شوید؟ تاثیرات و اهمیت بهینه‌سازی سایت و توجه به سئو بر سایت شما به این شکل خواهد بود:

شمار بالایی از کاربران به سایت شما هدایت می‌شوند

وقتی برای سئوی سایت‌تان اهمیت قائل شوید و آن را با روش‌های کارشناسانه، بهینه کنید، شمار کاربرانی که به صورت تصادفی شما را پیدا می‌کنند، افزایش چشمگیری خواهد داشت و ورودی شما از موتورهای جستجو به شکل قابل توجهی بهبود خواهد یافت. حالا شما کاربران تازه ای دارید که هر کدام می‌توانند به مشتری همیشگی شما تبدیل شوند.

وبسایت‌تان منسجم‌تر و منظم‌تر می‌شود

کاربران از ورود به صفحات گمراه‌کننده خسته شده‌اند و اگر شما با بهبود سایت‌تان، بتوانید آنها را هر چه زودتر به هدف و اطلاعات مورد نظرشان برسانید، حسابی برد کرده‌اید. بخشی از نظم وبسایت شما بر عهده کارشناسان سئو است که با استفاده از نکات و تجربیات‌شان، طراحی و محتوای شما را مورد بررسی قرار می‌دهند و می‌توانند تغییراتی را درخواست کنند و حتی استراتژی محتوا را تغییر دهند.

کاربران خود را حفظ می‌کنید

اگر به سئو توجه نشان دهید و برای راهکارها و روش‌های کارشناسان در این زمینه ارزش قائل شوید، همیشه وبسایتی جذاب خواهید داشت و مخاطبان زیادی را پس از جذب حفظ خواهید کرد. اگر محتوای خود را به روز نگه دارید و نکات سئو را در طراحی و تولید محتوا در نظر بگیرید کمترین میزان کاربر را از دست خواهید داد.

تصور کنید که وارد سایتی با بنرهای مختلف تبلیغاتی و مزاحم شده‌اید و برای رسیدن به اطلاعات مورد نظرتان مجبور به کلیک‌های اضافه و جستجو در میان صفحات متعدد هستید. منوها گویا نیستند و شما را به هدف‌تان نمی‌رسانند و از سوی دیگر سرعت پایین سایت خسته‌تان می‌کند. حالا چقدر می‌توانید در این سایت وقت صرف کنید؟ اصلا چقدر می‌توانید به اطلاعات این سایت اطمینان کنید و بر اساس آنها تصمیم بگیرید؟ در اینجا اهمیت سئو را در می‌یابید. سئو به شما کمک می‌کند که سایتی بهینه داشته باشید تا مخاطب به راحتی بتواند به مطلوب خود برسد.

هزینه‌های بازاریابی و تبلیغات را کاهش می‌دهید

سئو یکی از مسائل مهم در دیجیتال مارکتینگ یا بازاریابی دیجیتال است که هزینه‌های کمتری را نسبت به بازاریابی سنتی روی دست‌تان می‌گذارد و مزایای بسیاری به دنبال دارد. وقتی سایت خود را بهینه کنید و کاربر در صفحه اول موتور جستجو به شما برسد، دیگر لازم نیست نگران جذب مخاطب باشید و مخاطب شما را به راحتی پیدا می‌کند. به این صورت هزینه‌های بازاریابی و جذب کاربر و مشتری را کاهش می‌دهید و می‌توانید در بخش‌های دیگر کسب و کارتان هزینه کنید. سئو کاری می‌کند تا جایگاه مناسبی در گوگل پیدا کنید و بیشتر و بیشتر به چشم بیایید. برخی کارشناسان از گوگل به عنوان یک بیلبورد بزرگ تبلیغاتی در جهان یاد می‌کنند که هزینه دیده شدن درآن به صرفه است و بازدهی خیلی خوبی دارد.

ترافیک ارزشمند خواهید داشت

 

سئو

درست است که جذب کاربر و افزایش ترافیک سایت مهم است اما مهم تر از آن این است که چند درصد از این کاربران به مشتری تبدیل می‌شوند و چند درصد شما را به دیگران هم معرفی می‌کنند. در اینجاست که کارشناس سئو دست به کار می‌شود تا کاربرانی متناسب با نوع وبسایت و جامعه‌ی هدف شما جذب کند که احتمال بیشتری برای تبدیل شدن به مشتری دارند. برای داشتن ترافیک ارزشمند باید به این نکات توجه شود:

 • جامعه هدف شما چه کسانی را دربر می‌گیرد و می‌خواهید چه مخاطبانی را جذب کنید؟
 • مخاطبان شما از سایت‌تان چه انتظاراتی دارند و به دنبال چه اطلاعاتی در آن می‌گردند؟
 • می‌خواهید مخاطبان با جستجوی کدام کلمات و عبارات به سایت شما برسند؟
 • مخاطبان شما بیشتر از کدام شبکه‌های اجتماعی استفاده می‌کنند؟
 • سئوی سایت رقبای شما چه وضعیتی دارد؟
 • و …

اعتماد مخاطب را جلب می‌کنید

با بهینه سازی سایت، می‌توانید جزو نتایج اولیه گوگل باشید و تحقیقات نشان می‌دهد بیشتر افراد در همان صفحه اول سایت مورد نیاز خود را پیدا می‌کنند و درصد کمتری به صفحات دوم و سوم می‌روند. اگر به سئوی خود توجه کنید، شانس خود را برای نمایش وبسایت‌تان د صفحه اول موتور جستجو افزایش می‌دهید.

فروش و درآمد شما افزایش پیدا می‌کند

حالا که مخاطب را جذب کرده و اعتماد او را به دست آورده اید می‌توانید بر روی تبدیل او به مشتری حساب کنید. مخاطب با بررسی اطلاعات سایت شما به راحتی به چیزی که می‌خواهد می‌رسد و احتمال اینکه از شما خرید کند بسیار زیاد است. به همین ترتیب فروش شما بیشتر می‌شود و به دنبال آن درآمدتان نیز افزایش می‌یابد.

نتایج قابل اندازه گیری خواهید داشت

با رعایت اصول سئو و به دست آوردن جایگاه در گوگل، می‌توانید بررسی نتایج را از طریق ابزارهایی مانند گوگل آنالیتیکس انجام دهید که این موتور جستجو در اختیارتان می‌گذارد و امکان تحلیل و بررسی نتایج سئوی سایت را به شما می‌دهد. با استفاده از ابزارهای گوگل می‌توانید:

 • نرخ بازدید سایت را بررسی کنید
 • پرمخاطب ترین کلمات و عبارات کلیدی را بیابید.
 • پربازدیدترین محتواها را بشناسید
 • جایگاه برخی سایت‌های رقیب را تحلیل کنید
 • و…

چه زمانی به سئو نیاز داریم؟

در مسیر راه‌اندازی کسب و کار و همین که تصمیم گرفتید وبسایتی برای کارتان داشته باشید باید از حضور یک کارشناس سئو بهره‌مند شوید تا طراحی و تولیدمحتوا را به بهترین شکل ممکن انجام دهید. توجه داشته باشید که این کارشناس باید همیشه در کنار شما باشد و در بازه‌های زمانی مشخص به بررسی سئوی سایت شما بپردازد و نتایج و راهکارهای جدید را ارائه کند.

سخن آخر

سئو به شما کمک می‌کند تا گام‌های بزرگی را در بازاریابی کسب و کارتان بردارید و به موفقیت‌های بیشتری برسید. پس آن را جدی بگیرید و با بهینه‌سازی سایت خود، کسب و کارتان را متحول کنید. این کار را به کارشناسان خبره بسپارید.

 

مقالاتمقالات صفحه اصلی

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *